Redakcja Polska

Trwa mobilizacja organizacji niosących pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

08.02.2023 16:41
Pierwsze dni po katastrofie są najważniejsze, ale mam  nadzieję, że świat będzie wspierał Turcję i Syrię także w najbliższych miesiącach - mówi Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej.
Audio
  • PAH apeluje o pomoc na rzecz Turcji i Syrii - rozmowa z Helenę Krajewską [posłuchaj]
Ratownicy z całego świata pomagają miejscowym służbom dotrzeć do uwięzionych pod gruzami
Ratownicy z całego świata pomagają miejscowym służbom dotrzeć do uwięzionych pod gruzami PAP/EPA/REFIK TEKIN

Caritas Polska apeluje o dołączenie do zbiórki na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie rozpoczyna specjalną akcję dla Syrii, która po trzęsieniu ziemi zmaga się z dramatyczną – w kraju od 11 lat owładniętym wojną domową brakuje leków i żywności.

- Sytuacja w Syrii po kataklizmie jest o wiele gorsza niż w Turcji - tłumaczy Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej. Na katastrofalną sytuację w Syrii zwraca też uwagę Helena Krajewska, rzeczniczka Polskiej Akcji Humanitarnej.

PAH już wysłał do Turcji zespół reagowania natychmiastowego, który zorientuje się, jakie na tę chwilę są realne potrzeby ofiar trzęsienia ziemi.

- Nasi ludzie są  już na miejscu – dotarli do najmocniej poszkodowanego rejonu w środę rano – mówi Helena Krajewska. PAH będzie współpracować przy udzielaniu wsparcia z lokalnymi partnerami.

Już 6 lutego organizacja uruchomiła zbiórki na rzecz ofiar trzęsienia ziemi z Turcji i Syrii (szczegóły na stronie https://www.pah.org.pl/sos-turcja-syria/).

O wpłaty apeluje Helena Krajewska, rzeczniczka Polskiej Akcji Humanitarnej. Rozmawiała z nią Ewa Plisiecka.  

Potężne trzęsienie ziemi w Turcji. Polska wyślę grupę ratunkową

06.02.2023 08:46
Tureckie władze zaakceptowały ofertę pomocy ze strony polskich strażaków w poszukiwaniu ofiar trzęsienia ziemi, które nawiedziło ten kraj w poniedziałek rano. Polska wyśle grupę poszukiwawczo-ratowniczą.

Trzęsienie w Turcji. "Akcja będzie jedną z najtrudniejszych w historii grupy HUSAR"

06.02.2023 16:52
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej Andrzej Bartkowiak powiedział, że akcja w Turcji będzie jedną z najtrudniejszych w historii grupy HUSAR. Między godziną 16 a 17 do Turcji polecą polscy strażacy, aby pomóc w poszukiwaniu osób, które pozostają uwięzione pod gruzami na skutek trzęsienia ziemi.

Caritas Polska uruchomiło zbiórkę na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

07.02.2023 13:28
Szef misji Caritas Polska w Libanie i Syrii Dominik Derlicki poinformował o zbiórce uruchomionej na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Środki można przekazywać na konto organizacji, lub wysyłając sms o treści POMOC na nr 72052.