Redakcja Polska

1000 osób uczestniczyło w 10. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wilnie

14.04.2024 16:26
Około 1000 osób wzięło udział w niedzielę w 10. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowanym w wileńskim parku Zakret. Uczestnicy, głównie młodzież szkolna, ale też litewscy żołnierze oraz osoby niezrzeszone rywalizowali na dystansach 1963 metrów, 5 i 10,5 km oraz półmaratonu.
Wilno: bieg Tropem Wilczym
Wilno: bieg Tropem WilczymŹródło: kadr z wideo/X/PlInLithuania

Ambasador RP na Litwie Konstanty Radziwiłł podkreślił, zachęcając do udziału w jubileuszowej edycji biegu "Tropem Wilczym", że w ten sposób "chcemy zachować pamięć i oddać część Żołnierzom Wyklętym". - To nasze zobowiązanie wobec tych bohaterskich żołnierzy, którzy po klęsce hitlerowskich Niemiec nie złożyli broni, lecz trwali w oporze przeciwko nowej komunistycznej okupacji sowieckiej. Tysiące Polaków i Litwinów, pozostając wiernym swoim ideałom, kontynuowało walkę z bronią w ręku o niepodległość swoich Ojczyzn 0 powiedział Radziwiłł.

Dyplomata podkreślił, że "dzisiaj, gdy przed barbarzyńską agresją rosyjską, swej niepodległości i wolności musi niezłomnie bronić Ukraina, pamięć o Żołnierzach Wyklętych i wartościach, które im przyświecały, staje się jeszcze bardziej aktualna".

Rajmund Klonowski, redaktor dziennika "Kurier Wileński" i współinicjator przed 10 laty wileńskiej edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, powiedział PAP, że jest zadowolony, iż "wydarzenie to już na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń wileńskich". - Rośnie zainteresowanie samym biegiem - w pierwszym biegu udział wzięło 50 osób, a dzisiaj 1000 - ale też popularyzuje się działalność i walka antykomunistycznego podziemia Polaków i Litwinów - uważa Klonowski.

Szacuje się, że w antykomunistycznym podziemiu na Wileńszczyźnie walczyło około 200 Żołnierzy Wyklętych. Oddzielną kartą zapisała się 5. Wileńska Brygada AK, która wycofała się z Wileńszczyzny w trakcie operacji "Ostra Brama", pokonała kilkaset kilometrów i walczyła ma terenie Polski. Wśród nich był m.in. legendarny major Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", a także sanitariuszka Danuta Siedzikówna "Inka".

Zorganizowana wojna partyzancka wśród Litwinów, nazywana na Litwie "wojną po wojnie", rozpoczęła się w lipcu 1944 roku po zajęciu kraju przez wojska sowieckie i zakończyła się wiosną 1953 roku. Szacuje się, że w litewskim podziemiu antykomunistycznym walczyło ok. 50 tys. ludzi.


IAR/PAP/dad

Wymyśl nazwę dla samolotu F-35. Wojsko Polskie ogłasza konkurs

13.04.2024 13:26
F-35, myśliwiec piątej generacji, który Polska zamówiła w Stanach Zjednoczonych, będzie miał polską nazwę. Pierwszy egzemplarz dla naszych sił powietrznych ma być gotowy jeszcze w tym roku. W związku z tym Sztab Generalny ogłosił konkurs na polską nazwę dla myśliwców.

Ukraińska lista katyńska. Polscy dyplomaci w Bykowni oddali hołd ofiarom zbrodni

13.04.2024 15:03
W podkijowskiej Bykowni oddano cześć spoczywającym tam ofiarom z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej. Miejsce masowych pochówków Polaków odwiedzili polscy dyplomaci z Kijowa. Dziś obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Rocznica wyzwolenia obozu w Ravensbrück. Ginęły tam też Polki

14.04.2024 13:58
Do największego nazistowskiego obozu koncentracyjnego dla kobiet zjechały dziś ostatnie z dawnych więźniarek i krewni kobiet, które przeszły piekło w Ravensbrück. Na terenie byłego obozu zagłady odbyły się główne uroczystości z okazji rocznicy uwolnienia więźniów w kwietniu 1945 roku.