Redakcja Polska

Na Ukrainie wciąż znajduje się około kilkuset Polaków

01.03.2022 09:44
Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki we wtorek przekazał, że obecnie na Ukrainie według systemu Odyseusz znajduje się około kilkuset, bliżej tysiąca obywateli Polski. Większość z nich przebywa w zachodnich obwodach Ukrainy.
Audio
  • Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki w rozmowie z Dorotą Kanią [posłuchaj]
Kijów po bombardowaniu. Ambasador Ukrainy w USA twierdzi, że Rosjanie użyli na Ukrainie broni zabronionej przez Konwencję Genewską
Kijów po bombardowaniu. Ambasador Ukrainy w USA twierdzi, że Rosjanie użyli na Ukrainie broni zabronionej przez Konwencję GenewskąPAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Bartosz Cichocki pytany w Polskim Radiu 24 o to, ilu obecnie jest Polaków na Ukrainie, odpowiedział, że możliwość weryfikacji zapewnia system Odyseusz. - To jest baza danych dla Polaków wyjeżdżających za granicę, w jakimkolwiek kierunku (…), żebyśmy mogli się z nimi skontaktować w razie kryzysu - wyjaśnił.

Przekazał, że obecnie liczba obywateli Polski na Ukrainie "stopniała", ale "szacowałby ją na około kilkuset, bliżej tysiąca osób". Dodał, że większość z nich znajduje się w zachodnich obwodach Ukrainy.

Odnosząc się do osób z Kartą Polaka zaznaczył, że od 2007 roku, kiedy ta karta zaczęła funkcjonować, wydano ich kilkaset tysięcy. - Znakomita większość tych osób wyjechała przez ten czas do Polski i są już prawdopodobnie obywatelami Rzeczpospolitej - podkreślił.

Bartosz Cichocki przekazał, że "polska ambasada w Kijowie jest otwarta" i cały czas działają telefony dyżurne konsuli. - Pracujemy jak się da, choć trudno nazwać to trybem standardowym - powiedział.

Wyjaśnił, że zdarzają się sytuacje, kiedy ambasada proszona jest o pomoc pojedynczym Polakom, którzy przebywają we wschodnich obwodach i wtedy placówka zwraca się o pomoc do władz ukraińskich.


PAP/dad

Zapłakany ukraiński chłopiec: tata został w Kijowie i będzie pomagał naszym bohaterom

28.02.2022 17:06
Ukraiński chłopiec płacząc opowiedział w nagraniu dla agencji Reutera o swojej ucieczce z ogarniętego wojną Kijowa. Jego tata został w stolicy i "będzie pomagał naszym bohaterom", jak powiedział mały Ukrainiec.

Ambasador RP na Ukrainie: noc w Kijowie minęła nadzwyczaj spokojnie

01.03.2022 09:24
Ambasador RP na Ukrainie przekazał we wtorek, że ostatnia noc w Kijowe minęła "nadzwyczaj spokojnie w stosunku do tego, co było zapowiadane". Dodał, że największym problemem jest brak dostaw do sklepów.