Redakcja Polska

"Rosji kończy się amunicja, żołnierze i przyjaciele". Szef brytyjskiego wywiadu nie ma wątpliwości

11.10.2022 14:02
Z powodu agresywnej wojny przeciwko Ukrainie Rosja znalazła się w rozpaczliwej sytuacji; kończy jej się amunicja, przyjaciele i żołnierze, a Rosjanie uciekają przed mobilizacją – powiedział we wtorek szef brytyjskiej agencji wywiadowczej GCHQ Jeremy Fleming.
Rosja wysyła na Ukrainę oddziały z Syberii i Syrii
Rosja wysyła na Ukrainę oddziały z Syberii i Syriishutterstock/photo.ua

Prezydent Rosji Władimir Putin jak dotąd nie wykroczył poza doktrynę nieużywania broni nuklearnej, ale GCHQ będzie wypatrywała oznak, gdyby miało się to zmienić - zaznaczył Jeremy Fleming na antenie radia BBC. - Mam nadzieję, że zobaczylibyśmy wskazówki, gdyby zaczęli iść złą drogą (…) Ale powiedzmy jasno, że jeśli to rozważają, byłaby to katastrofa - podkreślił Fleming, którego wypowiedzi przytacza agencja Reutera. Nie wyjaśnił, jakie mogłyby to być wskazówki.

Według szefa GCHQ Putin obawia się niebezpieczeństwa związanego z eskalacją i może to być powód, dla którego "sięgnął po te inne sposoby prowadzenia wojny".

Przemówienie Fleminga

Jeremy Fleming wygłosi we wtorek przemówienie, w którym oceni, że Rosjanie zaczynają rozumieć, w jak "rozpaczliwej sytuacji" znalazła się Moskwa z powodu wojny, i jak bardzo mylił się Putin – wynika z opublikowanych przez BBC fragmentów przemówienia. "Rosjanie uciekają przed mobilizacją, zdają sobie sprawę, że nie mogą już podróżować. Wiedzą, że ich dostęp do nowoczesnych technologii i zewnętrznych wpływów będzie drastycznie ograniczony. I uciekają przed rozmiarami potwornych ludzkich kosztów jego (Putina) wojny z wyboru" - ma według BBC powiedzieć Fleming.

GCHQ (Government Communications Headquarters – Centrala Łączności Rządowej) to brytyjska służba specjalna, która zajmuje się wywiadem elektronicznym.

PAP/dad

Zobacz więcej na temat: wojna na Ukrainie Rosja BBC

Prąd płynie podmorskim kablem energetycznym Polska-Szwecja

11.10.2022 11:11
W poniedziałek wieczorem uruchomiony został podmorski kabel energetyczny Polska-Szwecja, szwedzkiemu operatorowi udało się szybciej naprawić usterkę na stacji elektroenergetycznej Stärnö - poinformował we wtorek polski operator PSE.

Dowódcy nie wydają amunicji nowo zmobilizowanym rosyjskim żołnierzom. Boją się buntu

11.10.2022 12:48
Rosyjscy dowódcy na południu Ukrainy zmuszają nowo zmobilizowanych żołnierzy do przemieszczania się bez amunicji - poinformowało we wtorek Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy. Rezerwistom nie są wydawane naboje, ponieważ ich przełożeni obawiają się buntu. 

Szef NATO ostrzega Putina i Łukaszenkę. "Odpowiedź będzie zdecydowana"

11.10.2022 17:54
Szef NATO Jens Stoltenberg zapewnił, że Sojusz będzie chronił infrastrukturę krytyczną państw członkowskich. - Każdy atak na taką infrastrukturę któregokolwiek z sojuszników spotka się ze zdecydowaną odpowiedzą - mówił podczas swojego wystąpienia w Brukseli.