Polskie Radio
Section05
Wojska Obrony Terytorialnej

"Byli tam, gdzie ich potrzebowano". Podsumowano działania WOT w czasie pandemii

Ponad 100 tys. wykonanych wymazów do testów na obecność koronawirusa, wsparcie blisko 30 punktów szczepień, pomoc w ponad 30 Domach Pomocy Społecznej i przeszło 100 szpitalach - to dotychczasowy bilans udziału 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej w walce z COVID-19 w woj. śląskim i opolskim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony śląskie Wojska Obrony Terytorialnej służby i bezpieczeństwo wojsko pandemia

Wiceszef MON: trudno wyobrazić sobie działania antykryzysowe bez udziału żołnierzy WOT

 - Żołnierze WOT pomagają w walce ze skutkami wichur, powodzi, podtopień. Także okres pandemii pokazał, że bez pomocy sił zbrojnych sytuacja byłaby dużo trudniejsza - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Skurkiewicz, wiceszef MON, zapewniając, że Wojska Obrony Terytorialnej pomogą w walce z podtopieniami w Małopolsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz Wojska Obrony Terytorialnej Wojsko Polskie Polskie Radio 24 służby i bezpieczeństwo

REPORTAŻ Jedni płaczą ze zmęczenia, inni zagryzają zęby ze złości. Egzamin WOT, który obnaża słabości i... daje siłę

- Jestem mega zmęczona, ale jak widać ćwiczenia tutaj mnie na tyle wzmocniły, że dotarłam do mety. Dzięki grupie dałam radę - mówi ze łzami w oczach szer. Aneta Kowalska. Młoda kobieta wzięła udział w egzaminie podsumowującym 16-dniowe szkolenie dla ochotników chcących wstąpić do WOT. Jak radzili sobie podczas tzw. "pętli taktycznej"? Jakie zadania mieli do wykonania? Zapraszamy do obejrzenia reportażu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojska Obrony Terytorialnej armia wojsko

Mazowieccy terytorialsi będą współpracować ze spółką energetyczną PGE

Mazowieccy terytorialsi rozpoczynają współpracę z jedną ze spółek energetycznych - PGE Dystrybucja. Podpisany w poniedziałek w tej sprawie list intencyjny zakłada wspólne ćwiczenia z energetykami oraz szkolenia z zakresu dostarczania prądu w sytuacjach kryzysowych, na przykład gdy z powodu burz i nawałnic na Mazowszu będą przerwy w dostawach energii.
Zobacz więcej na temat:  Wojska Obrony Terytorialnej PGE

"Oprócz wiedzy zdobywali umiejętności". Szef MON spotkał się z absolwentami klas wojskowych

- Jest istotne, by jak najwięcej młodych ludzi wstępowało do Wojska Polskiego, bo dzięki temu nasza ojczyzna jest bardziej bezpieczna, a wojsko jest silniejsze - mówił szef MON Mariusz Błaszczak do absolwentów klas mundurowych podczas spotkania z nimi w piątek w Ciechanowie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojska Obrony Terytorialnej Ministerstwo Obrony Narodowej armia wojsko Mariusz Błaszczak służby i bezpieczeństwo

"Javeliny są w stanie zniszczyć czołgi". Coraz bezpieczniej na wschodniej granicy Polski

- Zakończył się kurs operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin, które są w stanie zniszczyć czołgi. Pierwsze trafią do Wojsk Obrony Terytorialnej przy wschodniej granicy kraju - powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik prasowy WOT płk. Marek Pietrzak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojska Obrony Terytorialnej służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie bezpieczeństwo wojsko Javelin Polskie Radio 24

"Prosimy nie powtarzać mitów". Rzecznik WOT punktuje tekst Onetu

- Nie jest prawdą, że żołnierze odmawiają służby z powodu niewypłacanych należności finansowych. W WOT nie odnotowano ani jednego przypadku takiej sytuacji - oświadczył rzecznik WOT płk Marek Pietrzak w odpowiedzi na artykuł Onetu. W wydanym oświadczeniu rzecznik terytorialsów sugeruje też, że anonimowi informatorzy portalu, którzy mają być żołnierzami WOT, w rzeczywistości w tych siłach zbrojnych nie służą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojsko Wojsko Polskie Wojska Obrony Terytorialnej onet