Redakcja Polska

Specjaliści z Ukrainy przeprowadzą na Litwie szkolenia z obrony cywilnej

14.04.2024 19:52
Ukraińscy specjaliści przeprowadzą w maju na Litwie szkolenie z zakresu obrony cywilnej – poinformowało w niedzielę litewskie MSW. Ministrowie spraw wewnętrznych trzech państw bałtyckich goszczą w Kijowie, gdzie spotkali się m.in. ze swym ukraińskim odpowiednikiem Ihorem Kłymenką.
Ukraińscy żołnierze w okopach
Ukraińscy żołnierze w okopach FB/Генеральний штаб ЗСУ

- Musimy wyciągnąć wnioski, przejąć doświadczenie Ukraińców w ochronie ludności, wzmacnianiu granic poprzez fortyfikacje i ochronę infrastruktury krytycznej, co jest dla nas szczególnie istotne - powiedziała litewska minister Agne Bilotaite, którą w komunikacie cytuje jej resort.

Bilotaite wyraziła przekonanie, że „wiedza ukraińskich ekspertów na temat ostrzegania, ewakuacji i schronienia będzie bardzo cenna dla litewskich służb”.

Ministrowie spraw wewnętrznych Litwy, Łotwy i Estonii omówili w Kijowie potrzebę dalszego wspierania MSW Ukrainy oraz kwestie współpracy.

Szkolenia w zakresie rozminowywania 

MSW Litwy podkreśla, że jedną z najpilniejszych spraw jest m.in. przeprowadzenie rozminowania terenów. Bilotaite zadeklarowała pomoc Litwy także w opracowaniu nowych programów szkoleniowych w zakresie rozminowywania.

Litewska minister omówiła również w Kijowie możliwości kontynuowania programu rehabilitacji ukraińskich żołnierzy i funkcjonariuszy, w ramach którego około 200 rannych otrzymało już taką pomoc w litewskich placówkach.

Litwa, od początku rosyjskiej pełnowymiarowej inwazji, przekazała Ukrainie pomoc o łącznej wysokości 1,2 mld euro, co stanowi 1,5 proc. PKB tego kraju. W tegorocznym budżecie na ten cel Litwa przewidziała 232 mln euro.


IAR/PAP/dad

Kraje bałtyckie potępiają atak Iranu na Izrael

14.04.2024 13:26
Kraje bałtyckie potępiły bezprecedensowy atak Iranu na Izrael. Litewskie MSZ zaapelowało do swoich obywateli, aby ograniczyli podróże na Bliski Wschód.

Wołodymyr Zełenski: Rosja i Iran sieją terror, potrzebne namacalne wsparcie

14.04.2024 14:26
Działania Iranu i Rosji grożą rozprzestrzenieniem się konfliktu, oba kraje sieją terror - oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, potępiając irański atak na Izrael. Zaapelował o namacalne wsparcie, podkreślając, że słowa nie powstrzymują dronów.

1000 osób uczestniczyło w 10. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wilnie

14.04.2024 16:26
Około 1000 osób wzięło udział w niedzielę w 10. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowanym w wileńskim parku Zakret. Uczestnicy, głównie młodzież szkolna, ale też litewscy żołnierze oraz osoby niezrzeszone rywalizowali na dystansach 1963 metrów, 5 i 10,5 km oraz półmaratonu.