Redakcja Polska

Caritas Polska włącza się w pomoc ofiarom powodzi na Ukrainie

10.06.2023 08:30
Caritas Polska jest kolejną polską organizacją, która włączyła się w pomoc dla południowej Ukrainy. Chodzi o zalane tereny w rejonie Chersonia, z których tysiące osób musiały uciekać z domów
Audio
  • Caritas Polska włącza się w pomoc ofiarom powodzi na Ukrainie [posłuchaj]
Wysadzenie przez Rosjan tamy na Dnieprze potępiła społeczność międzynarodowa
Wysadzenie przez Rosjan tamy na Dnieprze potępiła społeczność międzynarodowa PAP/Vladyslav Musiienko

Caritas Polska przekazała 100 tys. zł na pomoc mieszkańcom zatopionych terenów na Ukrainie. 6 czerwca wojska rosyjskie wysadziły tamę na Dnieprze w Nowej Kachowce - zalane są miejscowości leżące w dolnym biegu rzeki po obu jej stronach. Caritas postanowiła wesprzeć potrzebujących na tych terenach. Caritas zdecydowała o przekazaniu 100 tys. zł, za które ukraińska Caritas-Spes zakupi i rozdysponuje żywność, wodę, środki higieniczne i urządzenia uzdatniania wody. Z magazynu w Leżajsku wyjechały już na Ukrainę konwoje z pomocą humanitarną.

Jak informuje Caritas, w strefie podtopień znajduje się około 80 miejscowości, w tym część Chresonia. Grupy mobilne Caritas-Spes docierają do Chersonia i częściowo zatopionych wiosek. Pomoc udzielana jest też na bezpiecznych terenach obwodu chersońskiego oraz w ośrodkach humanitarnych Caritas-Spes Odessa, w Mikołajowie i Odessie. W zalanych miejscowościach zginęło wiele zwierząt gospodarskich, zatopione zostały także cmentarze. Jak informuje ks. Piotr Rosochacki, gdy woda odpłynie, będą potrzebne zwłaszcza pompy do odprowadzenia brudnej wody i urządzenia do osuszania domów, gumowce, rękawiczki, chemia i filtry do oczyszczania wody. 

Prezydent Ukrainy dziękuje światu za pomoc po powodzi wywołanej wysadzeniem przez Rosjan tamy na Dnieprze. W cowieczornym wystąpieniu zaznaczył, że stale otrzymuje meldunki o akcji ratunkowej w obwodach chersońskim i mikołajowskim.

"Kolosalna liczba problemów. Ale pracujemy nad ich przezwyciężeniem na wszystkich możliwych poziomach" - powiedział Wołodymyr Zełenski. Podziękował "wszystkim na świecie", którzy już pomagają i pytają, czego potrzeba Ukrainie; wszystkim, którzy biorą udział w akcji ratunkowej, którzy pomagają ludziom najlepiej jak potrafią. "Ludziom, zwierzętom - wszystkim żywym istotom. Dziękuję również wszystkim tym, którzy zachęcają organizacje międzynarodowe, zagranicznych przywódców, inne państwa, aby zobaczyły, co się stało i nazwały rzeczy po imieniu. Rosyjscy terroryści muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności za wszystko, co zrobili" - dodał. 

Ukraiński przywódca podziękował też kolejny raz obrońcom kraju, którzy walczą w niezwykle trudnych warunkach. "Dla wszystkich tych, którzy w teraz toczą szczególnie trudne boje. Widzimy wasze bohaterstwo i jesteśmy wam wdzięczni za każdą minutę waszego życia - życia, które jest prawdziwym życiem Ukrainy. Ponieważ Ukraina jest na tyle wolna, na ile wy, nasi żołnierze, jesteście silni" - stwierdził.

Wołodymyr Zełenski podziękował także prezydentowi Stanów Zjednoczonych Joe Bidenowi za kolejną - ogłoszoną w piątek - transzę pomocy militarnej.

IAR/ks

"Putin niszcząc tamę na Ukrainie idzie śladami Stalina". Daily Telegraph: jak daleko posną się Rosjanie?

07.06.2023 12:59
Niszcząc tamę w Kachowce, rosyjski prezydent Władimir Putin idzie śladem Józefa Stalina - zauważa w środę brytyjski dziennik "Daily Telegraph", przypominając o wysadzeniu przez oddziały NKWD podczas II wojny światowej innej tamy na Ukrainie, w Zaporożu.

Polska przekaże Ukrainie pomoc po katastrofie na Dnieprze. To m.in. cysterny i pompy

07.06.2023 17:05
Polski rząd przekaże Ukrainie pomoc rzeczową w postaci cystern na wodę oraz pomp wysokiej wydajności po katastrofie na Dnieprze. Poniżej Nowej Kachowki Rosjanie wysadzili zaporę w hydroelektrowni, co spowodowało uwolnienie ogromnych mas wody. Ukraińskie władze mówią o zagrożeniu katastrofą ekologiczną.