Redakcja Polska

Kolejna zbrodnia wojenna Rosji w Ukrainie. Rozstrzelali ukraińskich jeńców

03.12.2023 14:46
Ukraińskie media publikują nagranie prezentujące rozstrzelanie przez Rosjan ukraińskich jeńców wojennych. To kolejny od początku pełnowymiarowej rosyjskiej agresji materiał dokumentujący rosyjskie zbrodnie popełniane na jeńcach. O wszczęciu postępowania w tej sprawie poinformowała prokuratura generalna Ukrainy.
Ukraińscy żołnierze w okopach
Ukraińscy żołnierze w okopach FB/Генеральний штаб ЗСУ

"2 grudnia 2023 r. w mediach rozpowszechnione zostało wideo rozstrzelania nieuzbrojonych ukraińskich żołnierzy przez rosyjskich wojskowych. Według wstępnych ustaleń doszło do tego obok jednego z punktów obserwacyjnych w pobliżu miejscowości Stepne w rejonie (powiecie) pokrowskim" - napisano w komunikacie w niedzielę biuro prokuratora generalnego.

"Na nagraniu widać, jak grupa osób w rosyjskim umundurowaniu rozstrzeliwuje z bliskiej odległości dwóch nieuzbrojonych żołnierzy w mundurach Ukraińskich Sił Zbrojnych, którzy się poddają. Śledczy i prokuratorzy rozpoczęli śledztwo w związku z tym faktem" - powiadomiono.

Urząd podkreślił, że zabójstwo jeńców wojennych jest złamaniem konwencji genewskiej i jest kwalifikowane jako ciężka zbrodnia międzynarodowa. - Na nagraniu każdy wyraźnie widzi, że ukraińscy wojskowi robią wszystko, co niezbędne, aby pokazać, że są nieuzbrojeni, że się poddają i nie stanowią żadnego zagrożenia dla rosyjskiego wojska. Zatem automatycznie należało ich przejąć i nadać im status jeńców wojennych - oświadczył w sobotę ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubiniec, wyrażając nadzieję, że organom ścigania i agencjom wywiadowczym uda się zidentyfikować osoby zamieszane w tę zbrodnię wojenną.


Posłuchaj
00:52 12691257_1.mp3 Ukraina: Rosjanie rozstrzelali jeńców wojennych. Relacja Pawła Buszki (IAR)

 

"Federacja Rosyjska musi zostać ukarana za każdy podobny przypadek egzekucji poddających się żołnierzy ukraińskich. Takich przypadków było więcej" - napisał rzecznik na kanale Telegram, zapowiadając, że zwróci się do organizacji międzynarodowych, zwłaszcza do ONZ i Czerwonego Krzyża, o interwencję.
Egzekucja jeńców

W niedzielę StratCom Ukraińskich Sił Zbrojnych (Zarząd Komunikacji Strategicznych) potwierdził, że doszło do egzekucji jeńców, co stanowi zbrodnię wojenną. "Według potwierdzonych informacji rosyjscy okupanci po raz kolejny rozstrzelali nieuzbrojonych żołnierzy" - podano w komunikacie.

Rzecznik ukraińskich wojsk na kierunku taurydzkim płk Ołeksandr Sztupun podkreślił, że podobne zbrodnie nie ulegają przedawnieniu, wszystkie dowody będą przekazane do odpowiednich instytucji międzynarodowych, które zajmują się badaniem zbrodni wojennych.

W komunikacie zaapelowano do społeczności międzynarodowej o pociągnięcie władz wojskowych państwa agresora do odpowiedzialności. 


IAR/dad

Szef BBN: aby uniknąć wojny z Rosją, kraje wschodniej flanki NATO mają 3 lata na przygotowania

03.12.2023 10:15
Aby uniknąć wojny z Rosją, kraje ze wschodniej flanki NATO powinny przyjąć 3–letni horyzont czasowy na przygotowanie się do konfrontacji – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” minister w Kancelarii Prezydenta RP, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

"Są koszmarem dla okupantów". Resort obrony Ukrainy chwali polskie armatohaubice Krab

03.12.2023 12:31
Ministerstwo obrony Ukrainy podziękowało Polsce za wspieranie jej armii w wojnie z Rosją, a przede wszystkim za dostawy armatohaubic Krab, które nazwano "koszmarem" dla rosyjskich okupantów oraz "bronią zwycięstwa".