Redakcja Polska

Słynne freski z Faras na wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie

09.09.2021 09:00
Malowidła, odkryte przez polskich archeologów w latach 60-tych w Faras, trafiły tylko do Sudańskiego Muzeum Narodowego w Chartumie i do Muzeum Narodowego w Warszawie.
Audio
  • Z dr hab. Aleksandrą Sulikowska-Bełczowską, kuratorką Zbiorów Sztuki Starożytnej i Wschodniochrześcijańskiej Muzeum Narodowego w Warszawie, rozmawia Ewa Plisiecka. [posłuchaj]
Wnętrze Galerii Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie
Wnętrze Galerii Faras w Muzeum Narodowym w WarszawiePAP/Paweł Supernak

Galeria Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie jest jedyną w Europie i wyjątkową w skali światowej ekspozycją zabytków kultury i sztuki nubijskiej z okresu chrześcijańskiego. Do zbiorów muzealnych trafiły one dzięki polskim archeologom uczestniczącym w latach 60-tych ubiegłego wieku w objętej patronatem UNESCO wielkiej międzynarodowej akcji ratowania pozostałości dawnych kultur Doliny Nilu.

2 lutego minęła 60. rocznica misji archeologicznej prof. Kazimierza Michałowskiego. Tego dnia polscy archeolodzy przybyli na tereny starożytnej Nubii, gdzie odkryto dobrze zachowane ruiny chrześcijańskiego kościoła. Było to najważniejsze odkrycie w historii polskiej archeologii.

Dzięki pracom badawczym prowadzonym na terenie Faras w pobliżu granicy sudańsko-egipskiej odkryto dobrze zachowane ruiny kościoła katedralnego z VIII wieku. Jego ściany były pokryte wspaniałymi malowidłami o tematyce religijnej pochodzącymi z VIII–XIV wieku. 67 przedstawień malarskich, a także wiele innych dzieł faraskich znajdujących się w Muzeum Narodowym w Warszawie, stanowi dziś największy i najcenniejszy zespół zabytków archeologicznych pochodzących z wykopalisk prowadzonych za granicą, jaki kiedykolwiek udało się pozyskać do polskich zbiorów muzealnych.

Z dr hab. Aleksandrą Sulikowska-Bełczowską, kuratorką Zbiorów Sztuki Starożytnej i Wschodniochrześcijańskiej Muzeum Narodowego w Warszawie, rozmawia Ewa Plisiecka.

Audycja powstała we współpracy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW i Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

 

 

 

 

60-lecie polskiej misji archeologicznej w Sudanie. Refleksje ambasadora Michała Murkocińskiego

15.02.2021 11:55
Odkrycie prof. Kazimierza Michałowskiego to kamień węgielny polskiej archeologii śródziemnomorskiej – mówi Michał Murkociński, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Republice Sudanu.