Polskie Radio
Section05
Wojska Obrony Terytorialnej

TYLKO U NAS Ucieczka, przetrwanie w terenie. Kurs SERE dla żołnierzy WOT

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie - to tylko niektóre zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W pięciodniowym kursie wzięło udział kilkunastu terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie Borów Tucholskich.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojska Obrony Terytorialnej bezpieczeństwo wojsko

TYLKO U NAS "Ciężki kawałek chleba". Terytorialsi szkolą ratowników pola walki

Co szósty żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej to ratownik. Swoją wiedzę, kwalifikację i doświadczenie zdobywają w czasie kursów organizowanych w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W piątek (08.03) kolejnych kilkudziesięciu terytorialsów zdało egzaminy i uzyskało certyfikat Ratownika Pola Walki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA armia wojsko Wojska Obrony Terytorialnej ratownik medyczny

Wręczenie sztandaru Dowództwu WOT. Duda: sprawdziliście się

- Jest wielka symbolika w tym, że w dniu pamięci Niezłomnych, walczących o wolną Polskę, Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej otrzymuje swój sztandar. Żołnierze WOT służą najczęściej w pobliżu swoich domów, potrafią poprowadzić lepszymi ścieżkami, znają swój teren. Sprawdziliście się, byliście często jednymi z pierwszych na miejscu. Blisko i zawsze gotowi - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia sztandaru Dowództwu WOT.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda Wojska Obrony Terytorialnej WOT żołnierze Żołnierze Wyklęci HISTORIA historia Polski

MON odpowiada Błaszczakowi. "Przyszłość WOT jest zabezpieczona i klarowna"

Wojska Obrony Terytorialnej będą rozwijane, a po osiągnięciu gotowości trafią w podporządkowanie Sztabu Generalnego WP. Przyszłość WOT jest zabezpieczona i klarowna; prosimy nie rozpowszechniać dezinformacji - podkreśla MON zwracając się do Mariusza Błaszczaka (PiS), który ocenił, że "przyszłość WOT jest pod znakiem zapytania".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Mariusz Błaszczak MON Wojska Obrony Terytorialnej

Szef MON wysłał żołnierzy na zalane tereny Mazowsza. IMGW wydał kolejne alerty, sytuacja będzie się pogarszać

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w środę, że "na zalane tereny na północy Mazowsza zostali skierowani żołnierze". Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia o przekroczeniu stanów alarmowych dla rzeki Bug na terenie m.in. Mazowsza.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA powódź Mazowsze Wyszków Ministerstwo Obrony Narodowej rzeka woda Władysław Kosiniak-Kamysz mazowieckie Wojska Obrony Terytorialnej społeczeństwo służby i bezpieczeństwo regiony Wojsko Polskie

Powodzie na Mazowszu. Szef MON: wojsko rusza z pomocą dla mieszkańców

Wojsko rusza z pomocą dla mieszkańców Wyszkowa i okolic, gdzie na skutek zatorów lodowych podniósł się stan wody rzeki Bug - oświadczył w mediach społecznościowych wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Mazowsze mazowieckie woda rzeka społeczeństwo Ministerstwo Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz Wojska Obrony Terytorialnej Wojsko Polskie służby i bezpieczeństwo Wyszków powódź

TYLKO U NAS Zamiast nart wybierają poligon. Do programu "Ferie z WOT" zgłosiło się ponad 2 tys. osób

- Do udziału w programie "Ferie z WOT" zgłosiło się już ponad dwa tysiące. Mamy nadzieję, że właśnie tyle osób ukończy to szkolenie, złoży przysięgę i później dalej będzie sukcesywnie szkoliła się w rzemiośle wojskowym - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl ppłk Robert Pękala, rzecznik Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojska Obrony Terytorialnej WOT armia Ferie zimowe

50 żołnierzy 18. Stołecznej Brygady WOT złożyło przysięgę wojskową. Szef MON: zaszczyt i wyzwanie

50 żołnierzy 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę wojskową. Wręczono także promocje podoficerskie absolwentom Kursu Podoficerskiego SONDA. Podczas uroczystości został odczytany list wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, w którym podkreślił, że służba w WOT to zaszczyt i wyzwanie, a także zadanie dla ludzi odpowiedzialnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Obrony Narodowej MON wojsko WOT Wojska Obrony Terytorialnej Władysław Kosiniak-Kamysz służby i bezpieczeństwo żołnierze

"Deklaracje są wcielane w życie". Gen. Koziej o spotkaniu prezydenta z szefem MON

- Bardzo dobrze, że do tego spotkania doszło, że minister z prezydentem ustalą jak rozumieć dziś pewne generalia współpracy ze sobą - powiedział gen. Stanisław Koziej w Programie 1 Polskiego Radia, odnosząc się do spotkania prezydenta z szefem MON.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA BBN prezydent Andrzej Duda MON Ministerstwo Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz WOT Wojska Obrony Terytorialnej Stanisław Koziej Krzysztof Grzesiowski

Biskup polowy Wiesław Lechowicz podczas gali "Benemerenti": dziękuję za skuteczną służbę

- Nagroda "Benemerenti" łączy wszystkich laureatów w służbie - powiedział na gali wręczenia statuetek biskup polowy Wiesław Lechowicz. W warszawskiej katedrze ordynariatu polowego trzy lotnicze bazy wojskowe zaangażowane w akcje ratownicze i humanitarne, 10. Pułk Samochodowy, Fundacja Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach oraz siostry pallotynki otrzymały statuetki "Benemerenti".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA patriotyzm historia Polski społeczeństwo pamięć Wojsko Polskie Wojska Obrony Terytorialnej

Czeskie śmigłowce będą wspierać naszych komandosów. Wspólne działanie na wschodniej flance NATO

Do bazy lotniczej w Powidzu przybyły trzy czeskie śmigłowce Mi-171 wraz z setką lotników - pilotów, inżynierów obsługi naziemnej czy logistyków. Ich zadaniem będzie wpieranie działań polskich Wojsk Specjalnych na wschodniej flance NATO przez następne 12 miesięcy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojska Obrony Terytorialnej Czechy broń wschodnia flanka NATO służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie