Polskie Radio
Section05
Kreml

Tusk ostro atakuje rząd. Premier: nic nie zrobił dla Polski

"Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawiłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media - strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie" - napisał na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Na tweeta zareagowała premier Beata Szydło oraz politycy obozu władzy oraz opozycji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Donald Tusk Kreml Prawo i Sprawiedliwość Ukraina

„Rosyjska wojna hybrydowa - wpływy rosyjskiej propagandy"

- Mamy świetnie zidentyfikowane źródła i cele rosyjskiej polityki zagranicznej wobec nas i rosyjskiej propagandy i dezinformacji. Możemy skutecznie, choć nie całkowicie, starać się minimalizować te wpływy w naszym kraju, ale musimy zwiększać świadomość społeczeństwa polskiego (...) – tłumaczyła Marta Kowalska podczas transmitowanej przez Polskie Radio debaty „Rosyjska Wojna hybrydowa - wpływy rosyjskiej propagandy”. Uczestniczyli w niej także Katarzyna Chimiak (Za wolną Rosję) oraz Piotr Pogorzelski (Polskie Radio).
Zobacz więcej na temat:  Kreml Rosja propaganda wojna hybrydowa Ministerstwo Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski Władimir Putin Polskie Radio 24

„Rosji zależy na podsycaniu kryzysu migracyjnego”

- Federacji Rosyjskiej zależy na niepokoju w Europie i na tym, by podsycać kryzys migracyjny, by Europa była zajęta sobą i nie patrzyła w stronę wschodniej flanki NATO – powiedział w audycji 24 Pytania szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Opioła z PiS. Gość mówił także m.in. o wydaleniu z Polski na wniosek ABW Rosjanina Dmitryia K.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Zapad 2017 ABW Marek Opioła Prawo i Sprawiedliwość Władimir Putin Kreml

"Rosjanie próbują wpływać na ruchy separatystyczne"

„Nie ukrywam, że jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją w Hiszpanii” – powiedział Władimir Putin, przyjmując na Kremlu list uwierzytelniający od nowego hiszpańskiego ambasadora w Moskwie. Od kilku dni w hiszpańskich mediach pojawiają się doniesienia o zaangażowaniu Rosji w kampanię niepodległościową Katalonii. O sprawie z perspektywy Rosji mówił korespondent Polskiego Radia w Moskwie Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Władimir Putin Moskwa Kreml katalonia

Europa wspólnie przeciwko Nord Stream2

Parlament Europejski może być pomocą dla krajów, które sprzeciwiają się budowie II linii nitki Gazociągu Północnego. Czy to oznacza, że w Europie rośnie sprzeciw wobec planów budowy gazociągu, który ponownie połączy Rosję z Niemcami, a ominie Polskę i Ukrainę? Gościem Magazynu Europejskiego Beaty Płomeckiej był Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Nord Stream 2 Niemcy Gazprom gazociąg północny Rosja Kreml

"Relacjom USA z Rosją może grozić paraliż". Chodzi o Ukrainę

Wysłannik USA ds. Ukrainy Kurt Volker powiedział, że administracja Donalda Trumpa "poważnie rozważa" możliwość zmiany dotychczasowej strategii wobec tego konfliktu i dostarczenie tzw. śmiercionośnej broni Ukrainie. Powiedział, że siły separatystów pod kontrolą i rozkazami Rosji regularnie ostrzeliwują obserwatorów, monitorujących przestrzeganie zawieszenia broni.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina USA Rosja Donbas UE Kreml NATO sankcje

Trump: Ustawa ws. nowych sankcji niekonstytucyjna

Prezydent USA Donald Trump, odnosząc się do ustawy wprowadzającej nowe sankcje wobec Rosji, Iranu oraz Korei Północnej, którą podpisał w środę, ocenił że jest ona "bardzo wadliwa" i zawiera "elementy ewidentnie niekonstytucyjne". W Świecie w Powiększeniu komentarz Artura Wróblewskiego, amerykanisty z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Trump USA Stany Zjednoczone Waszyngton Biały Dom Kreml Moskwa Rosja