X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Film krótkometrażowy polonijnego ucznia prezentowany na festiwalu na Times Square

12.10.2021 09:13
Film krótkometrażowy Lexa Szymczyka "Memento Mori" wyróżniono niedzielną prezentacją w jednym z kin przy nowojorskim Times Square podczas największego na świecie festiwalu filmowego licealistów. Dzieło polonijnego ucznia znalazło się w grupie wyselekcjonowanej przez jurorów z ponad 2500 nadesłanych tytułów.
Times Square, Nowy Jork
Times Square, Nowy JorkFot.: Andreas H. / Pixabay

Dziewiąta edycja All-American High School Film Festival przykuła zainteresowanie ponad 2500 tworzących filmy uczniów szkół średnich z wszystkich 50 amerykańskich stanów oraz przeszło 40 krajów świata.

- Dla mnie to ma duże znaczenie, ponieważ po raz pierwszy mój film dostał się na taką dużą imprezę. Byłem podekscytowany, że projekcja odbyła się w tak słynnym na cały świat miejscu. Myślę, że mój entuzjazm dzielili także inni zgromadzeni na pokazach koledzy-filmowcy - powiedział Szymczyk.

Inspirowany Nolanem

Jak dodał, zawsze interesowały go filmy science fiction, w tym autorstwa Christophera Nolana. Chciał też sam zrobić film w tej konwencji.

Około 10-minutowy "Memento Mori" opowiada o dwóch ludziach poszukujących swojego zaginionego przyjaciela. Akcja rozgrywa się w postapokaliptycznym świecie.

Reżyser, scenarzysta, kompozytor

Lex, urodzony w USA syn polskich imigrantów, napisał scenariusz, wyreżyserował i zmontował film, skomponował i nagrał do niego muzykę oraz dźwięk. Zagrał w nim również małą rolę.

"Memento Mori" powstał, kiedy Lex był jeszcze uczniem Regis High School, liceum jezuickiego na Manhattanie. Młody filmowiec obecnie studiuje w Szkole Biznesu także jezuickiego Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie.

- Robię zdjęcia dla uczelni z różnych wydarzeń; kilka dni temu fotografowałem sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga - powiedział.

Projekcja "Memento Mori"

Projekcja "Memento Mori" odbyła się w ostatnim dniu trwającej od piątku imprezy w kinie AMC Empire 25 na Times Square. Działające od 1912 r. na Manhattanie przy 42. ulicy kino zgromadziło głównie młodą widownię z USA i zagranicy.

Organizatorzy festiwalu zwracali uwagę, że po ograniczeniach związanych z pandemią Covid-19 ten rok jest wyjątkowy dla społeczności szkolnych filmowców. "To szansa na ponowne odkrycie ekscytującej atmosfery" podczas fizycznej obecności na seansie filmowym i dzielenie się z innymi pasją kina – zapewniali twórcy All-American High School Film Festival.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: USA kino FILM

Bix Aliu: bohaterstwo generała Pułaskiego jest dla nas wzorem

11.10.2021 14:53
11 października to w USA Dzień Pamięci generała Kazimierza Pułaskiego, który na stałe zapisał się na kartach amerykańskiej historii; jego bohaterstwo do dziś jest dla nas wzorem, a jego umiłowanie wolności jest częścią naszej tożsamości - podkreślił Bix Aliu, chargé d'affaires USA w Polsce.

Straż Graniczna: rekordowa liczba prób przekroczenia granicy

11.10.2021 17:36
W ciągu trzech ostatnich dni Straż Graniczna odnotowała prawie dwa tysiące prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymano 15 osób, które przy tym pomagały.