Redakcja Polska

We Lwowie konsekrowano kościół pod wezwaniem świętego Jana Pawła II

23.07.2020 12:04
Kardynał Konrad Krajewski, jałmużnik papieski z Watykanu, wspólnie z metropolitą lwowskim arcybiskupem Mieczysławem Mokrzyckim dokonali poświęcenia kościoła pod wezwaniem świętego Jana Pawła II we Lwowie-Sokolnikach.
Audio
  • Konsekracja kościoła pw. świętego Jana Pawła II we Lwowie. Relacja Eugeniusza Sało [posłuchaj]
Konsekracja kościoła pw. świętego Jana Pawła II we Lwowie
Konsekracja kościoła pw. świętego Jana Pawła II we LwowieFoto: Eugeniusz Sało/Kurier Galicyjski

Świątynia została wzniesiona nieopodal lwowskiego hipodromu, gdzie papież Jan Paweł II odprawił mszę świętą w czasie swojej pielgrzymki na Ukrainę w czerwcu 2001 roku.

W homilii kardynał Konrad Krajewski podzielił się wspomnieniami o świętym Janie Pawle II oraz życzył licznie zebranym wiernym: „Jeśli chcesz być świętym, żyj Ewangelią, a będziesz najpiękniejszą świątynią na świecie”.


Konsekracja kościoła pw. świętego Jana Pawła II we Lwowie.   Foto: Eugeniusza Sało Konsekracja kościoła pw. świętego Jana Pawła II we Lwowie. Foto: Eugeniusza Sało

Ksiądz Grzegorz Draus, proboszcz parafii św. Jana Pawła II we Lwowie powiedział, że święty jest cały czas obecny w tej świątyni, nie tylko w relikwiach. „Kiedy w 2001 roku Jan Paweł II przejeżdżał obok tego miejsca w drodze na hipodrom spojrzał na to pole i się uśmiechnął. Dlatego jest cały czas z nami” - zaznaczył.

Parafianin Andrzej Czorny również podkreślił, że ten kościół został zbudowany na szczególnym miejscu. „Cieszymy się, że mamy nową świątynię. Mamy gdzie się spotykać na liturgii, na słuchanie słowa Bożego i też by móc zawsze pamiętać o świętym Janie Pawle II, bo to jest szczególne miejsce” - powiedział.


Konsekracja kościoła pw. świętego Jana Pawła II we Lwowie.  Foto: Eugeniusza Sało Konsekracja kościoła pw. świętego Jana Pawła II we Lwowie. Foto: Eugeniusza Sało

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki powiedział, że Jan Paweł II będzie orędownikiem i przewodnikiem dla tej świątyni, szczególnie w 100-lecie jego urodzin.

W uroczystej mszy świętej wziął udział również wicepremier Jacek Sasin z delegacją z Polski, który odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego. Wicepremier RP przekazał w darze dla lwowskiej parafii zdobioną monstrancję.


Konsekracja kościoła pw. świętego Jana Pawła II we Lwowie.  Foto: Eugeniusza Sało Konsekracja kościoła pw. świętego Jana Pawła II we Lwowie. Foto: Eugeniusza Sało

 

Relację przygotował Eugeniusz Sało z "Kuriera Galicyjskiego".

 

 

Zobacz więcej na temat: Lwów Jan Paweł II

Lwów: wmurowano kamień węgielny pod budowę domu dla bezdomnych kobiet

21.07.2020 09:03
We Lwowie jałmużnik papieski z Watykanu kardynał Konrad Krajewski poświęcił działkę i wmurował kamień węgielny pod budowę domu dla bezdomnych kobiet i matek samotnie wychowujących dzieci. Będą prowadziły go siostry Albertynki ze Lwowa. Cały budynek będzie funkcjonować jako Centrum Ekumeniczne świętego Jana Pawła II.

MSZ wydało książki promujące mało znane osiągnięcia Polaków poza granicami kraju

21.07.2020 14:47
"Polacy Światu. Znani nieznani" oraz "Polscy Architekci na świecie" - to książki opublikowane przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ, które promują osiągnięcia Polaków, nieznane szerszej opinii publicznej. MSZ zapowiada kontynuację tego projektu.

Historyk skazany na 3,5 roku łagru. Polski MSZ: kolejna odsłona rosyjskiej wojny z pamięcią

23.07.2020 10:41
Ministerstwo Spraw Zagranicznych w oświadczeniu w związku ze skazaniem historyka "Memoriału" Jurija Dmitrijewa podkreśla, że Polska konsekwentnie sprzeciwia się wszelkim formom represji, w tym wobec niezależnych historyków. Resort nazwał skazanie Jurija Dmitrijewa na 3,5 roku kolonii karnej w zakończonym po latach procesie sądowym, "kolejną odsłoną wojny z pamięcią prowadzonej przez najwyższe rosyjskie władze".