Redakcja Polska

"Dziękuję Polakom za wsparcie". Wołodymyr Zełenski wdzięczny za pomoc Ukrainie

05.04.2023 14:32
- Pragnę podziękować polskiemu prezydentowi, rządowi i wszystkim Polakom za tę drogę, którą przeszliśmy razem. Bardzo cenimy wasze wsparcie. Nigdy w historii nie było tak ciepłych i tak bliskich stosunków między Polską a Ukrainą - mówił w środę w Warszawie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Audio
  • Sylwetka prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Pierwsza oficjalna wizyta prezydenta Ukrainy w Polsce od wybuchu wojny
Pierwsza oficjalna wizyta prezydenta Ukrainy w Polsce od wybuchu wojnyGrzegorz Jakubowski/KPRP

Ukraiński przywódca - wraz z małżonką Ołeną Zełenską - przebywa w środę z oficjalną wizytą w Polsce. Prezydent Ukrainy został w środę odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego.

Zełenski powiedział podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, podczas której został odznaczony Orderem Orła Białego, że odbiera to jako nagrodę dla całego narodu ukraińskiego i walecznych obrońców Ukrainy.

Podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie i jego małżonce Agacie Kornhauser-Dudzie, za całą pracę, którą z polskim narodem wykonują. - Pragnę podziękować polskiemu prezydentowi, rządowi, parlamentowi, wszystkim Polakom za tę drogę, którą przeszliśmy razem. Jest to dla nas wielkie wyzwanie i wasze wsparcie bardzo cenimy - mówił Zełenski.

Podziękowania dla Polaków

Szczególne podziękowania skierował do prezydenta Andrzeja Dudy. - Osobiście pragnę podziękować mojemu przyjacielowi, Tobie Andrzeju, za ciepłe stosunki między nami i między naszymi krajami. Wydaje mi się, że nigdy w historii nie było tak ciepłych i tak bliskich stosunków między Polską a Ukrainą. Na takim fundamencie dziś budowane są nasze relacje i relacje naszych dwóch przyjacielskich narodów - powiedział.


Posłuchaj
00:42 12289212_1.mp3 Prezydent Ukrainy dziękuje w Warszawie za przyjęcie w Polsce Ukraińców uciekających przed wojną (IAR)

 

Zełenski podziękował też Polakom w imieniu Ukraińców za przyjęcie ich w swoich domach i otoczenie pomocą. - My odczuliśmy to zwłaszcza w pierwszych tygodniach wojny, kiedy miasteczka i wsie przygraniczne otwierały drzwi dla Ukraińców. Jestem pewny, że to był początek czasu kiedy między Polską a Ukrainą nie będzie już granic politycznych, ekonomicznych a co najważniejsze historycznych. Zrobimy dla tego wszystko, dla naszych narodów. Ale do tego powinniśmy najpierw zwyciężyć - mówił.

Jak dodał, aby zwyciężyć powinniśmy iść na naszej wspólnej drodze ramię w ramię.

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za duże zasługi cywilne i wojskowe dla kraju. Otrzymują go najwybitniejsi Polacy oraz najwyżsi rangą przedstawiciele państw obcych. Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, Zełenski otrzymał to odznaczenie w uznaniu zasług w pogłębianiu stosunków między Polską a Ukrainą, za działalność na rzecz bezpieczeństwa, niezłomność w obronie praw człowieka.


PAP/IAR/PR24/dad

Polska dla Ukrainy najbliższym sojusznikiem. Prof. Domański: traktowana wręcz jak brat

05.04.2023 10:49
Prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu bardzo zależy na podkreślaniu więzi i bliskości między naszymi krajami. Jego wizyta to kolejny gest pokazujący, że Polska jest traktowana przez Ukrainę jako najbliższy sojusznik, wręcz jako brat - powiedział socjolog PAN prof. Henryk Domański.

Paweł Jabłoński o ukraińskim zbożu: będziemy zwracali się do Ukrainy o kontrole eksporterów

05.04.2023 12:15
Będziemy zwracali się do strony ukraińskiej o dodatkowe kontrole tych, którzy deklarują zakup zboża na eksport; chodzi o to, by nie było ono potem wprowadzane na rynek polski - zapowiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński pytany na portalu gazeta.pl o problem z ukraińskim zbożem.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odznaczony Orderem Orła Białego

05.04.2023 13:20
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został odznaczony Orderem Orła Białego w uznaniu zasług w pogłębianiu stosunków między Polską a Ukrainą, działalność na rzecz bezpieczeństwa i niezłomność w obronie praw człowieka. Poinformowała o tym Kancelaria Prezydenta RP. Odznaczenie przyznano podczas oficjalnej wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Polsce.