Redakcja Polska

Instruktorzy NATO na Ukrainie? Premier Estonii: Sojusz nie powinien się obawiać wciągnięcia w wojnę

20.05.2024 13:05
Premier Estonii Kaja Kallas uważa, że NATO nie powinno się obawiać, że wysłanie wojskowych instruktorów na Ukrainę wciągnie Sojusz w wojnę. W wywiadzie dla "Financial Times", który cytuje estoński portal ERR, zaznaczyła, że są kraje, które już szkolą żołnierzy w terenie i robią to na własne ryzyko.
Premier Estonii ocenia, że wysłanie instruktorów NATO na Ukrainę nie będzie skutkowało wciągnięciem Sojuszu w wojnę z Rosją
Premier Estonii ocenia, że wysłanie instruktorów NATO na Ukrainę nie będzie skutkowało wciągnięciem Sojuszu w wojnę z RosjąPrzemysław Chmielewski/Polskie Radio

Kaja Kallas uważa, że gdyby siły rosyjskie zaatakowały instruktorów wojskowych z państw NATO, nie spowodowałoby to automatycznego uruchomienia Artykułu Piątego o wzajemnej obronie państw Sojuszu. - Nie wyobrażam, że jeśli ktoś zostanie ranny to kraje, które wysłały tam swoich ludzi stwierdzą, że jest to powód do uruchomienia Artykułu Piątego. To nie działa w taki sposób - mówiła szefowa estońskiego rządu. Kallas wyjaśniła, że w Estonii taki krok wymagałby zgody parlamentu. W jej opinii szkolenie wojsk ukraińskich na terytorium Ukrainy nie doprowadzi do eskalacji konfliktu.


Posłuchaj
00:44 12992428_1.mp3 Premier Estonii: NATO nie powinno obawiać się, że wysłanie instruktorów na Ukrainę wciągnie Sojusz w wojnę. Materiał Kamila Zalewskiego

 

- Rosyjska propaganda mówi o stanie wojny z NATO, więc nie potrzebują żadnego powodu. Nieważne co zrobimy. Jeśli będą chcieli zaatakować to zaatakują - dodała.

Premier Estonii zauważyła też, że ukraińskim sojusznikom brakuje wspólnego celu. Chodzi o to - jej zdaniem - że część państw popiera dążenie do zwycięstwa Ukrainy, a inne nie chcą po prostu, aby kraj ten przegrał wojnę. - To nie jest to samo. Naszym celem jest zwycięstwo, a Ukraina definiuje to jako całkowite wyzwolenie swojego terytoriu =m - wskazuje Kaja Kallas.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: NATO wojna na Ukrainie Ukraina

Ukraińcy ponownie przejmują inicjatywę. Forbes: na front trafiła amerykańska amunicja

19.05.2024 13:28
Po kwietniowym kryzysie sytuacja Ukrainy poprawia się. Na front zaczęła trafiać amerykańska amunicja, wprowadzono nowe prawo mobilizacyjne, a ze świeżo wyszkolonych żołnierzy formowane są nowe brygady - informuje dwutygodnik "Forbes".

Wołodymyr Zełenski w Bykowni oddał hołd ofiarom sowieckich represji, w tym zbrodni katyńskiej

19.05.2024 15:50
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wraz z pierwszą damą Ołeną Zełenską złożyli w niedzielę kwiaty na cmentarzu w Bykowni pod Kijowem, czcząc pamięć ofiar sowieckich represji politycznych, w tym także ofiar zbrodni katyńskiej spoczywających na Polskim Cmentarzu Wojennym.

25 lat Polski w NATO. Szefowa Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej: zainteresowanie wojskiem nie słabnie

20.05.2024 11:03
Współczesne Wojsko Polskie to najnowsze technologie obronne, ale przede wszystkim ludzie, którzy jak ich przodkowie całym sercem oddani Ojczyźnie. Właśnie ten ludzki wymiar prezentuje instytucja Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej.