Redakcja Polska

„Utracone / Odzyskane. Z kolekcji wrocławskich”. Wystawa w Kordegardzie - Galerii Narodowego Centrum Kultury

11.07.2022 13:04
W Warszawie zaprezentowano najcenniejsze dzieła spośród strat wojennych odzyskanych w ostatnich latach dzięki staraniom resortu kultury. Na ekspozycji pojawiły się także obiekty, które nie były do tej pory publicznie prezentowane.
Audio
  • O wystawie „Utracone/Odzyskane. Z kolekcji wrocławskich” mówią jej kuratorka Ewa Witkowska z Departamentu Restytucji Dóbr Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Agnieszka Bebłowska Bednarkiewicz – koordynatorka wystawy z ramienia Narodowego Centrum Kultur. Rozmawia z nimi Ewa Plisiecka [posłuchaj]
Kordegarda
KordegardaR. Zawadzki / polonika.pl

Podczas wernisażu wystawy dwa obrazy - „Most Augusta w Dreźnie” Gotthardta Kuehla z ok. 1900 roku oraz „Marchijskie wrzosowisko” autorstwa Karla Kaysera-Eichberga namalowane ok. 1910 roku zostały uroczyście przekazane Muzeum Narodowemu we Wrocławiu.

Na wystawie w Kordegardzie można obejrzeć dziesięć wybranych dzieł, które powróciły do kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu w ostatnich latach. To obrazy olejne, akwarel i tempery autorstwa artystów niemieckich, flamandzkich i francuskich, które powstawały w różnych epokach, od XVI do XX w. Znajduje się wśród nich tak wspaniały obraz, jak „Historia Apolla i Dafne” Abrahama Bloemaerta, praca Jacoba Jordaens, „Św. Iwo wspomaga biednych” czy miniatura „Portet damy” Lizinki de Mirbel, nadwornej malarki dworu Ludwika XVIII. Na ekspozycji pokazano również kartę księgi liturgicznej z XV wieku oraz niezwykłej urody „Sztambuch Melchiora Lucasa”, który w 2018 roku powrócił do zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu.

Ze wszystkich krajów europejskich w następstwie II wojny światowej to właśnie Polska utraciła najwięcej ze swego materialnego dziedzictwa. Liczbę polskich strat wojennych szacowano tuż po wojnie na ponad pół miliona zabytków ruchomych o wartości ówczesnych kilkudziesięciu miliardów dolarów. Za straty wojenne uważa się ruchome dobra kultury ze zbiorów publicznych, kościelnych i prywatnych, utracone w wyniku II wojny światowej z terenów Polski w jej granicach po 1945 roku. 

Po zakończeniu II wojny światowej, na mocy decyzji podjętych na konferencjach w Teheranie, Jałcie i Poczdamie, byłe niemieckie ziemie obejmujące Śląsk, Pomorze, część Prus Wschodnich oraz Wolne Miasto Gdańsk zostały przekazane Polsce. Zgodnie z prawem międzynarodowym, dzieła sztuki utracone z terenów zwanych tuż po wojnie Ziemiami Odzyskanymi podlegają restytucji do miejsca ich pochodzenia.

- W ostatnich sześciu latach odzyskaliśmy ponad 600 obiektów. Obecnie prowadzimy 125 procesów restytucyjnych w 14 krajach świata. Jest to szeroko zakrojona działalność. Po drugiej stronie przeciwnikiem często jest ludzka chciwość. Bywają nim także instytucje państwowe czy polityczne. Mamy złożonych 20 wniosków restytucyjnych w Federacji Rosyjskiej, ale nie są one procedowane od wielu lat. Mimo ponawianych pytań, nigdy nie otrzymaliśmy odpowiedzi z tamtego kierunku. […] Życzyłbym sobie lepszej współpracy z tak ważnym partnerem, jakim jest państwo niemieckie. Wystosowaliśmy apel, zaproponowaliśmy wspólny list w tej sprawie, ale od trzech lat nie odnotowaliśmy żadnych postępów. Chciałbym wywołać właściwą reakcję strony niemieckiej w tej kwestii – poinformował podczas otwarcia wystawy prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

O wystawie „Utracone/Odzyskane. Z kolekcji wrocławskich” mówią jej kuratorka Ewa Witkowska z Departamentu Restytucji Dóbr Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Agnieszka Bebłowska Bednarkiewicz – koordynatorka wystawy z ramienia Narodowego Centrum Kultur. Rozmawia z nimi Ewa Plisiecka.

Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" wręczone

07.07.2022 14:42
Podczas gali w Warszawie po raz 47. odebrali je wybitni twórcy ludowi z różnych regionów Polski, zespoły, a także instytucje i organizacje zasłużone w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej.

Retrospektywna wystawa prac Wojciecha Siudmaka w Gliwicach

09.07.2022 17:33
Wernisaż retrospektywnej wystawy prac Wojciecha Siudmaka pt. „Uniwersum” odbył się w Willi Caro Muzeum w Gliwicach. Obrazy, rysunki i rzeźby znanego malarza można oglądać do 10 października.

Poczta Polska wprowadziła do obiegu dwa znaczki z serii "Utracone skarby architektury"

10.07.2022 13:00
Poczta Polska zaprezentowała i wprowadziła do obiegu dwa znaczki z serii "Utracone skarby architektury" przedstawiające Zamek Myszkowskich w Pińczowie i Pałac Saski w Warszawie - poinformował rzecznik prasowy Poczty Polskiej Daniel Witowski.