Redakcja Polska

Szef NATO Jens Stolntenberg do Ukraińców: nie traćcie ducha

24.02.2024 12:31
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał Ukrainę i jej sojuszników, aby "nie tracili ducha" w obliczu krwawej ofensywy Władimira Putina. W drugą rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę stwierdził, że sytuacja na polu bitwy pozostaje niezwykle poważna. 
Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg
Sekretarz Generalny NATO Jens StoltenbergAlexandros Michailidis/Shutterstock

- Cel Putina, którym jest zdominowanie Ukrainy, nie zmienił się i nic nie wskazuje na to, że przygotowuje się on do pokoju - podkreślił Stoltenberg w nagranym przesłaniu. -Ukraina wykazała się niezwykłymi umiejętnościami i zaciekłą determinacją - dodał.

Jens Stoltenberg zwrócił uwagę na niedawne obietnice pomocy wojskowej ze strony państw NATO "wartej miliardy dolarów". - Obejmują one amunicję artyleryjską, obronę powietrzną i łodzie bojowe, a także sprzęt i części zamienne do F-16, drony i sprzęt do rozminowywania - powiedział.

Zadeklarował, że "większe wsparcie jest w drodze".

Stoltenberg powiedział też, że Putin rozpoczął wojnę, aby zamknąć Kijówowi drzwi do ewentualnego członkostwa w NATO. - Ale osiągnął coś zupełnie odwrotnego: Ukraina jest teraz bliżej NATO niż kiedykolwiek wcześniej - stwierdził. Zapewnił, że Ukraina przystąpi do NATO.


IAR/dad

Polacy z Ukrainy nie tracą wiary w zwycięstwo. Polka z Odessy: miasto nie może się poddać, bo go nie będzie

23.02.2024 17:51
Skutki trwającej wojny ciągle są odczuwane przez mieszkańców południowej części Ukrainy. W Odessie przebywają Polacy, którzy udzielają pomocy swoim rodakom oraz żołnierzom walczącym na froncie. Związek Polaków na Ukrainie imienia Adama Mickiewicza jest jedną z organizacji nadal aktywnie działających w tym mieście.

Dwa lata od początku pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę. Kliczko: wszystko potoczyło się bardzo szybko

24.02.2024 09:27
Dziś druga rocznica pełnowymiarowej agresji na Ukrainę. 24 lutego 2022 roku na ukraińskie miasta po raz pierwszy spadły rosyjskie rakiety. Tak było między innymi w Kijowie. Na ukraińską stolicę zaczęły nacierać też wojska agresora a kijowianie o poranku usłyszeli syreny, wybuchy i informacje o tym, że Rosjanie zmierzają do stolicy.

"Ukraina nie walczy sama". Radosław Sikorski: stoją za nią państwa europejskie, stoi NATO, stoi Polska

24.02.2024 11:01
Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w przypadającą w sobotę drugą rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę, że nasi sąsiedzi nie walczą samotnie. - Za Ukrainą stoją państwa europejskie, stoi NATO, stoi Polska - powiedział w opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu.

"Wspieraliśmy, wspieramy i będziemy wspierać Ukrainę". Andrzej Duda w drugą rocznicę inwazji Rosji

24.02.2024 13:27
W drugą rocznicę pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę prezydent Andrzej Duda zapewnił, że wspieraliśmy, wspieramy i będziemy wspierać ten kraj w jego walce o wolność. "Dzisiaj to wsparcie jest nadal niezwykle potrzebne. Niezależnie od zmęczenia wojną. Wolny świat nie może dopuścić do tego, żeby Putin i Rosja zatriumfowali"- napisał prezydent na portalu X.  "My, Polacy, od pierwszych chwil zaangażowaliśmy się w pomoc bohatersko walczącej z rosyjskim najeźdźcą Ukrainie" – powiedział prezydent. "Nie stać nas na bezczynność, dlatego wzmacniamy naszą armię" – zadeklarował.