Redakcja Polska

Polski Kościół Prawosławny i pieniądze od Putina? Tajemnica Fundacji Rosatom

02.02.2022 11:49
Czy Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny otrzymuje pieniądze z rosyjskiego funduszu ufundowanego przez założony przez Putina państwowy Rosatom? W grudniu 2021 r. przedstawiciele tego funduszu odwiedzili dostojników Polskiego Kościoła Prawosławnego, którzy utrzymywali w tajemnicy informacje o tych spotkaniach – donosi Gazeta Polska.
Cerkiew św. Zofii Mądrości Bożej w Warszawie
Cerkiew św. Zofii Mądrości Bożej w Warszawie Fot.: Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL, za pośrednictwem Wikimedia Commons

Jakiś czas temu Gazeta Polska informowała, że w ostatnich miesiącach wzrosła aktywność dyplomatyczna Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Dotyczy to zwłaszcza państw, które mogą być przydatne w geopolitycznej rozgrywce Moskwy z Ukrainą, ponieważ analogiczna sytuacja miała miejsce 2014 roku, w okresie przed inwazją Rosji na Krym. Jednym z krajów, w których takie działania prowadzi Rosyjska Cerkiew Prawosławna, jest Polska .

10 grudnia 2021 r. delegacja Rosyjskiej Fundacji Wspierania Kultury i Dziedzictwa Chrześcijańskiego pod przewodnictwem dyrektora wykonawczego Jegora Skopenki odwiedziła klasztor prawosławny na Grabarce i klasztor we wsi Zleszany. Delegacji towarzyszył pracownik Departamentu Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego A. Choszew.

Tego samego dnia metropolita warszawski i całej Polski Sawa przyjął ks. metropolitę Nikołaja Bałaszowa oraz wspomnianą wyżej delegację Fundacji Wspierania Kultury i Dziedzictwa Chrześcijańskiego pod przewodnictwem Skopenki. Autorzy artykułu piszą, że Bałaszow jest jednym z najwyższych urzędników Patriarchatu Moskiewskiego i to on miał otrzymywać rozkazy od Putina i Miedwiediewa.

Metropolita Bałaszow złożył gratulacje Cyrylowi i Hilarionowi, „wyrażając zadowolenie z pomyślnego przebiegu prac prowadzonych przy pomocy Fundacji” (projekt wnętrza nowoczesnego kościoła warszawskiego, który dzień wcześniej odwiedziła delegacja rosyjska) .

Jak donosi Gazeta Polska, następnego dnia delegacja Fundacji Skopje odwiedziła Diecezję Białostocko-Gdańską Polskiego Kościoła Prawosławnego. Arcybiskup białostocki i gdański Jakub serdecznie przywitał gości z Rosji i zaprosił ich na obiad do swojej rezydencji w Białymstoku. Ani diecezja białostocka i gdańska, ani Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny nie zgłosiły żadnego z tych grudniowych spotkań. Relacje z wizyty pojawiły się na stronie internetowej Fundacji Rosyjskiej. Gdy Gazeta Polska zapytała o wizytę Rosjan w Polsce, metropolita Sawa nie odpowiedział, a kancelaria arcybiskupa Jakuba stwierdziła, że ​​"nie przekazuje mediom informacji o spotkaniach".

Co nadzwyczajnego wynika z wizyt?

Jak zauważa Gazeta Polska, nie byłoby nic nadzwyczajnego w wizytach Rosjan w Polsce, gdyby nie dwa fakty. Pierwszym z nich jest pobyt w Polsce Błaszowa i Choszewa z Patriarchatu Moskiewskiego oraz Skopenki z Fundacji Wspierania Kultury i Dziedzictwa Chrześcijańskiego, będący częścią ich europejskiego tournée, który w ukraińskich niezależnych mediach przedstawiany jest jako budowanie kremlowskich powiązań na kanwie wyznań religijnych w regionach strategicznych dla Moskwy. Zwłaszcza w czasie, gdy Rosja przygotowuje się do inwazji na Ukrainę lub szantażowania świata takim atakiem.

Drugim faktem jest to, że Fundusz Skopje jest założony i finansowany przez Rosatom. Jest to rosyjska korporacja założona w 2007 roku przez Putina, specjalizująca się w energetyce jądrowej, towarach nieenergetycznych jądrowych oraz produktach high-tech. Firma jest ważna nie tylko dla gospodarki Rosji, ale także dla bezpieczeństwa, obronności i służb specjalnych. To właśnie z Rosatomu dostarczono FSB polon, przy pomocy którego zginął Aleksander Litwinienka.

Gazeta Polska przytacza przykłady znajomości i kontaktów Skopenki z innymi bliskimi Putinowi osobami.

Dotacje dla polskiego Kościoła prawosławnego

Po grudniowej wizycie Rosjan w Polsce ukraińskie media podały, że Fundacja Wspierania Kultury i Dziedzictwa Chrześcijańskiego przekazała polskiemu Kościołowi prawosławnemu duże sumy pieniędzy (ponad milion euro). Gazeta Polska nie otrzymała żadnego komentarza od metropolity Sawy, a diecezja białostocka i gdańska odmówiła otrzymania środków.

Gazeta Polska miała dowiedzieć się, że sponsorowana przez Rosatom rosyjska fundacja przekazała środki na dokończenie budowy i malowania wnętrz warszawskiego kościoła św. Zofia Mądrości Bożej należąca do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Ponadto w kwietniu 2021 roku rosyjska telewizja państwowa wyemitowała film dokumentalny o Polskiej Cerkwi Prawosławnej. Głównym narratorem filmu jest Metropolita Warszawski i całej Polski abp Sawa.

Gazata Polska przypomina, że ​​wśród tych, którzy nie uznają legitymacji ZKP, jest Polska Cerkiew Prawosławna, która wyraźnie opowiada się po stronie Patriarchatu Moskiewskiego. Ponadto, według IPN, arcybiskup Sawa, zwierzchnik Polskiego Kościoła Prawosławnego, został zarejestrowany w 1966 r. jako tajny agent Służby Bezpieczeństwa PRL pod pseudonimem "Eureka" i tam pracował do końca lat 80-tych. Historycy Krzysztof Sychowicz i Mariusz Krzysztofiński twierdzą, że Eureka został wykorzystany do zmniejszenia wpływu polskiej opozycji politycznej wśród wyznawców prawosławia.

Metropolita przekazywał Służbie Bezpieczeństwa informacje z posiedzeń Światowej Rady Kościołów w Polsce, proponował odwołanie dla własnej korzyści innych biskupów prawosławnych, starał się psuć stosunki między Cerkwią prawosławną a Solidarnością. Sava była pierwszorzędnym źródłem informacji, które pozwalało Służbie Bezpieczeństwa monitorować środowisko religijne. Na prośbę SB Jurek nawiązał także związki między studentami prawosławnymi "z osobami pochodzenia białoruskiego i ukraińskiego, reprezentującymi nurty nacjonalistyczne".


Źródło: Gazeta Polska

"Jestem tutaj, by zamanifestować jedność Polski z państwem ukraińskim". Premier Polski z wizytą w Kijowie

01.02.2022 18:41
Jestem tutaj, by zamanifestować jedność Polski z państwem ukraińskim, suwerenna Ukraina jest w interesie całej Europy - mówił we wtorek w Kijowie premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że Polska jest gotowa przekazać Ukrainie m.in. kilkadziesiąt tysięcy sztuk pocisków i amunicji artyleryjskiej.

Polski rząd przyjął uchwałę w sprawie pomocy dla Ukrainy

02.02.2022 10:33
Rząd przyjął uchwałę w sprawie pomocy Ukrainie. Polska przekaże jej amunicję i przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe "Piorun" – poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.