X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Konkurs recytatorski "Kresy" dla Polaków z zagranicy

02.12.2019 17:40
29 młodych recytatorów z dziesięciu krajów weźmie udział w tegorocznych finałach 28. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy", które w dniach 9-14 grudnia odbędą się w Białymstoku - poinformowali w poniedziałek organizatorzy.
Jedna z uczestniczek konkursu Kresy w 2018 roku
Jedna z uczestniczek konkursu "Kresy" w 2018 rokuŹródło: Kadr z filmu/youtube/WilnotekaLT

"Kresy" są jedynym konkursem recytatorskim organizowanym dla polskich środowisk za granicą. Ma on podtrzymywać ich związki z krajem, popularyzować polszczyznę. Po raz pierwszy konkurs został zorganizowany w 1998 r. dla uczczenia 200. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza.

Głównym organizatorem konkursu jest podlaski oddział stowarzyszenia Wspólnota Polska. Jak powiedziała w poniedziałek na konferencji prasowej jego szefowa Anna Kietlińska, w tym roku do Białegostoku przyjadą recytatorzy z dziesięciu krajów, m.in. z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Gruzji, Rumunii, Rosji i Kazachstanu.

Uczestnicy to finaliści wielostopniowych eliminacji, które odbyły się w jedenastu krajach, a zgłosiło się na nie ponad 3, 5 tys. osób. Eliminacje odbywały się w trzech kategoriach wiekowych: dzieci (w tym roku obowiązuje podział na dzieci do 7 roku życia i w wieku 7-12 lat), młodzież oraz dorośli. Przygotowują oni dwa teksty, w tym jeden to utwór Mickiewicza.

Do Białegostoku zapraszani są najlepsi recytatorzy z ostatniej grupy wiekowej; nie przyjadą reprezentanci z Kirgistanu Bułgarii, bo tam nie udało się zorganizować eliminacji centralnych.

Motywem przewodnim tegorocznych finałów będzie Juliusz Słowacki. Kietlińska mówiła, że w tym roku przypada okrągła rocznica urodzin i śmierci poety. O jego poezji będzie można usłyszeć podczas specjalnego wykładu; nawiązania do jego twórczości znajdą się w uroczystym koncercie galowym laureatów.

Kietlińska mówiła, że "Kresy" to nie tylko konkurs recytatorski, ale też spotkanie rozproszonych po świecie Polaków. - Stąd nie może zabraknąć akcentów wspólnotowych - dodała. Podczas tygodniowych finałów "Kresów" w Białymstoku, tradycyjnie odbędzie się w pierwszy wieczór spotkanie integracyjne, odbędzie się też kresowa wigilia. Uczestnicy "Kresów" wezmą również udział w warsztatach teatralnych m.in. z interpretacji tekstu, wokalnych, pracy z ciałem. Będą też oglądać spektakle w Białostockim Teatrze Lalek i Akademii Teatralnej w Białymstoku. Koncert galowy odbędzie się 14 grudnia.

Wideo z poprzedniej edycji konkursu:

IAR/dad