Redakcja Polska

Fascynująca historia obrazów Rembrandta z dziejami Polski w tle

03.06.2022 10:00
W Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta premiera książki Gerdien Verschoor zatytułowanej „Dziewczyna i uczony”. Autorka przedstawiła historię dwóch obrazów Rembrandta, splatając ją z życiem niezwykłej kobiety, Karoliny Lanckorońskiej, dzięki której dziś arcydzieła holenderskiego mistrza możemy podziwiać na Zamku Królewskim w Warszawie.
Audio
  • O pracy nad książką "Dziewczyna i Uczony", Marii Wieczorkiewicz opowiedziała Gerdien Verschoor, pisarka [posłuchaj]
  • O tłumaczeniu książki "Dziewczyna i Uczony", Marii Wieczorkiewicz opowiedziała Alicja Oczko, tłumaczka [posłuchaj]
Uroczystość na Zamku Królewskim w Warszawie, z udziałem Gerdien Verschoor
Uroczystość na Zamku Królewskim w Warszawie, z udziałem Gerdien VerschoorFoto: Maria Wieczorkiewicz/PRdZ

Rembrandt namalował "Dziewczynę w ramie obrazu" i "Uczonego przy pulpicie" w XVII wieku. Przez trzysta lat obrazy podróżowały po Europie: na wozach i w karocach, ciężarówkami i samochodami służb dyplomatycznych. Zdobiły ściany amsterdamskich domów oraz różnych pałaców. Należały do ulubionych obrazów ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego.

W XVIII wieku trafiły w ręce rodziny Lanckorońskich, na początku drugiej wojny światowej ślad po nich jednak zaginął. Wszystko wskazywało na to, że zostały bezpowrotnie utracone w wojennej zawierusze. I wtedy zdarzył się cud: pięć lat po  upadku muru berlińskiego polska hrabianka Karolina Lanckorońska podarowała Zamkowi Królewskiemu w Warszawie wielką kolekcję dzieł sztuki, zawierającą między innymi dwa arcydzieła Rembrandta.

Fascynujące dzieje obrazów Rembrandta z Polską w tle, opisała Gerdien Verschoor - historyczka sztuki i pisarka, która w latach 1990-2001 mieszkała w Polsce, gdzie doktoryzowała się, pisząc o grupie polskich artystów w okresie międzywojnia.

Pracowała również jako attaché kulturalny Ambasady Niderlandów w Warszawie. Właśnie wtedy usłyszała o darze Karoliny Lanckorońskiej dla Polski. - Poruszył mnie ten wielki gest polskiej arystokratki - opowiadała pisarka Polskiemu Radiu dla Zagranicy. - A jej całe życie niezwykle inspirujące, wydawało się być wręcz wspaniałym tematem na książkę - dodała Gerdien Verschoor.

Pisanie poprzedzone było jednak wieloletnią kwerendą. Przez lata Gerdien Vrschoor docierała do źródeł, czytała dostępne dokumenty, listy i odbywała podróże, m.in do rodzinnych ziem Lanckorońskich w Rozdole, na dzisiejszej Ukrainie.


Okładka książki  "Dziewczyna i Uczony" Okładka książki "Dziewczyna i Uczony"

Książka „Dziewczyna i uczony” wcześniej ukazała się w Holandii i spotkała z wielkim zainteresowaniem czytelników.

Z języka niderlandzkiego na polski przetłumaczyła ją Alicja Oczko, która podkreśla walory stylu autorki, to ułatwiało tłumaczenie i pomogło oddać  nastrój książki oraz emocje autorki. Chociaż porusza ona wiele skomplikowanych tematów - z historii sztuki i w ogóle historii, a zwłaszcza historii Polski - książka jest łatwa w odbiorze i dobrze się ją czyta.

O pracy nad książką "Dziewczyna i Uczony", Marii Wieczorkiewicz opowiedziały Gerdien Verschoor, pisarka i Alicja Oczko, tłumaczka.

 ***

Gerdien Verschoor przez wiele lat stała na czele międzynarodowej sieci kuratorów sztuki niderlandzkiej i flamandzkiej CODART. Obecnie jest dyrektorem Centrum Pamięci byłego Obozu Westerbork.

Instytut POLONIKA został wyróżniony za najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA 2022

28.05.2022 16:49
Instytut POLONIKA został podwójnie wyróżniony w konkursie na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA 2022. Kapituła Nagrody wyróżniła "Rosyjskie pomiary klasztorów skasowanych w roku 1832" oraz "Bronisław Piłsudski. Dzienniki 1882-1885".

Minister kultury i dziedzictwa narodowego odwiedził młodych muzyków z Ukrainy w Lusławicach

28.05.2022 20:00
Dzięki wsparciu resortu kultury w Europejskim Centrum Muzyki imienia Krzysztofa Pendereckiego przed dwoma tygodniami zamieszkała Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy "Słobożański" z Charkowa