Redakcja Polska

Polska przekaże Ukrainie pomoc po katastrofie na Dnieprze. To m.in. cysterny i pompy

07.06.2023 17:05
Polski rząd przekaże Ukrainie pomoc rzeczową w postaci cystern na wodę oraz pomp wysokiej wydajności po katastrofie na Dnieprze. Poniżej Nowej Kachowki Rosjanie wysadzili zaporę w hydroelektrowni, co spowodowało uwolnienie ogromnych mas wody. Ukraińskie władze mówią o zagrożeniu katastrofą ekologiczną.
Bardzo kosztowne będzie samo przywrócenie integralności tamy
Bardzo kosztowne będzie samo przywrócenie integralności tamyPAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, w porozumieniu z Prezesem Rady Ministrów Mateuszem Morawieckim, podjął decyzję o przekazaniu 10 cystern na wodę o pojemności 18 tys. litrów oraz 10 pomp wysokiej wydajności około 12 tys. litrów/minutę każda.

Posłuchaj
00:54 12398234_1.mp3 Poziom wody w Zbiorniku Kachowskim spadł o ponad 2 metry. Materiał Pawła Buszki (IAR)

 

Ukraina zwróciła się o pomoc za pośrednictwem Mechanizmu Wspólnotowego Unii Europejskiej, którego jest członkiem. Punktem kontaktowym Wspólnotowego Mechanizmu UE w zakresie pomocy humanitarnej oraz ratowniczej w Polsce jest Państwowa Straż Pożarna. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński podziękował PSP za zaangażowanie.

Jednocześnie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podało w środę, że wiceminister rozmawiał telefonicznie z Lenarcziczem w sprawie pilnego uruchomienia Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności w związku ze zniszczeniem przez Rosję tamy na Dnieprze. - Potwierdziłem u komisarza złożenie przez stronę ukraińską zapotrzebowania i wniosku o uruchomienie Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Przekazałem także informację na temat aktualnej sytuacji w regionie oraz o udzielonej już przez nasz rząd pomocy. Poprosiłem również o zintensyfikowanie działań pomocowych oraz zadeklarowałem wsparcie naszego hubu logistycznego - wyjaśnił Bartosz Grodecki.

O zapotrzebowanie rzeczowe strona ukraińska wystąpiła za pośrednictwem Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC) w ramach unijnego mechanizmu. MSWiA przypomniało w środę, że Polska od 2022 roku zabiegała o wsparcie dla Ukrainy we wstąpieniu do tego systemu.

 

Władze Ukrainy poinformowały, że Rosjanie wysadzili w nocy z poniedziałku na wtorek zaporę w Nowej Kachowce, która tworzy rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski. Według władz ukraińskich zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczona i może to być "największa katastrofa technologiczna od dziesięcioleci". Wszystkie służby ukraińskie postawione są w stan gotowości, trwa ewakuacja ludności z terenów zagrożonych zatopieniem


IAR/dad

"Putin niszcząc tamę na Ukrainie idzie śladami Stalina". Daily Telegraph: jak daleko posną się Rosjanie?

07.06.2023 12:59
Niszcząc tamę w Kachowce, rosyjski prezydent Władimir Putin idzie śladem Józefa Stalina - zauważa w środę brytyjski dziennik "Daily Telegraph", przypominając o wysadzeniu przez oddziały NKWD podczas II wojny światowej innej tamy na Ukrainie, w Zaporożu.

Leopardy, które zniszczyli Rosjanie okazały się... kombajnami. Rosyjska propaganda sięga po absurdy

07.06.2023 13:35
Rosyjska propaganda absurdalnymi publikacjami ośmiesza reżim - informują niezależne media. Jako przykład podają zamieszczenie przez ministerstwo obrony filmu przedstawiającego rzekome zniszczenie czołgu Leopard, będącego na wyposażeniu ukraińskiej armii. Wojskowi blogerzy przeanalizowali zdjęcia i ustalili, że to amerykańskie kombajny zbożowe John Deere 900.

"Jesteśmy dumni, że polski przemysł będzie produkować sprzęt koreański". Szef MON z wizytą w Seulu

07.06.2023 15:11
Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podkreślił, że "rozmawiamy o współpracy z Koreą Południową". - Jesteśmy dumni z tego, że polski przemysł będzie współprodukował, a za jakiś czas produkował sprzęt koreański - zaznaczył.