Polskie Radio
Section05
demokracja

Przesunięcie wyborów. Członek PKW: przemawia za tym dużo argumentów

Państwowa Komisja Wyborcza wraz z ekspertami dyskutowała w poniedziałek na temat przyszłorocznego terminarza wyborczego. Jak powiedział Polskiemu Radiu członek PKW Dariusz Lasocki, więcej argumentów jest za tym, aby rozdzielić terminy przyszłorocznych wyborów parlamentarnych i samorządowych.
Zobacz więcej na temat:  wybory parlamentarne wybory samorządowe wybory w Polsce demokracja Państwowa Komisja Wyborcza POLSKA polityka

Wybory w Polsce. Sałek: problem nakładających się terminów widzą wszystkie ugrupowania

Prezydencki doradca Paweł Sałek powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia, że przeprowadzenie wyborów samorządowych i parlamentarnych w bliskim terminie jest "bardzo, bardzo trudne organizacyjnie". Niemniej, jak podkreślił, konkretna inicjatywa ws. przesunięcia terminu wyboru władz lokalnych nie została jeszcze Andrzejowi Dudzie przedstawiona.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sałek Beata Michniewicz Trójka prezydent Andrzej Duda POLSKA wybory w Polsce wybory samorządowe demokracja polityka

Akcesja Ukrainy do Unii Europejskiej. Wołodymyr Zełenski: musimy przejść od słów do czynów

Zdaniem Wołodymyra Zełenskiego w najbliższym czasie Unia Europejska "ma szansę zrobić historyczny krok, który dowiedzie, że jej słowa o przynależności narodu ukraińskiego do rodziny europejskiej nie są puste". - W kontekście tego, że nasz kraj powinien być jej częścią, musimy przejść od słów do czynów - ocenił prezydent Ukrainy na zakończenie Szczytu Demokracji w Kopenhadze. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Unia Europejska wojna 2022 wojna na Ukrainie konflikty międzynarodowe zbrodnie wojenne demokracja Anders Fogh Rasmussen

"Rewolucyjny akt prawny". Michał Bąk o uchwaleniu Konstytucji 3 maja

Konstytucja 3 maja była jednym z najważniejszych aktów prawnych w dziejach Rzeczypospolitej - podkreślają historycy Muzeum Historii Polski. 231 lat temu uchwalona została przez Sejm Czteroletni ustawa rządowa. Przeszła ona do historii jako Konstytucja 3 maja - była drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, a pierwszą w Europie, spisaną konstytucją. Uchwalenie ustawy było możliwe dzięki patriotycznym środowiskom, które rozumiały jak ważną kwestią jest zreformowanie Rzeczypospolitej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA konstytucja 3 maja konstytucja Rzeczpospolita Muzeum Historii Polski historia Polski HISTORIA oświecenie demokracja

NASZ WYWIAD Rewolucja lutowa 1917. "Klucz do zagadki fiaska demokracji w Rosji"

105 lat temu, 8 marca (23 lutego wg kalendarza juliańskiego) 1917 roku, rozpoczęła się rewolucja lutowa. - Bez badań nad rewolucją lutową nie sposób zakończyć szaleństwa, którego jesteśmy teraz świadkami – ocenia dr Michał Patryk Sadłowski, historyk państwa i prawa, autor książki "Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917". 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Rosja bolszewicy demokracja rewolucja październikowa 1917 Mikołaj II ZSRR

Zbigniew Rau spotkał się z Pawłem Łatuszką. Rozmowa dotyczyła m.in. kryzysu na granicy

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau spotkał się z liderem białoruskiej opozycji Pawłem Łatuszką, przewodniczącym Narodowego Zarządu Antykryzysowego. Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, tematem rozmów była sytuacja na Białorusi oraz polskie wsparcie na rzecz demokratyzacji Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA granica kryzys na granicy Zbigniew Rau Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ demokracja Andżelika Borys Białoruś służby i bezpieczeństwo

Malta: największy protest od początku pandemii. Obywatele nie chcą restrykcji sanitarnych

Na Malcie odbył się w niedzielę największy od początku pandemii COVID-19 w tym kraju protest przeciw restrykcjom sanitarnym - podał dziennik "Times of Malta". Ulicami Valletty przeszło kilkuset przeciwników certyfikatów covidowych, które stają się obowiązkowe przy wejściu do miejsc użyteczności publicznej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Malta Europa protest demokracja pandemia koronawirus

Eurodeputowany PiS: histeryczne reakcje po Warsaw Summit świadczą o jego sukcesie

- Demokracja polega na różnych zdaniach i programach politycznych, które się ze sobą ścierają i pewna tendencja do zawłaszczania życia publicznego, pojawia się zarówno w Polsce, jak i na poziomie Unii Europejskiej. Wszystkie negatywne pojęcia, które się pojawiają, są elementem walki politycznej. Histeryczne reakcje na spotkanie w Warszawie świadczą o jego sukcesie - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia europoseł PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.
Zobacz więcej na temat:  POLSA Warszawa Unia Europejska konserwatyzm Zdzisław Krasnodębski Prawo i Sprawiedliwość polityka demokracja opozycja Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

"Sama się z niego wypisuje". Fogiel o opozycji i "pakiecie demokratycznym"

Zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel skomentował opozycyjny projekt zmian w regulaminie Sejmu. - "Pakiet demokratyczny" jest świetny w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z normalną opozycją. Opozycja, która przyjęła koncepcję "opozycji totalnej", sama się z tego pakietu wypisuje".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Prawo i Sprawiedliwość Radosław Fogiel regulamin Sejm opozycja koalicja obywatelska lewica PSL-Koalicja Polska Polska 2050 demokracja

Szczyt w Waszyngtonie. Biden zapowiedział wsparcie finansowe dla demokracji na świecie

W Waszyngtonie rozpoczął się Szczyt na rzecz Demokracji, zorganizowany przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena. W dwudniowym wirtualnym spotkaniu wezmą udział przedstawiciele ponad 100 krajów. Polskę będzie reprezentować prezydent Andrzej Duda. Szczyt otworzył Joe Biden. W swoim przemówieniu amerykański przywódca zwrócił uwagę na ochronę demokracji. Prezydent USA zapowiedział, że Stany Zjednoczone przeznaczą w przyszłym roku 424 mln dol. na wspieranie demokracji na świecie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna USA Stany Zjednoczone polityka demokracja prezydent Joe Biden

Szczyt na rzecz Demokracji. Prezydent: sprawa Białorusi będzie poruszana nie tylko przez Polskę

W zorganizowanym przez prezydenta USA Joe Bidena dwudniowym, wirtualnym Szczycie na rzecz Demokracji biorą udział przedstawiciele ponad 100 krajów, kilkudziesięciu instytucji międzynarodowych oraz organizacji pozarządowych, w tym prezydent Andrzej Duda wraz z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda prezydent Swiatłana Cichanouska kryzys na granicy imigranci w Europie demokracja Stany Zjednoczone Ameryka Joe Biden

Rusza Szczyt na rzecz Demokracji organizowany przez Joe Bidena. W rozmowach weźmie udział Andrzej Duda

Dziś rozpoczyna się polityczna część Szczytu na rzecz Demokracji - wydarzenia zorganizowanego z inicjatywy prezydenta USA Joe Bidena. W dwudniowym wirtualnym spotkaniu wezmą udział przedstawiciele ponad 100 krajów oraz kilkudziesięciu instytucji międzynarodowych, a także organizacji pozarządowych. Polskę będzie reprezentować prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA demokracja prezydent Andrzej Duda Joe Biden Stany Zjednoczone Marek Wałkuski