Polskie Radio
Section05
Kreml

"Wciąż te same tezy". Prof. Marciniak o najnowszym artykule Putina

- Ten tekst o jedności Rosjan i Ukraińców to stwierdzenie Putina o jednym narodzie, który jest sztucznie podzielony. Jest w nim mowa także o Białorusinach. To nie jest nowa teza. Ona już od wielu lat pojawiała się w jego wystąpieniach publicznych - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Marciniak (sowietolog, ambasador RP w Moskwie w latach 2016-2020).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński Białoruś Rosja Władimir Putin Ukraina Kreml HISTORIA

Kreml na razie nie zmienia decyzji. USA wciąż na liście "nieprzyjaznych państw"

- Rosja na razie nie wykreśli Stanów Zjednoczonych z listy "nieprzyjaznych państw" - poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Wcześniej doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa Jack Sullivan poinformował, że Biały Dom przygotowuje nowy pakiet sankcji w stosunku do Rosji. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ameryka Rosja Kreml Moskwa Władimir Putin Joe Biden Stany Zjednoczone USA Waszyngton polityka

TYLKO U NAS Martyna Bildziukiewicz: machina dezinformacyjna Kremla jest bardzo zamożna [WYWIAD]

Na czele zespołu East StratCom Task Force ​od niedawna stoi Polka Martyna Bildziukiewicz. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka rozmawiała z nią o ustaleniach grupy ekspertów, o nasileniu dezinformacji po porwaniu samolotu przez białoruski reżim oraz taktykach stosowanych przez kremlowskie trolle i wybranych celach. ​
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja wywiad Kreml Białoruś Beata Płomecka dezinformacja

Sytuacja na Ukrainie, Białorusi i arsenały jądrowe. Biały Dom o tematach spotkania Biden - Putin

Rzecznik Białego Domu Jen Psaki zapowiedziała, że podczas zaplanowanego na połowę czerwca spotkania z Władimirem Putinem, prezydent Joe Biden podejmie kwestię Ukrainy oraz działań władz Białorusi. Psaki broniła decyzji o zorganizowaniu szczytu i odrzuciła sugestie niektórych republikanów, że spotkanie jest nagrodą dla Putina.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Rosja Joe Biden Władimir Putin Genewa sankcje USA konflikty międzynarodowe Biały Dom Kreml Ameryka Północna

Matka partnerki Pratasiewicza apeluje do Putina. Dziewczyna została aresztowana na dwa miesiące

Matka partnerki Ramana Pratasiewicza zaapelowała do Władimira Putina o pomoc w uwolnieniu córki. Obywatelka Rosji - Sofija Sapieha - przetrzymywana jest w Mińsku. Białoruscy śledczy zarzucili dziewczynie popełnienie przestępstwa, ale nie podali, o jaki czyn chodzi. Jako środek zapobiegawczy sąd w Mińsku orzekł dwumiesięczny areszt.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Rosja Kreml Europa

Cywile w Donbasie torturowani przez Rosjan i separatystów wspieranych przez Moskwę. Jest raport

Wstrząsający raport o torturowaniu ukraińskich cywilów w Donbasie przez Rosjan i separatystów wspieranych przez Moskwę. "Izolacja. Głosy z piwnicy" - to ponad 60-stronicowy dokument o zbrodniach, który powstał na podstawie relacji jeńców. Autorami raportu są polska dziennikarka przebywająca na stałe na Ukrainie Monika Andruszewska i ukraiński prawnik Witalij Chekało. Raport, który został przygotowany na zlecenie europosłanki Anny Fotygi z grupy europejskich konserwatystów, został opublikowany w poniedziałek. Z raportem, już wcześniej, zapoznała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Donbas Kreml Anna Fotyga Parlament Europejski