Redakcja Polska

Estońskie służby przejęły drony kupione w ramach zbiórki dla rosyjskiej armii i... przekazały je Ukrainie

05.10.2022 11:33
Estońskie służby bezpieczeństwa wewnętrznego (KAPO) poinformowały, że przejęły drony od mężczyzny, który kupił je za pieniądze ze zbiórki na pomoc rosyjskiej armii, a skonfiskowany sprzęt przekazały ukraińskiej armii.
Trwa inwazja Rosji na Ukrainę. Na zdjęciu: Policjant z dronem przy gruzach zniszczonego przez rosyjską rakietę budynku mieszkalnego w Charkowie
Trwa inwazja Rosji na Ukrainę. Na zdjęciu: Policjant z dronem przy gruzach zniszczonego przez rosyjską rakietę budynku mieszkalnego w CharkowiePAP/Mykola Kalyeniak

"Pamiętacie drony, które skonfiskowaliśmy osobie, próbującej przekazać je dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę? Cóż, te drony dotarły na Ukrainę. Ale w odpowiedni sposób i po właściwej stronie frontu" - napisały KAPO na Twitterze.

W lipcu sąd okręgowy w Harju skazał na cztery miesiące więzienia oraz osiem miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu 43-letniego mężczyznę o imieniu Władimir. 11 maja opublikował on wpis na portalu społecznościowym VK, w którym poinformował, że zamierza wesprzeć Rosję w walce z Ukrainą, kupując dla niej drony - przypomniał w środę portal ERR News. Mężczyzna poprosił o udział w zbiórce, a ze zebrane datki kupił trzy drony. Został zatrzymany na estońsko-rosyjskim przejściu granicznym Koidula, gdy próbował dostarczyć sprzęt rosyjskiemu wojsku.

Estoński sąd uznał Władimira za winnego świadomego popierania aktów agresji popełnionych przez obce państwo.


PAP/dad

Pentagon wskazał, jakich czołgów potrzebuje Ukraina. "Są najłatwiejsze do natychmiastowego dostarczenia"

05.10.2022 08:34
- Zgadzamy się, że Ukraińcy potrzebują czołgów i USA współpracują z sojusznikami (...), ale najłatwiejszymi do natychmiastowego dostarczenia i wykorzystania na polu walki są czołgi typu sowieckiego, których Ukraińcy już używają i - co ważniejsze - potrafią je naprawiać i mają do nich części zamienne - powiedziała zastępczyni asystenta amerykańskiego ministra obrony ds. Rosji i Ukrainy Laura Cooper. Zapewniła też, że USA jak dotąd nie dostrzegły żadnych sygnałów o przygotowaniach Rosji do użycia broni jądrowej.

ISW: znaczne postępy sił ukraińskich na południu; trwa kontrofensywa na wschodzie

05.10.2022 10:03
Siły ukraińskie wciąż osiągały we wtorek znaczne postępy w obwodzie chersońskim na południu kraju, a jednocześnie kontynuowały kontrofensywę w obwodach charkowskim i ługańskim na wschodzie – ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).