Redakcja Polska

Jeszcze w maju powstaną dwie nowe brygady Wojsk Obrony Terytorialnej

09.05.2024 13:57
W maju zostanie zakończona procedura formowania dwóch kolejnych brygad Wojsk Obrony Terytorialnej - w województwach lubuskim i opolskim - przekazał w Sejmie wiceszef MON Cezary Tomczyk. Zapowiedział też, że od 2026 roku planowane jest przekształcenie dwóch brygad WOT w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim w brygady obrony pogranicza.
Wojska Obrony Terytorialnej liczą ponad 40 tys. żołnierzy
Wojska Obrony Terytorialnej liczą ponad 40 tys. żołnierzytwitter.com/terytorialsi

W czwartek w Sejmie posłowie PiS zwrócili się z pytaniem do resortu obrony narodowej o proces formowania 17. brygady OT w woj. opolskim i 15 brygady OT w woj. lubuskim, czyli dwóch ostatnich z planowanych brygad w polskich Wojskach Obrony Terytorialnej.

Poseł PiS i były wiceszef MON Marcin Ociepa mówił, że dwie brygady miały funkcjonować już od stycznia. Pytał, kiedy wskazani zostaną ich dowódcy oraz dokładne lokalizację.

W odpowiedzi Tomczyk zapowiedział, że procedury związane z powołaniem dwóch brygad zakończą się jeszcze w maju, a - jak stwierdził - opóźnienie wynikło jeszcze z decyzji poprzednich władz MON z 2021 roku.

Wiceszef MON odpytywany był, czy w ramach tworzenia struktur WOT w woj. opolskim planowane jest stworzenie dodatkowych batalionów terytorialsów, np. w Nysie lub Kędzierzynie-Koźlu. Tomczyk powiedział, że w tej chwili nie ma takich planów ze względu na sytuację demograficzną regionu.

Co z jednostkami na wschodzie?

Tomczyk pytany był również o plany resortu względem jednostek WOT we wschodniej części kraju. W odpowiedzi wiceszef MON wskazał, że w planach jest przekształcenie dwóch brygad WOT - 1. brygady w woj. podlaskim i 4 brygady w woj. warmińsko-mazurskim - w brygady obrony pogranicza.

Przekształcenie brygad OT w brygady obrony pogranicza to następstwa koncepcji stworzenia w ramach tego rodzaju wojsk Komponentu Obrony Pogranicza - czyli jednostek WOT wyspecjalizowanych w zadaniach związanych z ochroną granicy państwowej - w tym zwłaszcza z Rosją i Białorusią. Koncepcję tę przedstawił jeszcze w 2022 roku ówczesny szef MON Mariusz Błaszczak. Obecnie w brygady obrony pogranicza przekształcane są już dwie brygady OT - 19. nadbużańska i 20. przemyska. Brygady w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim mają natomiast zostać przekształcone od 2026 roku


Tomczyk odniósł się również do kwestii ogólnej liczebności WOT. Jak mówił, obecnie średni procent ukompletowania jednostek tego rodzaju wojsk to ok. 60 proc., ale - jak mówił - obecnie problemem nie jest brak chętnych do służby, zarówno w WOT, jak i dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Zadeklarował też, że resort obrony podejmuje działania, aby zwiększyć możliwości rekrutacyjne jednostek wojskowych.

PAP/dad

Rosja ustawiła na granicy z Estonią ekran. Wyświetlano na nim transmisję parady zwycięstwa

09.05.2024 11:57
Tuż przy granicy z Estonią pojawił się duży ekran, na którym pokazywano... paradę z okazji obchodzonego w Rosji Dnia Zwycięstwa.

Parada Zwycięstwa w Moskwie. Putin grozi bronią jądrową i fałszuje historię II wojny światowej

09.05.2024 12:30
Rosyjskie siły strategiczne zawsze są w gotowości - oświadczył w trakcie Parady Zwycięstwa na Placu Czerwonym w Moskwie Władimir Putin. To trzecie w Rosji obchody Dnia Zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami w warunkach prowadzonej inwazji na Ukrainę i drugie po tym, gdy Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze nakazał aresztowanie Władimira Putina jako zbrodniarza wojennego.