Redakcja Polska

Rosjanie rozpoczęli kampanię uderzeniową w ukraińskie hydroelektrownie

30.03.2024 14:54
Rosjanie prawdopodobnie rozpoczęli kampanię uderzeniową w ukraińskie hydroelektrownie. Tak ostatnie ataki rosyjskich rakiet i dronów oceniają amerykańscy analitycy z Instytutu Badań nad Wojną. Rosja w ostatnim czasie kilkukrotnie zaatakowała ukraińskie elektrownie i zapory na największych rzekach.
Zniszczona elektrownia wodna na Dnieprze
Zniszczona elektrownia wodna na DnieprzeŹródło: Prime Minister Denys Shmyhal/Telegram

Jak czytamy w najnowszym raporcie Instytutu uderzenia w hydroelektrownie to nowy wzorzec ataków na ukraińską infrastrukturę i znacząca eskalacja kampanii ostrzałów. Wczoraj w zmasowanym ataku rakietowym, oprócz kilku elektrociepłowni Rosjanie uszkodzili znajdującą się w obwodzie czerkaskim Kaniowską Elektrownię Wodną na Dnieprze, oraz elektrownię wodną na Dniestrze w obwodzie czerniowieckim.

Z kolei w ataku 22 marca rosyjskie rakiety spadły na zaporę na Dnieprze elektrowni wodnej w Zaporożu. Praca elektrowni została wówczas wstrzymana.

Analitycy z Instytutu Badań nad Wojną oceniają, że Ukraińcy nie mają dostatecznych środków do obrony, a zachód nie jest skłonny im je dostarczyć z powodu obaw przed podsyceniem konfliktu. Jednocześnie, jak czytamy, poprzednie takie decyzje Zachodu nie powstrzymały Rosji przed eskalacją.


IAR/dad

Wzmożona aktywność polskiego i sojuszniczego lotnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej

29.03.2024 20:00
Ze względu na zmniejszenie poziomu zagrożenia uderzeniami rakietowymi rosyjskiego lotnictwa na Ukrainę, operowanie polskiego i sojuszniczego lotnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej zostało zakończone – poinformowało na platformie X Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Polska zbrojeniówka wyremontowała kolejny czołg dla Ukrainy

30.03.2024 11:14
Kolejny czołg dla ukraińskiej armii wyremontowany. Prace na rzecz ukraińskiego wojska prowadziła spółka Bumar-Łabędy, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.