Redakcja Polska

W Marei, w północnym Egipcie, polscy naukowcy odkryli nieznaną część starożytnego miasta

31.08.2021 14:21
Na stanowisku Marea, w północnym Egipcie, zlokalizowano nieznaną część starożytnego miasta, założonego w drugiej połowie VI wieku. To ważne odkrycie, którego dokonali naukowcy z Wydziału Archeologii i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, ponieważ w okresie późnego antyku egipskie nowe kompleksy miejskie powstawały bardzo rzadko.
Audio
  • Z prof. Tomaszem Derdą, kierownikiem Katedry Epigrafiki i Papirologii Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i dr Mariuszem Gwiazdą z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, rozmawiała Halina Ostas. Zapraszamy do wysłuchania drugiej części audycji poświęconej cennemu odkryciu polskich archeologów Egipcie.
Budynki modułowe na Zachodnim Nadbrzeżu
Budynki modułowe na Zachodnim Nadbrzeżu Mariusz Gwiazda cc-by 4.0, Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej, Uniwersytet Warszawski

Stanowisko Marea znajduje się nad południowym brzegiem jeziora Mareotis w północnym Egipcie. Od końca lat 70. badania archeologiczne prowadzili tu naukowcy egipscy, amerykańscy, francuscy i polscy. Były one skoncentrowane przede wszystkim na odkrywaniu bizantyjskich budowli (łaźni, domów, kościołów, warsztatów, młynu) oraz rekonstruowaniu ich planów oraz sposobów funkcjonowania. Pomijano jednak m.in. szerszy kontekst urbanistyczny. Zastosowanie w 2017 r. przez archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego metod nieinwazyjnych (geofizycznych) wraz z wykopaliskami − umożliwiło stworzenie dokładnego planu zabudowań.

Szefem projektu Narodowego Centrum Nauki, w ramach którego prowadzone były badania, jest prof. Tomasz Derda, kierownik Katedry Epigrafiki i Papirologii Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Pracami terenowymi w Egipcie kierował dr Mariusz Gwiazda z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Naukowcy podkreślają, że ich badania w Egipcie wspierał ambasador RP w Kairze, Michał Łabenda. Zawsze mogli liczyć na pomoc i zainteresowanie polskiej placówki dyplomatycznej.

Dzięki badaniom w północnym Egipcie odkryto uporządkowany układ kamiennych, położonych obok siebie w równych rzędach, budowli modułowych, składających się na zabudowę o charakterze miejskim. Jego głównymi elementami był złożony system prostych ulic z przylegającymi do nich budynkami pełniącymi różne funkcje oraz sztuczne nabrzeże połączone z rozbudowaną infrastrukturą portową. Odkrytą część miasta datuje się na drugą połowę VI w.

Analiza trzech z zespołów modułowych wykazała, że składał się on ze sklepów, pomieszczeń mieszkalnych i portyków o powtarzalnych planach i proporcjach. W oddzielnych budowlach zidentyfikowano termy i publiczne latryny.


Połączony model terenowy i mapa anomalii magnetycznych w Marei (il. Wiesław Małkowski cc-by 4.0, Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej, Uniwersytet Warszawski) Połączony model terenowy i mapa anomalii magnetycznych w Marei (il. Wiesław Małkowski cc-by 4.0, Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej, Uniwersytet Warszawski)

Ważnych informacji o funkcjonowaniu tej osady dostarcza również zbiór ostraków, dokumentujący istnienie warsztatu prowadzącego działalność remontową na przełomie VI i VII wieku. Świadczą one m.in. o obecności nosokomeion, czyli szpitala – budynku, który upowszechnił się w okresie bizantyjskim. Obecność takiego obiektu wraz z dwoma zespołami łaźni i latrynami świadczy o dbałości urbanistów o zdrowie mieszkańców.

Z analiz naukowców wynika, że odkryty kompleks miejski mógł być centrum zbudowanym dla pielgrzymów udających się do sanktuarium Abu Mena, znajdującego się kilka kilometrów dalej na południe. Stanowi on także jeden z najmłodszych zapisów myśli urbanistycznej świata antycznego.

Z prof. Tomaszem Derdą, kierownikiem Katedry Epigrafiki i Papirologii Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i dr Mariuszem Gwiazdą z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, rozmawiała Halina Ostas. Zapraszamy do wysłuchania drugiej części audycji poświęconej cennemu odkryciu polskich archeologów Egipcie.

Audycja powstała we współpracy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW i Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Sukces naukowców z UW. Odkryli w Egipcie centrum obsługi chrześcijańskich pielgrzymów z VI wieku

20.08.2021 17:00
Monumentalne, kamienne budowle zachowane do pół metra wysokości, odkryli w Marei w północnym Egipcie polscy archeolodzy. Mieszkali w nich w VI w. pielgrzymi, którzy byli w drodze do chrześcijańskiego sanktuarium w Abu Mena.