Polskie Radio
Section05
Wojska Obrony Terytorialnej

Ponad 200 żołnierzy pomaga oczyścić Odrę. Szef MON: możemy zawsze na nich liczyć

Dziękuję żołnierzom, którzy pełnią służbę na Odrze. Ponad 200 wojskowych oczyszcza rzekę, to żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i wojsk operacyjnych - podkreślił wicepremier i szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak służby i bezpieczeństwo żołnierze Wojsko Polskie Wojska Obrony Terytorialnej straż graniczna granica rzeka Odra katastrofa ekologiczna

Dowódca WOT: nie możemy dopuścić do tego, by przeciwnik wdarł się do stolicy

- Obserwujemy wydarzenia na Ukrainie i wyciągamy wnioski. Widzimy, jak zacięte są walki o miasta. Federacja Rosyjska niejako odsłoniła się, pokazała nam, w jaki sposób działa i jakiego uzbrojenia używa. To dla nas olbrzymia lekcja, jak konflikt mógłby wyglądać u nas. Jesteśmy żołnierzami, przygotowujemy się na takie ewentualności, na najgorsze scenariusze - mówił w Polskim Radiu 24 płk Marek Pietrzak, dowódca 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej.
Zobacz więcej na temat:  Wojska Obrony Terytorialnej Wojsko Polskie wojsko służby i bezpieczeństwo wojna na Ukrainie Polskie Radio 24

Kolejni żołnierze przystępują do WOT. Błaszczak: to bardzo dobra wiadomość

- Sądzę, że każdy może znaleźć formułę służby w Wojsku Polskim, jaka mu najbardziej odpowiada. Po wprowadzeniu w życie ustawy o obronie ojczyzny - oprócz tej podstawowej, zawodowej służby wojskowej - mamy terytorialną służbę wojskową, ale także mamy aktywną rezerwę, mamy dobrowolną zasadniczą służbę wojskową - powiedział Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojsko służby i bezpieczeństwo Mariusz Błaszczak Wojska Obrony Terytorialnej

Powstała Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej. Płk Marek Pietrzak: duża odpowiedzialność i oczekiwania

- Wielokrotnie otrzymywaliśmy od warszawiaków sygnały o potrzebie powstania tej brygady. (…) chcieli służyć na miejscu, przygotowywać się do ew. obrony miasta czy pomocy w sytuacjach kryzysowych - mówił w Polskim Radiu 24 płk Marek Pietrzak, dowódca Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojsko Polskie armia POLSKA wojsko Wojska Obrony Terytorialnej

Ruszają "wakacje z WOT". Pół tysiąca ochotników odbędzie szkolenie wojskowe

W sobotę rozpocznie się kolejna edycja programu Wojsk Obrony Terytorialnej pod nazwą "Wakacje z WOT". Program skierowany jest do młodych osób. Ok. 500 ochotników na terenie pięciu województw weźmie udział w 16-dniowym szkoleniu podstawowym, które umożliwi wejście na wojskową ścieżkę rozwoju zawodowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Wojska Obrony Terytorialnej Terytorialsi

"Granica dezinformacji". Szef MON: musimy być przygotowani do obnażania kłamstw

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił, że należy przeciwdziałać manipulacjom dotyczącym sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, by tym samym wzmacniać bezpieczeństwo Polski. Jak dodał, ważne jest włączenie w tę walkę Wojsk Obrony Terytorialnej, które mogą przeciwdziałać dezinformacji wśród lokalnych społeczności. W Sokółce na Podlasiu szef MON otworzył konferencję "Granica dezinformacji" poświęconą tej tematyce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA podlaskie Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej służby i bezpieczeństwo bezpieczeństwo WOT Wojska Obrony Terytorialnej Wojsko Polskie siły zbrojne dezinformacja fake news społeczeństwo granica

Instruktorzy Gwardii Narodowej USA są już w Polsce. Brzezinski: nasze partnerstwo jest bliższe niż kiedykolwiek

Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazał, że "partnerstwo amerykańsko-polskie, również w sferze militarnej, jest bliższe i trwalsze niż kiedykolwiek". Poinformował również, że gen. Richard Neely i instruktorzy z Gwardii Narodowej z Illinois są już w naszym kraju i będą szkolić żołnierzy WOT. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA USA Ameryka Stany Zjednoczone armia WOT służby i bezpieczeństwo Wojska Obrony Terytorialnej broń żołnierze

PRZYGOTOWANI Chcesz zostać żołnierzem? Sprawdź, jak wygląda rekrutacja do Wojska Polskiego

- Mamy w ofercie Wojska Obrony Terytorialnej, aktywną rezerwę, dobrowolną zasadniczą służbę wojskową czy służbę zawodową - wylicza ppłk Waldemar Krzyżanowski z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Którą z formacji wybrać? Jak zaciągnąć się do armii? O tym mówimy w szóstym odcinku cyklu pt. "Przygotowani".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojsko Wojska Obrony Terytorialnej Ministerstwo Obrony Narodowej armia

Polska z ośmioma medalami w Invictus Games. Mjr Rzadkowska: w tych igrzyskach chodzi o coś więcej niż rywalizację

- Żołnierze mogą spotykać się z żołnierzami innych armii i dzielić podobne problemy. Wielu z nich, tracąc zdrowie, przechodziło później przez te same trudności. Możliwość spotkania z osobą, czasami z drugiego końca świata, pokazuje, że nie jesteśmy sami (...) mamy wsparcie w drugiej osobie - mówiła w Polskim Radiu 24 mjr Katarzyna Rzadkowska (dyrektor Centrum Weterana).     
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie Wojska Obrony Terytorialnej SPORT zawody

Amerykańscy żołnierze będą szkolić terytorialsów. Nauczą ich obsługi pocisków Javelin

Żołnierze Gwardii Narodowej amerykańskiego stanu Illinois przeszkolą żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z obsługi przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. Jak poinformowało Centrum Szkolenia WOT w Toruniu, Amerykanie poprowadzą też kursy dla strzelców wyborowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Ministerstwo Obrony Narodowej broń żołnierze Wojska Obrony Terytorialnej wojsko armia siły zbrojne USA Stany Zjednoczone

"Wprowadza dobrowolną zasadniczą służbę wojskową". Gen. Kukuła o ustawie o obronie ojczyzny

Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej generał Wiesław Kukuła powiedział, że wchodzące jutro w życie zapisy ustawy o obronie ojczyzny stanowią podwalinę modelu obrony powszechnej państwa. Nowe przepisy umożliwią między innymi uzyskanie szerokich kompetencji wojskowych osobom nie związanym z armią, które chcą bronić Polski przed ewentualną agresją.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojsko Polskie Wojska Obrony Terytorialnej ustawa

"Wojna na Ukrainie pokazała, że założenia, które przyjęliśmy, są strzałem w dziesiątkę". Generał Kukuła o WOT

- Terytorialsi uzupełniają zdolności wojsk operacyjnych, umożliwiają im skupienie się na najtrudniejszym odcinku walki. Reszta może być pod naszą kontrolą. Nasza siła wynika z tego, że operujemy w znanym terenie i pośród populacji, z której się wywodzimy - mówił w Polskim Radiu 24 dowódca WOT gen. Wiesław Kukuła.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja wojna 2022 WOT Wojska Obrony Terytorialnej POLSKA

Polskie Radio 24 Płk Pietrzak: żołnierze WOT byli w drugiej linii, teraz stoją bezpośrednio na granicy

- Zaistniała potrzeba większego zaangażowania wojsk operacyjnych na kierunku zadań wynikających z zobowiązań sojuszniczych i innych, związanych z wojną na Ukrainie. Stąd tutaj zaangażowanie wojsk operacyjnych poszło w innym kierunku, myśmy ich zastąpili - mówił w Polskim Radiu 24 płk Marek Pietrzak, rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie Wojska Obrony Terytorialnej WOT Białoruś Ukraina wojna 2022 granica kryzys na granicy