Redakcja Polska

30-lecie Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Folklor integruje Polonię

07.09.2021 13:10
Zaproszenie Polonii do udziału w drugiej edycji Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka, jedna z najnowszych inicjatyw Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, w sposób naturalny wpisuje się w działalność organizacji promującej między innymi polski folklor za granicą. 
Audio
  • O działaniach "Wspólnoty Polskiej", wspierających polski folklor wśród Polonii opowiadali: Zenka Bańkowska, dyrektor zarządzająca Stowarzyszenia „Wspólnota Polska", Zbigniew Kułagowski, koordynator Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka oraz Mariusz Grudzień, prezes rzeszowskiego oddziału Wspólnoty Polskiej, dyrektor Światowych Festiwali Polonijn
Zespół Mazowsze
Zespół "Mazowsze"materiały prasowe Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego

Pierwszą edycję konkursu w 2019 roku ogłosili członkowie zespołu „Mazowsze”. Twórcom tego przedsięwzięcia przyświecała idea upowszechnienia, szczególnie wśród młodych Polaków, zarówno tych znanych, jak i rzadko wykonywanych utworów „Mazowsza”. Ważne było również przybliżenie postaci patrona konkursu, Stanisława Jopka, legendarnego solisty zespołu, obdarzonego piękną barwą głosu tenora o barytonowym zabarwieniu.

Wśród Polonii było i jest wielu entuzjastów repertuaru „Mazowsza”, a zagraniczne  występy tancerzy i chórzystów dostarczały polonijnej publiczności nie tylko wspaniałych artystycznych przeżyć, ale też inspirowały do zakładania własnych zespołów folklorystycznych.

Dziś wiele z nich możemy podziwiać na odbywających się w Rzeszowie Światowych Festiwalach Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Przyjeżdżają na nie, niemalże z całego świata, już od ponad pięćdziesięciu lat, często wielopokoleniowe zespoły prezentujące tańce i pieśni z różnych regionów Polski. Zachwycają  krajową publiczność profesjonalnym wykonaniem trudnego repertuaru, ale i wzruszają przywiązaniem do naszej tradycji i języka polskiego.

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” w wielu aspektach wspiera środowiska polonijne w promocji polskiego folkloru i naszej ludowej  tradycji. To ważny element polskiej tożsamości, dziedzictwo materialne i symboliczne, które integruje środowisko i daje grupie poczucie wartości.

O działaniach "Wspólnoty Polskiej", wspierających polski folklor wśród Polonii opowiadali: Zenka Bańkowska, dyrektor zarządzająca Stowarzyszenia „Wspólnota Polska", Zbigniew Kułagowski, koordynator Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka oraz Mariusz Grudzień, prezes rzeszowskiego oddziału Wspólnoty Polskiej, dyrektor Światowych Festiwali Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. Rozmawiała z nimi Maria Wieczorkiewicz.

 

 

Polacy w Czechach upamiętnią 89. rocznicę śmierci Żwirki i Wigury

06.09.2021 14:30
89 lat temu śmierć w katastrofie lotniczej ponieśli pilot Franciszek Żwirko i konstruktor Stanisław Wigura. Samolot, którym lecieli, spadł w okolicach Cierlicka na Zaolziu. W sobotę, w dniu tragicznej rocznicy, bohaterów przestworzy upamiętnią Polacy w Czechach.

Białoruś: muzyk i polski działacz Igor Bancer ponownie w karcerze więziennym

06.09.2021 12:53
Grodzieński muzyk polskiego pochodzenia Igor Bancer dostał kolejne 10 dni pobytu w karcerze. Niezależne białoruskie media zwracają uwagę, że w celi o surowym rygorze spędzi w sumie 40 dni.

Wilno: szefowie dyplomacji Polski i Litwy otworzyli wystawę "Polska i Litwa - razem w imię wolności"

06.09.2021 13:51
Polska i Litwa świętują trzydziestolecie wznowienia wzajemnych stosunków dyplomatycznych. Z tej okazji szefowie dyplomacji obu krajów - Zbigniew Rau oraz Gabrielius Landsbergis - otworzyli w centrum Wilna wystawę "Polska i Litwa - razem w imię wolności". Pokazuje ona historię ruchów wolnościowych w obu krajach na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku.