Redakcja Polska

Rosyjski okupant zajmuje na Ukrainie domy uchodźców i ofiar wojny

21.05.2024 12:44
Rosyjski okupant zajmuje na Ukrainie mieszkania, domy i gospodarstwa pozostawione przez uchodźców. Część nieruchomości na terenach zajętych przez agresora należała również do osób, które straciły życie w wyniku rosyjskiej inwazji.
Kobieta opłakuje swoich bliskich - ofiary ataku rakietowego wojsk rosyjskich na przedmieście Charkowa,
Kobieta opłakuje swoich bliskich - ofiary ataku rakietowego wojsk rosyjskich na przedmieście Charkowa, PAP/Mykola Kalyeniak

Sporządzaniem listy opuszczonych nieruchomości zajmują się urzędnicy przysłani z Moskwy i miejscowi kolaboranci. Od początku inwazji na Ukrainę wskazali ponad 13 tysięcy mieszkań i domów, które pozostały bez gospodarzy. Jak podkreśla portal "Nowaja Gazieta. Europa", połowa z tych nieruchomości została wpisana na listę obiektów przeznaczonych do przejęcia w pierwszych miesiącach 2024 roku. Portal ustalił, że najwięcej mieszkań i domów okupant przejął w Mariupolu, Melitopolu i Swatowie.

Posłuchaj
00:41 12994253_1.mp3 Rosyjski okupant zajmuje domy uchodźców i ofiar wojny. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

Wcześniej ukraińskie i rosyjskie media informowały o systemowym wykradaniu z gospodarstw i magazynów, znajdujących się na terenach okupowanych, zboża i sprzętu rolniczego oraz niszczeniu upraw.

IAR/dad

Instruktorzy NATO na Ukrainie? Premier Estonii: Sojusz nie powinien się obawiać wciągnięcia w wojnę

20.05.2024 13:05
Premier Estonii Kaja Kallas uważa, że NATO nie powinno się obawiać, że wysłanie wojskowych instruktorów na Ukrainę wciągnie Sojusz w wojnę. W wywiadzie dla "Financial Times", który cytuje estoński portal ERR, zaznaczyła, że są kraje, które już szkolą żołnierzy w terenie i robią to na własne ryzyko.

CNN: ukraińskie drony z podczepionymi pociskami atakują cele na terytorium Rosji

21.05.2024 11:07
Formacje ukraińskiej armii, operujące w pobliżu granicy z Rosją, wykorzystują drony z podczepionymi pociskami moździerzowymi do atakowania celów na terytorium wroga - podała we wtorek amerykańska stacja CNN w reportażu z obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy.