X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Lwów uczcił 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema. Odsłonięto tablicę pamiątkową

13.09.2021 17:58
We Lwowie przy ulicy Lepkoho - dawnej Brajerowskiej 4, gdzie mieszkał wraz z rodziną w latach 1921-1941 Stanisław Lem - odsłonięto tablicę upamiętniającą pisarza. 
Audio
  • Lwów: odsłonięcie tablicy pamiątkowej Stanisława Lema. Relacja Eugeniusza Sało (IAR)
Stanisław Lem
Stanisław LemPAI/PAP/Tomasz Listopadzki

Na uroczystości byli obecni przedstawiciele władz Lwowa i Krakowa oraz mieszkańcy miasta. Jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, eseistów i filozofów XX wieku urodził się we Lwowie przed stu laty.

Na tablicy w trzech językach - po ukraińsku, angielsku i po polsku - zamieszczono notkę biograficzną z cytatem Lema: "Jestem lwowianinem i lwowianinem do śmierci pozostanę...".

Polonista Uniwersytetu Lwowskiego dr Ostap Śliwiński zaznaczył, że pisarz urodził się we Lwowie, tu uczył się w gimnazjum i na uniwersytecie. - W czasach, gdy był uczniem gimnazjum, codziennie przechodził obok uniwersytetu. Jest to również opisane w jego "Wysokim Zamku". Mniej więcej w tym miejscu kupował od ulicznych sprzedawców watę cukrową - dodał.

Wraz z ponownym wkroczeniem wojsk sowieckich i zmianą granic w 1945 roku Stanisław Lem przeniósł się do Polski i nigdy nie wrócił do rodzinnego miasta. Zmarł w 2006 roku w Krakowie. Dzieła Stanisława Lema zostały przetłumaczone na ponad 50 języków i mają łączny nakład 40 milionów egzemplarzy.IAR/dad

100 lat temu urodził się Stanisław Lem, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy i najwybitniejszych umysłów XX wieku

13.09.2021 16:45
Stanisław Lem urodził się 13 września 1921 roku we Lwowie. Tam studiował medycynę. Po wojnie zamieszkał w Krakowie. Był autorem książek science-fiction i jednym z najpopularniejszych i najbardziej cenionych na świecie polskich twórców.