Polskie Radio
Section05
demokracja

Niemieckie media straszą "zamachem stanu" w Polsce. Zachęcają opozycję do łamania prawa

"Trudno uwierzyć, że po takiej kampanii partia rządząca odejdzie bez walki. Również dlatego, że musi się obawiać rozliczenia" - napisał niemiecki tygodnik "Die Zeit", sugerując, że Prawo i Sprawiedliwość - w sytuacji, kiedy rząd w Polsce będzie formować dotychczasowa opozycja - dobrowolnie "nie odda władzy". Periodyk straszy, że nad Wisłą prawdopodobny jest "zamach stanu".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Niemcy propaganda media dziennikarstwo dziennikarze demokracja prawo Trybunał Konstytucyjny opozycja koalicja obywatelska PSL Polska 2050 lewica Prawo i Sprawiedliwość zamach stanu

Skąd się wzięły wybory? Historia o demagogu, który ukształtował demokrację

"Nasz ustrój polityczny nie jest naśladownictwem obcych praw, a my sami jesteśmy wzorem dla innych. Nazywa się ten ustrój demokracją", mówił, według historyka Tukidydesa, w V w. p.n.e. polityk ateński Perykles. 2,5 tysiące lat po tych słowach – w oczekiwaniu na wybory parlamentarne – warto przyjrzeć się greckim początkom demokratycznego systemu.
Zobacz więcej na temat:  Grecja starożytna Grecja demokracja polityka filozofia społeczeństwo Ateny

Od średniowiecza do współczesności. Historia polskiego sejmu

Przez długie lata za datę powstania Sejmu uznawano rok 1493, gdy odbył się pierwszy dwuizbowy sejm walny. Według ustaleń historyka prof. Wacława Uruszczaka tego typu zjazd miał miejsce już 25 lat wcześniej, czyli w 1468 roku. Tak czy inaczej kształtowanie się instytucji sejmu, która towarzyszy nam do dziś, było długim procesem historycznym.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Sejm parlament w Polsce średniowiecze monarchia demokracja konstytucja konstytucja 3 maja II RP PRL transformacja ustrojowa wybory w Polsce wybory parlamentarne

Prof. Michał Kleiber: musimy walczyć, aby demokracja wracała do swoich korzeni

– W tej chwili polityka wpływa nawet na zachowania organizacji aspirujących do dobrej opinii. To jest niezwykle niebezpieczne. Tak naprawdę nie może dalej być: musimy walczyć, aby demokracja wracała do swoich korzeni – mówił w radiowej Trójce prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny pisma "Wszystko co najważniejsze" oraz były prezes PAN.
Zobacz więcej na temat:  Hamas Izrael konflikt w Strefie Gazy atak terrorystyczny atak demokracja Michał Kleiber Michał Rykowski Trójka

Najmniejsze imperium świata. Jak peruwiański ryż zrobił z Anglika cesarza USA

Jako samozwańczy Cesarz Stanów Zjednoczonych i Protektor Meksyku Joshua Abraham Norton posługiwał się własną walutą, publikował urzędowe dekrety i cieszył się wieloma przywilejami w San Francisco, skąd rządził krajem. Władza ta istniała jednak wyłącznie w jego głowie, a początki tego "panowania" to skutek pewnej osobistej tragedii.
Zobacz więcej na temat:  USA Stany Zjednoczone Ameryka Ameryka Północna HISTORIA monarchia demokracja bankructwo

Premier: opozycja powinna nazywać się antydemokratyczną, skoro namawia do bojkotu referendum

- Referendum to akt, poprzez który obywatele mogą siebie najlepiej wyrazić w danej sprawie. My tylko prosimy Polaków, żeby wypowiedzieli się o tym, co sądzą o zaporze na granicy czy nielegalnej imigracji - powiedział w TVP Info premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA referendum Mateusz Morawiecki polityka demokracja migracja kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie granica bezpieczeństwo

Jarosław Kaczyński: trzeba pójść na referendum. Przeciwko niemu prowadzona jest duża kampania

- Trzeba iść na referendum, żeby pokazać polskiej klasie politycznej, że polskie społeczeństwo chce takiej polityki, która zabezpiecza interesy tego społeczeństwa - powiedział podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Toruniu lider partii Jarosław Kaczyński.
Zobacz więcej na temat:  wybory parlamentarne POLSKA referendum polityka kampania wyborcza wybory w Polsce demokracja Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość

PR24 Opozycja nawołuje do bojkotu referendum. Prof. Szczucki: ci politycy kwestionują narzędzia demokratyczne

- Opozycja odwołuje się do demokracji, ale kwestionuje narzędzia demokratyczne. A takim narzędziem jest referendum. Poza tym opozycja kwestionowała wolę wyborców - zwycięstwo PiS w roku 2015 i 2019. Teraz politycy tamtej strony sceny politycznej boją się pytań referendalnych i głosu Polaków - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szczucki, prezes Rządowego Centrum Legislacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA referendum opozycja polityka demokracja

Premier Morawiecki: Donald Tusk nie chce demokracji, lecz władzy, marzy mu się pozycja dyktatora

- Donald Tusk na sztandarach ma demokrację, Konstytucję, ale w głębi serca marzy mu się pozycja dyktatora - powiedział w najnowszym podkaście premier Mateusz Morawiecki. - Jednym słowem pragnie unieważnić referendum rozpisane w Sejmie zgodnie z Konstytucją. Co jeszcze unieważni? Wybory parlamentarne, które przegra?- pytał retorycznie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki Donald Tusk demokracja opozycja

Prof. Ryszard Legutko: Polska jest bastionem zachodniej cywilizacji w Europie

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości profesor Ryszard Legutko ocenił, że Polska jest bastionem zachodniej cywilizacji w Europie i kontynuatorem politycznej tradycji europejskiej. Gość Polskiego Radia 24 dodał, że na nasze państwo, rządzone przez prawicę, patrzy z nadzieją wiele zachodnich środowisk.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska demokracja prawo Ryszard Legutko POLSKA społeczeństwo Polska w Unii Europejskiej