Redakcja Polska

Sąd w Grodnie skazał działacza polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta na 8 lat łagru

08.02.2023 13:41
Sędzia Grodzieńskiego Sądu Obwodowego ogłosił w środę wyrok ośmiu lat więzienia o zaostrzonym rygorze dla działacza mniejszości polskiej na Białorusi i dziennikarza Andrzeja Poczobuta. - Wyrok białoruskiego reżimu dla Andrzeja Poczobuta jest nieludzki; to kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi - skomentował decyzję białoruskiego sądu premier Mateusz Morawiecki.
Audio
  • Sąd w Grodnie skazał działacza polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta na 8 lat łagru. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Andrzej Poczobut na początku procecsu
Andrzej Poczobut na początku procecsuCTVBY / kadr z wideo / https://www.youtube.com/watch?v=q9ZCXF2ADiM&t=2s

W politycznym procesie Poczobut był oskarżony z dwóch artykułów kodeksu karnego, dotyczących "wzniecania nienawiści" oraz "wzywania do działań na szkodę Białorusi".

Sędzia Dzmitryj Bubienczyk uznał Poczobuta za winnego, wymierzając ogólną karę ośmiu lat więzienia.

Do sali sądowej wpuszczono tylko rodzinę oraz przedstawicieli białoruskich mediów państwowych.

Morawiecki: zrobimy wszystko, aby pomóc polskiemu dziennikarzowi

Do decyzji białoruskiego sądu odniósł się na twitterze premier Mateusz Morawiecki. Jak napisał szef polskiego rządu, wyrok białoruskiego reżimu dla Andrzeja Poczobuta jest nieludzki. "To kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi. Zrobimy wszystko, aby pomóc polskiemu dziennikarzowi" - zapewnił Morawiecki.

Pokazowy, propagandowy proces

Proces Poczobuta rozpoczął się 16 stycznia i toczył się przed sądem obwodowym w Grodnie. Rozprawy były utajnione, o czym zdecydował sędzia na wniosek prokuratora.

Poczobut, działacz polskiej mniejszości, członek władz Związku Polaków na Białorusi i znany dziennikarz z Grodna, został zatrzymany w marcu 2021 roku i od tamtej pory stale przebywa w areszcie. Nie miał możliwości spotkania z rodziną.

Organizacje praw człowieka uznają Poczobuta za więźnia politycznego, a postępowanie wobec niego za motywowane politycznie. Władze Polski oraz społeczność międzynarodowa apelują do władz Białorusi o uwolnienie aktywisty oraz o zaprzestanie represji wobec przedstawicieli mniejszości.

PAP/IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Andrzej Poczobut Białoruś

Polscy ratownicy wydostali spod gruzów w Turcji 10 osób. Rozpoczęli działania w kolejnych strefach

08.02.2023 10:15
Polscy strażacy pracujący w Turcji wydobyli do tej pory spod gruzów dziesięć osób. Od wtorku w Besni trwa akcja polskiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej HUSAR.

Resort obrony wyśle szpital polowy z personelem do Turcji

08.02.2023 12:30
Polska wyśle do Turcji szpital polowy wraz z załogą. Zgodnie z decyzją kierownictwa ministerstwa obrony narodowej, w rejon zniszczony trzęsieniem ziemi poleci ponad 50 osób - lekarzy i ratowników medycznych.