Redakcja Polska

Pomoc USA dla Ukrainy wznowiona. ISW: to krytyczny punkt zwrotny wojny

21.04.2024 10:04
Wznowienie pomocy USA dla Ukrainy jest krytycznym punktem zwrotnym wojny - ocenił Instytut Badań nad Wojną. Amerykańska Izba Reprezentantów - po kilku miesiącach zwłoki - przyjeła pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 61 miliardów dolarów.
Zwolennicy Ukrainy machają flagami USA i Ukrainy przed Kapitolem Stanów Zjednoczonych po zatwierdzeniu przez Izbę pakietów pomocy zagranicznej dla Ukrainy, a także Izraela i Tajwanu
Zwolennicy Ukrainy machają flagami USA i Ukrainy przed Kapitolem Stanów Zjednoczonych po zatwierdzeniu przez Izbę pakietów pomocy zagranicznej dla Ukrainy, a także Izraela i Tajwanu PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Amerykański think-thank zwrócił uwagę, że aby pomoc mogła zacząć napływać, ustawa musi teraz zostać uchwalona przez Senat i podpisana przez prezydenta. "Te wymogi oraz logistyka transportu amerykańskiego sprzętu na linię frontu na Ukrainie spowodują prawdopodobnie, że nowa pomoc USA nie zacznie wpływać na sytuację na linii frontu przez kilka tygodni" - czytamy w codziennym raporcie.

W ocenie ISW oznacza to, że sytuacja na linii frontu będzie prawdopodobnie w tym czasie się pogarszać, zwłaszcza jeśli siły rosyjskie zintensyfikują swoje ataki, aby wykorzystać ograniczone okno czasowe przed nadejściem nowej amerykańskiej pomocy. "Ale prawdopodobnie Ukraińcy będą w stanie powstrzymać obecną rosyjską ofensywę, pod warunkiem szybkiego wysłania wznowionego wsparcia" - podkreślili analitycy.

Senat USA i administracja prezydenta Joe Bidena zapowiadają szybką pracę nad ustawą. Według Pantagonu pomoc będzie mogła być dostarczana w częściach. Krytycznie potrzebne Ukrainie pociski artyleryjskie kalibru 155 milimetrów i rakiety obrony powietrznej będą mogły "niemal natychmiast" być wysłane z amerykańskich magazynów w Europie. Inne elementy prawdopodobnie dotrą na Ukrainę po kilku tygodniach, w zależności od tego, gdzie są obecnie przechowywane.

Zdaniem Instytutu Badań nad Wojną w nadchodzących tygodniach siły rosyjskie prawdopodobnie zintensyfikują trwające operacje ofensywne oraz ataki rakietowe i dronowe, aby wykorzystać zamykające się okno ukraińskich ograniczeń sprzętowych. Amerykańscy analitycy ocenili jednocześnie, że siły ukraińskie prawdopodobnie wykorzystają pomoc USA, aby powstrzymać rosyjskie operacje w czerwcu, kiedy to Rosjanie mają rozpocząć spodziewaną letnią ofensywę na dużą skalę.

"Siły ukraińskie posiadające coraz lepsze zaopatrzenie w sprzęt i siłę roboczą prawdopodobnie utrzymają linię frontu w czerwcu 2024 roku" - czytamy w raporcie ISW.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Ukraina wojna na Ukrainie USA

Wojna w Ukrainie. Szef CIA ostrzega: bez naszego wsparcia Ukraińcy mogą przegrać jeszcze w tym roku

19.04.2024 14:58
Jeśli USA nie przekażą Ukrainie broni, ten kraj może przegrać wojnę z Rosją jeszcze przed końcem 2024 roku, a przynajmniej Putin może znaleźć się w sytuacji, w której będzie w stanie dyktować warunki politycznego porozumienia - ostrzegł szef amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej William Burns.

Przełom w Izbie Reprezentantów USA. Podjęto kluczowe decyzje o pomocy dla Ukrainy i Izraela

20.04.2024 21:19
Izba Reprezentantów przyjęła przepisy umożliwiające pomoc Ukrainie w walce z Rosją. To kolejna ustawa z pakietu czterech dokumentów, obejmujących pomoc Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi i sojusznikom w regionie Indo-Pacyfiku.