Redakcja Polska

Polskie pszczelarstwo ma się dobrze. Znamy wyniki raportu

04.05.2025 12:38
Polskie pszczelarstwo jest w dobrej kondycji, ale w 2024 r. nastąpiło spowolnienie jego rozwoju. Zdecydowały o tym gorsze nastroje, wywołane problemami ekonomicznymi, m.in. silną konkurencją ze strony tańszego miodu z importu - wynika z raportu " Stan pszczelarstwa w Polsce w 2024 r.".
Pszczelarstwo w Polsce ma się dobrze
Pszczelarstwo w Polsce ma się dobrzeshutterstock

"W ciągu roku liczba rodzin pszczelich wzrosła o 2,8 proc. (z 2,35 mln do 2,42 mln), co oznacza znaczące spowolnienie w porównaniu ze wzrostem o 7,9 proc. w 2023 roku. Liczba pszczelarzy zwiększyła się o 2,4 proc. (z 96,9 tys. do 99,2 tys.), co jest najniższym przyrostem od 2013 roku" - czytamy w raporcie opracowanym przez Piotra Semkiwa z Instytutu Ogrodnictwa - Zakład Pszczelnictwa w Puławach.

Sektor ma potencjał

W opinii autora raportu "wyraźne spowolnienie wieloletniego trendu jest reakcją branży na problemy ekonomiczne, ale przyrastająca liczba rodzin pszczelich i pszczelarzy świadczy o wciąż istniejącym potencjale sektora". Jednak "niska rentowność, trudności ze zbytem produktów oraz silna konkurencja ze strony tańszych produktów z importu wpłynęły na zmianę nastrojów w branży".

Dalsze problemy pszczelarstwa i pogłębiająca się dekoniunktura mogą w przyszłości negatywnie wpłynąć na inne sektory produkcji rolnej oraz na środowisko przyrodnicze - wskazano.

W Polsce miód jest produkowany głównie w gospodarstwach pszczelarzy amatorów, tylko 8 proc. rodzin pszczelich znajduje się w gospodarstwach zawodowych. Dlatego tak ważna jest sprzedaż miodu konsumentom w ramach tzw. krótkiego łańcucha dostaw żywności, który eliminuje ogniwa pośrednie między pszczelarzem a konsumentem i pozwala uzyskać wyższą marżę. "Wobec aktualnych niskich cen skupu hurtowego miodu oraz wysokich kosztów produkcji, ta forma sprzedaży jest jedyną szansą na wygenerowanie zysku netto z produkcji pszczelarskiej" - dowodzi autor opracowania i dodaje, że wysokie ceny sprzedaży detalicznej budują jedynie marżę przetwórców i jednostek handlu detalicznego.

Polska miodową potęgą

Polska obok Rumunii, Hiszpanii, Węgier i Niemiec należy do grona największych producentów miodu w Unii Europejskiej. Rocznie w naszym kraju produkuje się w zależności od warunków pogodowych od 20 do 25 tysięcy ton miodu. Polska jest eksporterem i importerem miodu. W ubiegłym roku wolumen eksportu objął 14 tys. ton, a ilość przywiezionego produktu wyniosła 26,5 tys. ton.

PAP, md

Zobacz więcej na temat: pszczoły pszczelarstwo

Awaryjne lądowanie awionetki w Boliwii. Pasażerowie uratowani przed aligatorami

04.05.2025 09:35
Pięć osób podróżujących małym samolotem, który musiał awaryjnie lądować w boliwijskiej części Amazonii, zostało uratowanych po 36 godzinach. Awionetka krótko po wylądowaniu została otoczona przez aligatory - donoszą lokalne media.

Z Jemenu wystrzelono rakietę w stronę Izraela. Spadła w pobliżu lotniska Ben Guriona

04.05.2025 11:39
Uderzenie wystrzelonej z terytorium Jemenu rakiety w pobliżu lotniska Ben Guriona w Tel Awiwie spowodowało czasowe wstrzymanie ruchu lotniczego. Izraelskiej obronie przeciwlotniczej nie udało się jej przechwycić.

Kolejką wąskotorową do Piaseczna. Warszawskie Linie Turystyczne znowu działają

04.05.2025 12:08
Ruszyły Warszawskie Linie Turystyczne, a w ich ramach także kolejka wąskotorowa do Piaseczna. Jak mówi Michał Duraj z Piaseczyńko-Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej, od teraz stare wagoniki będą kursowały co weekend do końca lata.