Polskie Radio
Section05
demokracja

Przydacz ws. listu amerykańskich senatorów: wierzę, że zostanie uszanowana suwerenność Polski

- Wierzę, że zostanie tutaj uszanowana suwerenność państwa polskiego i możliwość kreowania przez polski parlament warunków prawnych, ale wierzę też, że nie dojdzie do naruszenia kwestii wolności mediów - powiedział w czwartek wiceszef MSZ Marcin Przydacz, odnosząc się do listu amerykańskich senatorów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marcin Przydacz MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych parlament w Polsce wolność prasy media demokracja prawo Ameryka

Ponad 600 więźniów politycznych na Białorusi, 5000 spraw karnych po protestach

Obrońcy praw człowieka na Białorusi uznali siedem kolejnych osób za więźniów politycznych. Tym samym do 606 wzrosła liczba tych, którzy przebywają za kratami z powodu przekonań politycznych. Przyznawanie statusu więźniów politycznych to skomplikowana procedura, osób, które zostały aresztowane lub skazane z przyczyn politycznych jest o wiele więcej, co najmniej kilka tysięcy. W tym tygodniu Komitet Śledczy informował o blisko 5 tysiącach spraw karnych wszczętych po protestach od sierpnia ubiegłego roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Białoruś Aleksander Łukaszenka demokracja więźniowie polityczni

"Konflikt pamięci". Prof. Grzegorz Kucharczyk o percepcji Rewolucji Francuskiej

- Chciano stworzyć totalny projekt przebudowy Francji, jej kultury i społeczeństwa. Taktyka dechrystianizacji, uderzenie w Kościół, zaczyna się od początku rewolucji. Nie może mówić o tym, że Jakobini to rzeczywiście zło, ale i aberracja rewolucji, oni kontynuowali ten proces - mówił w Polskim Radiu 24 historyk, prof. Grzegorz Kucharczyk (Instytut Historii PAN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches USA demokracja Francja Rewolucja Francuska Europa

"Życie z duszą czy bez". Tomasz Rowiński o pułapkach współczesnych demokracji

- Z jednej strony daje się pierwszeństwo demokracji ustrojowej, gdzie rzeczywiście obywatele mogą wybrać niektóre z władz politycznych, z drugiej mamy inne, które często można usłyszeć także w Polsce, mówiąca o tym, że demokracja powróci dopiero gdy obali się urzędujący rząd - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Rowiński, socjolog (portal christanitas.org).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches USA demokracja

Prezydenci regionu w deklaracji: Europa powinna być budowana na fundamencie podstawowych wartości i zasad

W poniedziałek w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja na Zamku Królewskim w Warszawie prezydenci Polski - Andrzej Duda, Litwy - Gitanas Nauseda, Estonii - Kersti Kaljulaid, Łotwy -Egils Levits i Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyjęli wspólną deklarację, podkreślając historyczne znaczenie konstytucji z 1791 r.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Litwa Łotwa Estonia Ukraina konstytucja 3 maja deklaracja Solidarność Wolność i Pokój demokracja

2 mld euro na programy promujące praworządność i demokrację. Jest decyzja PE

Parlament Europejski zatwierdził 2 miliardy euro z obecnego unijnego budżetu na programy promujące praworządność, demokrację i prawa podstawowe. Jeden z nich o nazwie "Obywatele, równość, prawa i wartości" stawia na niedyskryminację, równość płci i przeciwdziałanie wszelkim formom przemocy. Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej podzielili się w opiniach na ten temat.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Parlament Europejski Unia Europejska Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska demokracja prawa człowieka