Redakcja Polska

Japonia pomaga polskim organizacjom wspierającym Ukrainę

02.03.2024 12:30
Cztery polskie organizacje wspierające Ukrainę otrzymają finansową pomoc od rządu Japonii. Umowy na granty dotyczące pomocy podpisał ambasador Japonii w Polsce Akio Miyajima.
Audio
  • Ambasador Japonii w Polsce powiedział, że takie wsparcie jest dla niego bardzo ważne: "Od dwóch lat noszę dwa symbole solidarności - Japonii i Polski oraz Japonii i Ukrainy. Są one symbolami przyjaźni polsko - japońskiej oraz naszej wspólnej pomocy dla Ukrainy. To także symbol wsparcia Polaków dla Ukraińców" [posłuchaj]
Ambasador Akio Miyajima
Ambasador Akio Miyajima @AkioMiyajima

Wśród projektów znalazły się między innymi zakup autobusu szkolnego i zakup specjalistycznego sprzętu do nauki dla dzieci głuchoniemych.

Ambasador Japonii w Polsce powiedział, że takie wsparcie jest dla niego bardzo ważne. "Od dwóch lat noszę dwa symbole solidarności - Japonii i Polski oraz Japonii i Ukrainy. Są one symbolami przyjaźni polsko-japońskiej oraz naszej wspólnej pomocy dla Ukrainy. To także symbol wsparcia Polaków dla Ukraińców" - zaznaczył ambasador. 

Jednym z beneficjentów jest Instytut Głuchoniemych w Warszawie. Jego dyrektor Bartosz Wilimborek powiedział, że po inwazji Rosji na Ukrainę w Instytucie pojawiło się kilkudziesięciu nowych uczniów z Ukrainy. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu dydaktycznego. Chodzi między innymi o specjalistyczne wyposażenie studia telewizyjnego, by tworzyć filmy z językiem migowym. Z grantu zostanie także zakupione wyposażenie sali sensorycznej. 

Wsparcie otrzymał także Dom Ukraiński w Przemyślu, który za pieniądze od rządu japońskiego zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

IAR/ks

Ewakuacje, pomoc humanitarna, wsparcie uchodźców. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej pomaga Ukrainie

23.02.2024 17:00
- Od pierwszego alarmu byliśmy w Ukrainie. Przez te dwa lata pomogliśmy tysiącom Ukraińców i ukraińskim uchodźcom w Polsce - mówi Zofia Kwolek z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Szef NATO Jens Stolntenberg do Ukraińców: nie traćcie ducha

24.02.2024 12:31
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał Ukrainę i jej sojuszników, aby "nie tracili ducha" w obliczu krwawej ofensywy Władimira Putina. W drugą rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę stwierdził, że sytuacja na polu bitwy pozostaje niezwykle poważna. 

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej obecne na Ukrainie od samego początku rosyjskiej inwazji

28.02.2024 10:46
Ewakuacje, dostarczanie paczek, organizowanie bezpiecznego miejsca, pomoc tuż przy linii frontu. Przez ostatnie dwa lata pracownicy i wolontariusze PCPM pomagali w Ukrainie.