Redakcja Polska

Aleję Pisanek ponownie można oglądać w nadmorskiej Połądze na Litwie

29.03.2024 17:44
W Połądze, litewskim kurorcie nad Bałtykiem, można podziwiać dwumetrowe pisanki. W okresie Wielkanocy od lat jest to jedna z największych atrakcji turystycznych tej miejscowości. Na podobny pomysł wpadły też władze jednej z podwileńskich miejscowości.
Aleja pisanek w Połądze
Aleja pisanek w PołądzeŹródło: Kadr z filmu/Facebook/I love Klaipeda

Wielkie pisanki tradycyjnie ustawiono na najpopularniejszym miejskim deptaku - ulicy Basanaviciusa, która prowadzi do dużego molo. Ulica ta do 8 kwietnia tworzy jedyną w swoim rodzaju Aleję Pisanek. Co roku wymyślany jest inny motyw przewodni, który zdobi jajka. W poprzednich latach były to między innymi tradycyjne żmudzkie wzory czy barwy flag krajów leżących nad Morzem Bałtyckim.

Posłuchaj
00:50 12895478_1.mp3 W Połądze, litewskim kurorcie nad Bałtykiem, można podziwiać dwumetrowe pisanki. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Tym razem zostały one dosłownie opakowane w świąteczny papier, na którym znalazły się wzory etnograficzne z różnych regionów Litwy. Każda pisanka wygląda, jakby była zapakowanym prezentem. Po zeskanowaniu kodu QR można też posłuchać pieśni ludowych z regionu, którego wzory się znalazły na jajku.

Wysokie na 1,8 metra pisanki stanęły też w Jaszunach na Wileńszczyźnie. Są ozdobione w tradycyjne wzory, a obok nich znalazły się sztuczne gałązki z pąkami. Kolorowe jaja znajdują się przy zabytkowym Pałacu Balińskich.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Wielkanoc Litwa pisanki

Mimo wojny katolicy w Kijowie i w Ukrainie przygotowują się do Świąt Wielkanocnych

29.03.2024 14:27
Przed Świętami Wielkiej Nocy w ramach programu Caritas Polska Rodzina Rodzinie konkretna pomoc dotarła do konkretnych ukraińskich rodzin. – Jest ona bardzo potrzebna, bo sytuacja jest trudna – mówi dyrektor Caritas Spes Ukraina w Kijowie ksiądz Wiaczesław Gryniewicz.  

Wielki Piątek. Kościół katolicki obchodzi dzień śmierci Jezusa Chrystusa na Krzyżu

29.03.2024 14:58
Jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się Mszy świętej. To dzień najgłębszej żałoby, która przybliża wiernym Mękę Pańską. Głównym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. 

Polacy na przedświątecznych zakupach. Eksperci: w tym roku jesteśmy bardziej oszczędni

29.03.2024 15:30
Dynamika sprzedaży będzie wyższa niż przed ubiegłorocznym Bożym Narodzeniem, ale jednocześnie Polacy pozostają bardziej oszczędni. Tak uważają eksperci pytani w Polskim Radiu 24 o przedświąteczne wielkanocne zakupy.