Redakcja Polska

Młodzi Izraelczycy znów będą jeździć do Polski na wycieczki edukacyjne. Szynkowski vel Sęk: to dobry prognostyk

23.03.2023 11:22
Młodzi Izraelczycy znów będą jeździć do Polski na wycieczki edukacyjne. Ministrowie spraw zagranicznych obu krajów podpisali w Warszawie umowę w tej sprawie. Dokument ma nie tylko usystematyzować wyjazdy młodzieży, ale także przełamać impas w relacjach Polski i Izraela. - Jest to dobry prognostyk - powiedział minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk.
Audio
  • Młodzi Izraelczycy znów będą jeździć do Polski na wycieczki edukacyjne. Ministrowie spraw zagranicznych obu krajów podpisali w Warszawie umowę w tej sprawie. Materiał Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Izraelska młodzież znów będzie mogła odwiedzać Polskę w ramach zorganizowanych wycieczek do miejsc związanych z historią narodu żydowskiego. W Polskim Radiu 24 publicyści komentowali umowę podpisaną między Polską a Izraelem w tej sprawie
Izraelska młodzież znów będzie mogła odwiedzać Polskę w ramach zorganizowanych wycieczek do miejsc związanych z historią narodu żydowskiego. W Polskim Radiu 24 publicyści komentowali umowę podpisaną między Polską a Izraelem w tej sprawieLunghammer / Shutterstock.com

W środę w Warszawie szefowie MSZ Polski i Izraela: Zbigniew Rau i Eli Cohen podpisali porozumienie porządkujące zasady organizacji izraelskich wizyt edukacyjnych w Polsce i gwarantujące także stronie polskiej możliwość organizacji wizyt edukacyjnych w Izraelu na tych samych zasadach. Między innymi o to porozumienie Szymon Szynkowski vel Sęk został zapytany w czwartek na antenie Polskiego Radia 24.

- Jest to dobry prognostyk, że po niespełna półtora roku bardzo niełatwych rozmów udało się uzgodnić treść umowy, która zupełnie zmieni wymiar wycieczek młodzieży izraelskiej do Polski - powiedział minister ds. europejskich. Zwrócił uwagę na kontrowersje wokół otoczki tych wycieczek, podkreślając jednocześnie, że "sama idea tych wycieczek jest oczywiście warta wsparcia i my zawsze to podkreślaliśmy".

Szynkowski vel Sęk przypomniał, że izraelska młodzież była "odseparowana agentami ochrony, bardzo często również od możliwości pozyskania obiektywnej informacji, a także od swoich polskich rówieśników". - Przedstawiano im po prostu Polskę taką, jaka w znaczącej mierze nie istnieje - Polskę jako kraj groźny, w którym mają się czego obawiać, wywoływano w nich poczucie zagrożenia - powiedział.

- To nie miało waloru edukacyjnego, tylko walor dezinformacyjny, niezwykle dla naszego kraju szkodliwy. Postanowiono z tym zerwać - zaznaczył. - Determinacja mojego kolegi z Ministerstwa Spraw Zagranicznych - Pawła Jabłońskiego - który zajmował się negocjacją tej umowy, była rzeczywiście bardzo duża i to też jest jego duży osobisty sukces, że udało się te zapisy w znaczącej mierze zgodnie z polskim interesem wynegocjować - podkreślił minister ds. europejskich.

Wskazał, że "wymiar i całe otoczenie tych wycieczek zmieni w takim kształcie, że rzeczywiście ta młodzież przyjeżdzająca do Polski będzie miała okazję zobaczyć Polskę taką jaką ona jest, bez odseparowania agentów ochrony, bez też takiej możliwości nieskrępowanego działania agentów ochrony izraelskiej na terytorium Polski". - To była też rzecz nie do zaakceptowania - dodał.

Porozumienie z Izraelem

Zbigniew Rau poinformował w środę, że "porozumienie z Izraelem porządkuje i optymalizuje zasady organizacji izraelskich wizyt edukacyjnych w Polsce, gwarantuje także stronie polskiej możliwość organizacji wizyt edukacyjnych w Izraelu na tych samych zasadach".


Posłuchaj
00:56 12265471_1.mp3 Młodzi Izraelczycy znów będą jeździć do Polski na wycieczki edukacyjne. Ministrowie spraw zagranicznych obu krajów podpisali w Warszawie umowę w tej sprawie. Materiał Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

Umowa gwarantuje m.in. możliwość organizowania polskich wycieczek w Izraelu na tych samych zasadach, co izraelskich w Polsce. Rau podczas konferencji w środę podkreślił, że wedle umowy ważnym punktem programów wycieczek maja być spotkania młodzieży z obu państw.

Według ministra Raua porozumienie stanowi również, że programy wizyt młodych Izraelczyków nie będą obejmowały wyłącznie wizyt w miejscach pamięci związanych z historią Holocaustu. Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, to jego zapewnienie wycieczkom młodzieży spoczywać będzie na kraju przyjmującym.


IAR/PAP/dad

Książę William z wizytą w Polsce. Odwiedził brytyjskich żołnierzy w Rzeszowie

23.03.2023 08:22
Książę William rozpoczął w środę dwudniową wizytę w Polsce. Następca tronu Wielkiej Brytanii chciał podziękować brytyjskim i polskim żołnierzom za ich służbę i dowiedzieć się więcej o tym, jaką opieką otoczono ukraińskich uchodźców - piszą brytyjskie media. Pierwszym punktem wizyty księcia Williama w Polsce było spotkanie z żołnierzami na terenie jednostki 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie. Następca brytyjskiego tronu spotkał się także z żołnierzami kontyngentu międzynarodowego, w którym służą m.in. przedstawiciele brytyjskiej armii.

Polska chce większych pieniędzy UE dla Ukrainy. Andrzej Sadoś: to konkretne narzędzie wsparcia

23.03.2023 10:28
Zwiększenie funduszu na dozbrajanie Ukrainy i sankcje wobec Rosji - na te tematy będzie zwracać Polska na rozpoczynającym się w czwartek unijnym szczycie - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.