Polskie Radio
Section05
demokracja

Apel prezydentów Polski, Litwy i Rumunii. Chcą szerszego pakietu pomocy dla Białorusi

"Dobrze prosperująca Białoruś, zbudowana na zaufaniu społecznym i wspólnej wizji, jest warunkiem wstępnym stabilniejszej i bezpieczniejszej Europy" - oświadczyli prezydenci: Polski, Litwy i Rumunii we wspólnym stanowisku. Postulują m.in. wprowadzenie ułatwień handlowych, pomoc w dywersyfikacji energetycznej i dostęp do środków na restrukturyzację gospodarki.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda POLSKA Litwa Rumunia Białoruś Europa ŚWIAT demokracja wybory na Białorusi

"Potępiamy przemoc, wzywamy do wolnych wyborów". Deklaracja premierów Polski i Litwy ws. Białorusi

Premierzy Polski i Litwy podpisali w Wilnie dokumenty o partnerstwie strategicznym i w sprawie Białorusi. "Wzywamy do przeprowadzenia wolnych i demokratycznych wyborów prezydenckich w najbliższym możliwym czasie" - czytamy w deklaracji Mateusza Morawieckiego i Sauliusa Skvernelisa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Mateusz Morawiecki Litwa Europa Białoruś wybory na Białorusi demokracja

"Mówimy jednym głosem". Opozycja poprze działania polskiego rządu ws. Białorusi

- W sprawie Białorusi mówimy jednym głosem - oświadczył poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba. Po spotkaniu przedstawicieli ugrupowań parlamentarnych z premierem Mateuszem Morawieckim politycy KO zadeklarowali wsparcie dla polskiego rządu w Parlamencie Europejskim w działaniach dotyczących naszego wschodniego sąsiada.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA opozycja koalicja obywatelska Białoruś wybory na Białorusi Europa demokracja

Białoruski opozycjonista: nie damy się zastraszyć, ludzie wciąż są gotowi wychodzić na ulice

Szef białoruskiego Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" Aleś Bielacki, w rozmowie z moskiewskim korespondentem Polskiego Radia Maciejem Jastrzębskim podkreślił, że władza wykorzystuje wszystkie możliwe środki represji, aby zdławić antyprezydenckie protesty.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś wybory na Białorusi Aleksander Łukaszenka Europa demokracja prawa człowieka opozycja demokratyczna

"Nauka udanego sprzeciwu". Białoruskie media opublikowały artykuł Mateusza Morawieckiego o Solidarności

Białorusini zapoznali się z artykułem premiera Mateusza Morawieckiego, który jest poświęcony 40. leciu powstania Solidarności. Rozgłośnia "Radio Swaboda" na swoim portalu internetowym tekst szefa polskiego rządu opatrzyła symbolicznym tytułem: "Nauka udanego polskiego sprzeciwu totalitarnemu systemowi dla świata i dla Białorusi".
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Mateusz Morawiecki Solidarność demokracja ŚWIAT