X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Akcja społeczna Polaków w Wielkiej Brytanii. Sami dowożą pakiety wyborcze

12.07.2020 11:39
Polacy na Wyspach jeszcze dziś mają szansę na oddanie głosu w wyborach prezydenckich. Wprawdzie wybory w Zjednoczonym Królestwie są tylko korespondencyjne i wysłana dziś paczka nie miałaby szans dotrzeć na czas, ale trwa akcja społeczna jednej z firm kurierskich. Natomiast we Francji swoje głosy można oddać osobiście.
Audio
  • Głosowanie na Wyspach. Relacja Adama Dąbrowskiego z Londynu (IAR)
W Wielkiej Brytanii można głosować tylko korespondencyjnie
W Wielkiej Brytanii można głosować tylko korespondencyjnieTwitter/Polish Embassy in UK

Zwykły emigrant nie może po prostu zapukać do konsulatu i oddać pakietu, ale może to zrobić za pośrednictwem kuriera. Jak oddać mu swój pakiet?

- Jest kilka możliwości - mówi Kamil Arendt z firmy kurierskiej Polonia Express. - Będziemy przez cały dzień przed konsulatem na Bouverie Street, a także przez konsulatem w Manchesterze, między godziną 17.00 a 20.00 - wylicza rozmówca Polskiego Radia. I dodaje, że możliwy jest też kontakt bezpośredni, a kurierzy i wolontariusze postarają się, by dotrzeć na przykład do osób, które izolują się z powodu epidemii koronawirusa.

Do soboty z usługi, która jest darmowa, skorzystało około ośmiuset osób. Głosować można do godziny 21.00 czasu lokalnego.

Polacy głosują też we Francji

Polacy przebywający tymczasowo we Francji, jak i miejscowa Polonia, mogą głosować po dopełnieniu wcześniej wszystkich formalności w czterech okręgach. Swoje głosy można oddać osobiście, ale można je było także wysłać korespondencyjnie.


Posłuchaj
00:49 Relacja Marka Brzezińskiego z Paryża (IAR).mp3 Głosowanie we Francji. Relacja Marka Brzezińskiego z Paryża (IAR)

 

Trzy komisje mieszczą się w Paryżu, z tego dwie w polskiej ambasadzie i jedna w konsulacie, kolejna, ta trzecia także w konsulacie, tyle, że w Lyonie.

Stąd wiele osób, szczególnie w podeszłym wieku, a które czują się w obowiązku wzięcia udziału w głosowaniu, skorzystało z drogi korespondencyjnej, mimo że nie miało do końca zaufania do funkcjonowania poczty po kwarantannie. Także listownie swoje głosy oddali ci, którzy wyjechali na wakacje.

Na stronie internetowej konsulatu RP w Paryżu znalazły się bardzo przejrzyste informacje dotyczące zasad głosowania, a sama placówka była otwarta, dla osób chcących osobiście pobrać karty wyborcze, długo poza rutynowe godziny funkcjonowania. Wielu decydowało się na to, by natychmiast po ich odbiorze swoje głosy zostawiać na miejscu, w konsulacie. Dzisiaj koperty z kartami wyborczymi można wrzucać do skrzynek przed ambasadą i konsulatami.


IAR/PR24/agkm/dad