Redakcja Polska

Instytut POLONIKA został wyróżniony za najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA 2022

28.05.2022 16:49
Instytut POLONIKA został podwójnie wyróżniony w konkursie na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA 2022. Kapituła Nagrody wyróżniła "Rosyjskie pomiary klasztorów skasowanych w roku 1832" oraz "Bronisław Piłsudski. Dzienniki 1882-1885".
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneShutterstock/Jure Divich

Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej oraz Fundacja Historia i Kultura po raz 15. zaprosiły wydawców do udziału w konkursie na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA 2022. "Instytut POLONIKA po ubiegłorocznym sukcesie ponownie został nagrodzony, tym razem podwójnie. Otrzymał wyróżnienie dla Najlepszej Publikacji Akademickiej i Naukowej za Opracowanie Edytorskie" - poinformowano.

Kapituła Nagrody wyróżniła "Rosyjskie pomiary klasztorów skasowanych w roku 1832" autorstwa prof. Marii Kałamajskiej-Saeed oraz "Bronisław Piłsudski. Dzienniki 1882-1885" w opracowaniu dr hab. Jolanty Żyndul.

Książka "Rosyjskie pomiary klasztorów skasowanych w roku 1832" została wydana w formie katalogu rysunków pochodzących z archiwów wileńskich, petersburskich, moskiewskich, grodzieńskich, które przedstawiają ponad 200 zespołów klasztornych. W wyniku kwerend prowadzonych przez dziewięć lat, od 2010 roku, autorce udało się ustalić, że do dziś w formie nieprzekształconej zachowało się jedynie ok. 10 proc. takich obiektów z terenów dawnych ziem wschodnich Rzeczypospolitej, które padły ofiarą restrykcji rosyjskich po upadku powstania listopadowego. Monografia naukowa ukazała się w serii wydawniczej Instytutu POLONIKA "Studia i Materiały".

Z kolei dzięki wileńskiemu dziennikowi Bronisława Piłsudskiego z lat gimnazjalnych 1882-1885 poznajemy jego życie rodzinne w świetle relacji z bliższymi i dalszymi członkami rodziny.

Na kartach dziennika gimnazjalisty wiele miejsca zajmują także szkolne realia – relacje rosyjskich nauczycieli do polskich uczniów, odpytywanie na lekcjach, sprawdziany, oceny, obowiązkowe i zakazane lektury czy odrabianie lekcji domowych. Jak zaznaczono, dziennik jest także obrazem codziennego życia Polaków w wielonarodowym i wielowyznaniowym Wilnie. Książka została oparta na przechowywanym w Bibliotece im. Wróblewskich w Wilnie pełnym rękopisie dziennika.

"Obydwie publikacje są na wskroś przełomowe. Poprzez swoją ważkość tematyczną bez wątpienia otwierać będą nowe perspektywy badawcze" – podkreśliła dr Olga Kucharczyk, szefowa Programu Strategicznego BADANIA w Instytucie Polonika, cytowana w przesłanej informacji. "Otrzymane wyróżnienia z pewnością są dla Instytutu Polonika, a ściślej mówiąc dla Programu Strategicznego Badania, wielkim zaszczytem i niewątpliwym prestiżem" – dodała.

Jak zaznaczyła, "sukces jest jeszcze większy, jak pozyskujemy uznanie wyspecjalizowanej kapituły oceniającej wszystkie walory naukowe książek". "Przyznane dziś naszej 2,5-letniej serii naukowej +Studia i Materiały+ wyróżnienia plasują nas na samym szczycie rankingu wydawnictw od dekad zajmujących na rynku wydawniczym czołowe pozycje. To dla nas nie lada osiągnięcie. Czujemy mobilizujący +wiatr w żaglach+ i nie zamierzamy schodzić z kursu ponadprzeciętności" – wskazała.

Konkurs towarzyszy Targom Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA 2022, które odbywają się równolegle z Targami Książki w Warszawie w dniach 26-29 maja na Placu Defilad i w Pałacu Kultury i Nauki. Jego celem jest wyróżnienie i promocja wydawców najlepszych publikacji akademickich i naukowych, które ukazały się na rynku w roku 2021 (niezgłoszone do Konkursu ACADEMIA 2021) oraz w 2022 (przed upływem terminu nadsyłania zgłoszeń do konkursu). W tym roku zgłoszono 118 publikacji z 39 wydawnictw.

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA jest wyspecjalizowaną państwową instytucją kultury powołaną w 2017 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego. Instytut prowadzi projekty o charakterze konserwatorskim, naukowo-badawczym, edukacyjnym i popularyzatorskim. Dzięki nim zachowywane są materialne świadectwa naszych dziejów i przywracana jest pamięć o ważnych dla współczesnych Polaków osobach oraz istotnych faktach historycznych.

PAP/ho


Targi Książki w Warszawie pełne nowych tytułów

27.05.2022 09:00
W Warszawie rozpoczęły się Targi Książki. Wśród przygotowanych przez wydawców nowości są m.in. książki Agaty Tuszyńskiej, Piotra Siemiona, Gabriela Krauzego, Radka Raka.

Prezentacja katalogu o bibliotece Stanisława Augusta i pokaz map „Polonia et Lithuania et Ucraina” na Zamku Królewskim

27.05.2022 14:00
W siedzibie królów polskich odbyła się inauguracja katalogu wystawy „Splendor i wiedza. Biblioteka królewska Stanisława Augusta” oraz pokaz kolekcji map z kolekcji Tomasza Niewodniczańskiego.  

Zatopiony przed laty ORP "Gryf" wypłynął na wirtualne akweny gry "World of Warships: Legends"

27.05.2022 16:39
Polski stawiacz min z okresu międzywojennego zatonął w pierwszych dniach II wojny światowej, ale dzięki popularnej grze sieciowej z jego historią mogą się zapoznać gracze z całego świata