Redakcja Polska

Wojna na Ukrainie. Rosjanie wywieźli w głąb Rosji 12 tysięcy dzieci

28.11.2022 14:49
Przeszło 12 tysięcy ukraińskich dzieci zostało wywiezionych do Rosji. Takie dane podał portal internetowy "Dzieci wojny", prowadzony przez ukraiński rząd.
Ukraiński rząd informuje o ponad 12 tysiącach dzieci wywiezionych z Ukrainy do Rosji
Ukraiński rząd informuje o ponad 12 tysiącach dzieci wywiezionych z Ukrainy do Rosji24K-Production/ Shurtterstock

Portal, powołujący się na Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy, poinformował też, że 329-cioro dzieci uważa się za zaginione. Zdołano odnaleźć 7 tysięcy 819-cioro dzieci.

Od początku rosyjskiej agresji zginęło na Ukrainie 440-cioro dzieci, a 851 zostało rannych. Najwięcej dzieci ucierpiało w obwodach: donieckim, charkowskim i kijowskim. Ukraińskie władze podkreślają, że dane te nie są ostateczne, gdyż trwa weryfikacja informacji z terenów, na których toczą się walki, z terenów tymczasowo okupowanych i z miejsc wyzwolonych od Rosjan.

Od początku wojny zostało na Ukrainie uszkodzonych dwa tysiące 719 placówek oświatowych. 332 zostały całkowicie zniszczone.

IAR/dad

"Rosja dąży do kryzysu humanitarnego". Ekspert PISM o sytuacji na froncie na Ukrainie

28.11.2022 11:18
Rosja kontynuuje ostrzał infrastruktury krytycznej i celów cywilnych na Ukrainie. Zdaniem ekspertów, ta taktyka jest związana z niemożnością osiągnięcia sukcesów na froncie i ma złamać ukraińskie morale, a także doprowadzić do kryzysu humanitarnego, związanego z nową falą migracji.

Paweł Jabłoński w Brukseli apeluje o zwiększenie pomocy dla Ukrainy i konfiskatę rosyjskich majątków

28.11.2022 13:44
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński zaapelował w Brukseli o zwiększenie finansowej pomocy dla Ukrainy. Podkreśla, że pieniądze na ten cel powinny pochodzić ze skonfiskowanych rosyjskich majątków.

Wojna na Ukrainie ujawniła słabości rosyjskich batalionowych grup taktycznych

29.11.2022 10:16
Rosja odchodzi od rozmieszczania na Ukrainie wojsk w formie batalionowych grup taktycznych, które przez ostatnie 10 lat odgrywały ważną rolę w jej doktrynie wojennej, bo wojna ujawniła słabości tej koncepcji - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.