Redakcja Polska

Pięć lat działalności Narodowego Instytutu Dziedzictwa Kulturowego Za Granicą "Polonika"

12.12.2022 12:44
Instytut zajmuje się konserwacją, renowacją i zabezpieczaniem polskiej spuścizny materialnej w 20 krajach świata. Jak mówi dyrektor Dorota Janiszewska-Jakubiak, przez 5 lat działania "Poloniki" udało się zrealizować 535 różnorakich projektów.  
Audio
  • Gala 5-lecia Instytutu Polonika - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Dyr. Dorota Janiszewska-Jakubiak podczas gali 5-lecia Poloniki
Dyr. Dorota Janiszewska-Jakubiak podczas gali 5-lecia "Poloniki"Foto: Andrzej Lange/PAP

Dyrektor „Poloniki” Dorota Janiszewska-Jakubiak wyjaśnia, że przez 5 lat działania kierowanej przez nią placówki skala różnorakich projektów rosła i obejmowała stopniowo coraz większą liczbę krajów. Dzięki działaniom „Poloniki” udało się odrestaurować m.in. kolegiatę św. Wawrzyńca w Żółkwi oraz św. Trójcy w Ołyce na Ukrainie. Dawną świetność odzyskują także kolejne polskie nekropolie, zarówno te na wschodzie, jak  Cmentarz Łyczakowski, oraz na zachodzie - np. Panteon Polskiej Emigracji w podparyskim Montmorency. W Chicago, w Muzeum Polskim w Ameryce można podziwiać poddane konserwacji obrazy polskich artystów pochodzące z Wystawy Światowej w Nowym Jorku. Wydany staraniem „Poloniki” Dziennik Bronisława Piłsudskiego przybliża polskiemu czytelnikowi postać brata marszałka, wybitnego etnografa, ukazał się też  "Podręcznik do inwentaryzacji polskich cmentarzy i nagrobków poza granicami kraju".

Podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie z okazji 5-lecia działalności instytutu wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wręczył odznaczenia zasłużony kulturze Gloria Artis jako podziękowanie za działania na rzecz ochrony polskich zabytków. Jedną z odznaczonych została Miejski Konserwator Zabytków Lwowa Lilia Onyszczenko-Szwec. Wyróżniona podkreślała, że opieka nad zabytkami Lwowa to część jej życia.

Dzięki działaniom instytutu udało się uratować wiele bezcennych zabytków polskiej kultury na terenach dzisiejszej Ukrainy, Litwy, Łotwy, we Francji, w Gruzji czy w Stanach Zjednoczonych. W kolejnych latach Instytut Dziedzictwa Kulturowego Za Granicą "Polonika” planuje rozpocząć współpracę konserwatorską związaną z zabezpieczeniem zbiorów sztuki, między innymi z Muzeum Polskim w Chicago czy Instytutem Piłsudskiego w Nowym Jorku.

IAR/ep

Polonika ogłasza konkurs dla wolontariuszy dbających o polskie dziedzictwo za granicą

26.03.2022 18:14
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA ogłosił konkurs na projekty w ramach programu „Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat. Edycja 2022”. Program skierowany jest do samorządów, organizacji pozarządowych, kościołów i osób prywatnych.

Instytut Polonika na Ukrainie. "Dawne ziemie wschodnie RP są dla nas naturalnym terenem działalności"

22.05.2022 13:06
- Fundusze przeznaczane są głównie na prace konserwatorskie, a od wybuchu wojny najwięcej ich pochłaniała działalność na Ukrainie - mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika.