Polskie Radio
Section05
Kreml

Były bliski współpracownik Putina opuścił szpital na Sardynii. Lekarze: nie było próby otrucia

Były bliski współpracownik prezydenta Rosji Władimira Putina Anatolij Czubajs opuścił w sobotę szpital na Sardynii, gdzie trafił tydzień wcześniej w ciężkim stanie, z paraliżem rąk i nóg - podał dziennik "La Repubblica". Początkowo podejrzewano próbę otrucia, ale lekarze są pewni, że Czubajs cierpi na chorobę neurologiczną.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja wojna 2022 Kreml Włochy sardynia Władimir Putin

Rosyjska propaganda uderza w polskie media. Podrobiono okładkę gazety

Rosyjska propaganda uderza w lokalne polskie gazety - donosi serwis niezalezna.pl. Tym razem ofiarą działań rosyjskich służb padł "Dziennik Wschodni". Na prorosyjskich stronach na Facebooku oraz na rosyjskim komunikatorze VKontakte ukazała się zmanipulowana okładka gazety z tytułem sugerującym, że prezydent Wołodymyr Zełenski ma "oddać Ukrainę Polsce".
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina fake news dezinformacja propaganda Kreml

Rosja uznała pięć państw Unii za nieprzyjazne. Szef UE: niedopuszczalne zarzuty

Unia Europejska potępiła Rosję za uznanie pięciu krajów członkowskich za nieprzyjazne. Władze w Moskwie rozszerzyły listę tych krajów o Chorwację, Grecję, Danię, Słowację i Słowenię - poinformowała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Bruksela Unia Europejska wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe zbrodnie wojenne Rosja Kreml Moskwa

Niemcy: biznesmen latami dostarczał Rosji materiały do broni nuklearnej i chemicznej

Przed sądem w Dreźnie toczy się proces w sprawie Alexandra S., któremu prokuratura zarzuca pomaganie Rosji przy produkcji broni chemicznej i broni masowego rażenia, a także obchodzenie unijnych sankcji zbrojeniowych. Mężczyzna miał działać w nieoficjalnej sieci, kontrolowanej przez tajne służby Kremla – opisuje "Zeit Online". Wyrok w sprawie S. ma zapaść w najbliższych dniach.
Zobacz więcej na temat:  Kreml Rosja broń chemiczna broń nuklearna broń atomowa

Putin znowu straszy Zachód. Karnowski: to jest już jakiś rytuał

- To straszenie przez Rosjan to już jest jakiś rytuał - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski redaktor naczelny "Sieci". Odniósł się w ten sposób do ostatniej wypowiedzi Władimira Putina, który stwierdził m.in., że "Zachód chce walczyć z Rosją, ale my tak naprawdę jeszcze nie zaczęliśmy na Ukrainie".  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Polskie Radio 24 Mirosław Skowron Jacek Karnowski Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Władimir Putin Kreml

"To jest to, na co czekaliśmy". Rogowski o ustaleniach szczytu NATO

- Zdecydowanie najważniejszą informacją jest wzmocnienie wschodniej flanki, czyli stałe dowództwo V Korpusu w Poznaniu i dodatkowi żołnierze - wzmocnienie sił szybkiego reagowania. To są na pewno informacje, na które czekaliśmy - mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Rogowski (Gazeta Codzienna "Nowiny"). Gośćmi "Debaty poranka" byli także Jacek Gądek (portal Gazeta.pl) oraz Adam Borowski (Warszawski Klub Gazety Polskiej). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kreml Ukraina wojna 2022 polityka NATO Finlandia Szwecja Madryt ŚWIAT szczyt NATO 2022

Rosja: prześladowania antykremlowskich nauczycieli. Represje przypominają okres stalinowski

W Rosji nauczyciele, którzy sprzeciwiają się polityce Kremla, stracą pracę. Propozycję wyrzucania ze szkół i uczelni przeciwników wojny z Ukrainą przedstawił szef Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin. Obrońcy praw człowieka alarmują, że represje w Rosji mają charakter masowy i zbliżają się do poziomu z okresu stalinowskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 Rosja Kreml Władimir Putin propaganda

Szczyt NATO w Madrycie. Kożuszek: niewiele należy się po nim spodziewać

- Niestety NATO zostało wciągnięte w grę z Turcją dotyczącą akcesji Szwecji i Finlandii - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska"). Gośćmi "Debaty poranka" byli również dr hab. Sebastian Gajewski (Centrum im. Daszyńskiego) oraz Jędrzej Lipski ("Dziennik Zachodni"). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kreml Ukraina wojna 2022 polityka NATO Finlandia Szwecja Madryt ŚWIAT Krzysztof Świątek

Żaryn obala kolejne kłamstwa Kremla. Pokazał spreparowane pismo ukraińskich dyplomatów do szefa polskiego MSZ

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn ostrzegł przed kolejnym fake newsem Kremla. Tym razem w ramach operacji dezinformacyjnej wytworzono fałszywe pismo Szefa MSZ Ukrainy do MSZ RP; dokument sugeruje, że Polska będzie szukać Ukraińców w wieku poborowym i odsyłać ich do ojczyzny. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo propaganda Kreml Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni dezinformacja fake news Stanisław Żaryn

Propaganda Kremla wymierzona w Polskę. Żaryn: teraz sięga po opinie zachodnich "ekspertów"

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn powiedział, że propaganda Kremla wymierzona w Polskę chętnie sięga po opinie prorosyjskich komentatorów z państw Zachodu. - Pozwala to Rosji na kontynuowanie dezinformacyjnych ataków przeciwko Polsce - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Rosja propaganda dezinformacja Stanisław Żaryn Ukraina wojna na Ukrainie Kreml

Propaganda Kremla wymierzona w Polskę. Żaryn: teraz sięga po opinie zachodnich "ekspertów"

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn powiedział, że propaganda Kremla wymierzona w Polskę chętnie sięga po opinie prorosyjskich komentatorów z państw Zachodu. - Pozwala to Rosji na kontynuowanie dezinformacyjnych ataków przeciwko Polsce - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Rosja propaganda dezinformacja Stanisław Żaryn Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Kreml

Donald Tusk straszy ukraińskim zbożem. Maciej Kożuszek: jego wypowiedzi są coraz bardziej kuriozalne

- Donald Tusk chwyta się dziś wszystkiego. Obojętnie, czy są to absurdalne zarzuty pod adresem obecnej władzy, że "jest proputinowska", czy stwierdzenia, że on "od zawsze był w konflikcie z Merkel", to jego wypowiedzi są coraz bardziej kuriozalne - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska"). Gośćmi "Debaty poranka" byli także Jerzy Mosoń (Fundacja FIBRE) oraz dr hab. Sebastian Gajewski (Centrum im. Daszyńskiego).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kreml Ukraina wojna 2022 Władimir Putin Donald Tusk Mirosław Skowron Platforma Obywatelska POLSKA polityka

Zaskakujące słowa Bidena o Zełenskim. Gen. Komornicki: niezrozumiałe, niezgodne z prawdą

- Ta wojna rozpoczęła się w 2014 roku. Ukraina była cały czas w wojnie. Oczywiście etap militarnego rozstrzygnięcia na dużą skalę rozpoczął się 24 lutego bieżącego roku, kiedy armia rosyjska przystąpiła do agresji na szerokim froncie  - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Leon Komornicki (były zastępca szefa Sztabu Generalnego WP).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Wiesław Molak wojna 2022 Rosja Kreml wojna na Ukrainie Krym Joe Biden USA