Redakcja Polska

Paweł Jabłoński w Brukseli apeluje o zwiększenie pomocy dla Ukrainy i konfiskatę rosyjskich majątków

28.11.2022 13:44
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński zaapelował w Brukseli o zwiększenie finansowej pomocy dla Ukrainy. Podkreśla, że pieniądze na ten cel powinny pochodzić ze skonfiskowanych rosyjskich majątków.
Paweł Jabłoński
Paweł JabłońskiPAP/Marcin Obara

Na razie są one zamrożone w ramach unijnych sankcji. Wiceszef MSZ-tu powiedział, że Polska była pierwszym krajem, który na to zwracał uwagę i że mówił o tym w pierwszych miesiącach rosyjskiej napaści na Ukrainę premier Mateusz Morawiecki. 0 To chodzi o aktywa i rezerwy rosyjskie, oligarchów, ale też i Federacji Rosyjskiej. Musi się to wydarzyć. Dobrze, że Komisja Europejska nad tym pracuje natomiast wciąż takich kroków nie podjęto, choć Polska mówi o tym od marca. To jest rzecz absolutnie podstawowa. Te pieniądze są potrzebne Ukrainie, te pieniądze są potrzebne uchodźcom i państwom, które Ukrainę wspierają - powiedział wiceminister Paweł Jabłoński.

Podkreślił, że na pieniądze z Unii czeka Polska, która ponosi w tej chwili największy ciężar wspierania ukraińskich uchodźców. - Te wydatki idą w miliardy - dodał.


IAR/dad

Białoruska propaganda fałszuje rzeczywistość na temat roli Białorusi w wojnie przeciwko Ukrainie

28.11.2022 10:42
Białoruska propaganda kontynuuje fałszowanie rzeczywistości, w szczególności na temat roli Białorusi w wojnie przeciwko Ukrainie - ocenił na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

"Rosja dąży do kryzysu humanitarnego". Ekspert PISM o sytuacji na froncie na Ukrainie

28.11.2022 11:18
Rosja kontynuuje ostrzał infrastruktury krytycznej i celów cywilnych na Ukrainie. Zdaniem ekspertów, ta taktyka jest związana z niemożnością osiągnięcia sukcesów na froncie i ma złamać ukraińskie morale, a także doprowadzić do kryzysu humanitarnego, związanego z nową falą migracji.

"Kant", "Kredens", PRL-owski symbol luksusu. Duży Fiat skończył 55 lat

28.11.2022 12:20
W czasach PRL synonim luksusu i komfortu, marzenie wszystkich Polaków, w okresie rozwoju kapitalizmu pogardzany symbol minionych czasów. Duży Fiat, kant, kredens, czyli po prostu Fiat 125p, 55 lat temu po raz pierwszy wyjechał z fabryki na warszawskim Żeraniu.