Redakcja Polska

Szef BBN: aby uniknąć wojny z Rosją, kraje wschodniej flanki NATO mają 3 lata na przygotowania

03.12.2023 10:15
Aby uniknąć wojny z Rosją, kraje ze wschodniej flanki NATO powinny przyjąć 3–letni horyzont czasowy na przygotowanie się do konfrontacji – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” minister w Kancelarii Prezydenta RP, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.
Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego
Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa NarodowegoWojciech Kusiński/Polskie Radio

Jacek Siewiera odniósł się w wywiadzie, opublikowanym w sobotnim "Naszym Dzienniku", do pytania o współpracę z nową sejmową większością, która ma odmienny stosunek w wielu sprawach niż prezydent. 

"Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to z dotychczasowych wypowiedzi niektórych polityków oraz rozmów, jakie przeprowadziłem, odczytuję, że zasadnicze kierunki będą respektowane. Prezydent oczekuje, iż cele dotyczące kształtowania armii, zwiększania liczebności wojska oraz modernizacji nie będą radykalnie zmieniane" – powiedział Jacek Siewiera. 

Za dużo sprzętu?

Szef BBN odniósł się także do stwierdzenia, że opozycja, która zdobyła większość w Sejmie, twierdzi, że MON kupuje za dużo sprzętu, krytykuje zakup 500 sztuk HIMARS–ów. 

"Krytykowanie zakupów pod pretekstem np. tego, że producent nie dostarczył takich ilości uzbrojenia do armii USA, to chybiona argumentacja (...). Ponieważ odwołuje się do produkcji i dostaw z czasów pokoju, czyli sprzed 2022 r. Właściwe byłoby porównanie naszych zakupów do ilości wieloprowadnicowych systemów rakietowych, które zostały dotychczas zniszczone po stronie rosyjskiej i ukraińskiej. Rosjanie stracili ok. 900 sztuk takich zestawów, Ukraina ponad 500" – ocenił Siewiera. 

Rozmówca "Naszego Dziennika" zapytany został, jakie działania podejmie prezydent, jeśli nowy rząd po sprawdzeniu kontraktów uzna, że trzeba ograniczyć zakupy dla armii. 

"Nowa większość parlamentarna, która może stworzyć rząd, ma naturalne prawo do przeprowadzenie audytu i własnej oceny stanu Sił Zbrojnych. Natomiast, jeżeli ten audyt miałby prowadzić do zrywania kontraktów zbrojeniowych bez odniesienia się do rzeczywistych potrzeb armii i do planowania operacyjnego, byłby to sygnał niezwykle niepokojący. Ten kierunek na pewno spotka się z brakiem akceptacji ze strony prezydenta" – odpowiedział.

Atak Rosji na NATO? 

Zapytany był też, czy realne jest zagrożenie, że może dojść do ataku ze strony Rosji na Pakt Północnoatlantycki, co przewidziano w raporcie Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej, więc państwa Zachodu mają 5–9 lat na przygotowanie się na jego odparcie. 

"Niestety tak. Ta analiza jest zbieżna z opracowaniami przygotowanymi w USA. Jednak moim zdaniem widełki czasowe przedstawione przez niemieckich analityków są zbyt optymistyczne. Jeśli chcemy uniknąć wojny, to kraje NATO znajdujące się na wschodniej flance powinny przyjąć krótszy, 3–letni horyzont czasowy na przygotowanie się do konfrontacji. To czas, w którym na wschodniej flance musi powstać potencjał będący jasnym sygnałem odstraszającym przed agresją" – podkreślił szef BBN. 

"Przemysł zbrojeniowy w Rosji pracuje w trybie trzyzmianowym i jest w stanie odbudować zasoby w ciągu najbliższych trzech lat" – dodał Jacek Siewiera. 


PAP/dad

Polacy będą strzegli bezpieczeństwa nieba krajów bałtyckich

01.12.2023 11:22
Bezpieczeństwa nieba Litwy, Łotwy i Estonii będą przez najbliższe miesiące strzegli między innymi Polacy. W krajach bałtyckich zmieniły się jednostki sił lotniczych NATO, które biorą udział w misji Baltic Air Policing.

Do polskiego wojska trafiły kolejne dwie baterie przeciwlotnicze systemu PILICA

01.12.2023 13:39
Na koniec listopada 3. Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej otrzymała piąty i szósty zestaw seryjny przeciwlotniczego systemu rakietowo artyleryjskiego PILICA; to realizacja umowy z Konsorcjum PGZ-PILICA z 2016 roku, o wartości 727,7 mln złotych brutto - przekazała w piątek Agencja Uzbrojenia.

Rosja znacznie zwiększy liczebność armii. Wcielą do wojska dziesiątki tysięcy osób. Putin podpisał dekret

02.12.2023 10:56
Dyktator Rosji Władimir Putin wydał w piątek dekret, na mocy którego liczebność żołnierzy w rosyjskich siłach zbrojnych zwiększy się do 1,32 mln - poinformowała agencja Interfax-Ukraina za bazą aktów prawnych Kremla. Oznacza to wzrost o 170 tys. względem stanu obecnego. 

Siły powietrzne zyskały 147 oficerów. Promocja oficerska w Dęblinie

02.12.2023 15:30
147 żołnierzy, w tym 17 kobiet-absolwentów Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, otrzymuje dzisiaj promocję na pierwszy stopień oficerski. W uroczystości uczestniczy szef MON Mariusz Błaszczak.

Ukraina intensyfikuje działania dywersyjne na terytorium Rosji

03.12.2023 09:56
Ukraina intensyfikuje działania dywersyjne na terytorium Rosji. "Bądź mieczem swojego kraju - dołącz do elity" - można przeczytać w ogłoszeniu opublikowanym w internecie przez ukraiński wywiad.