Redakcja Polska

Polonika ogłasza konkurs dla wolontariuszy dbających o polskie dziedzictwo za granicą

26.03.2022 18:14
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA ogłosił konkurs na projekty w ramach programu „Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat. Edycja 2022”. Program skierowany jest do samorządów, organizacji pozarządowych, kościołów i osób prywatnych.
Lwów, Ukraina, 11.03.2022. Zabezpieczenia jednego z zabytkowych budynków we Lwowie.
Lwów, Ukraina, 11.03.2022. Zabezpieczenia jednego z zabytkowych budynków we Lwowie.PAP/Vitaliy Hrabar

Dorota Janiszewska-Jakubiak dyrektor Instytutu POLONIKA w komunikacie skierowanym do mediów przypomina, że dotychczasowe wsparcie dla wolontariuszy troszczących się o dziedzictwo kulturowe poza granicami Polski, było skierowane między innymi na Ukrainę.

„Z szacunkiem obserwujemy, jak wielu naszych dotychczasowych Beneficjentów dziś zajmuje się pomocą humanitarną, a także gromadzeniem i wysyłką materiałów niezbędnych do zabezpieczania zabytków na terenie Ukrainy” – napisała Dorota Janiszewska Jakubiak. Wyraziła także nadzieję na jak najszybszą możliwość powrotu do działań na rzecz polskiego dziedzictwa we Lwowie, Krzemieńcu czy Kamieńcu Podolskim. „Nie chcemy jednak wstrzymywać możliwości działania w ramach programu "Wolontariat" na terenie innych państw i stąd decyzja o publikacji naboru na rok 2022” – dodała dyrektor POLONIKI.

Program „Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat. Edycja 2022” wspiera zaangażowanie społeczne w ochronę materialnych elementów polskiego dziedzictwa kulturowego pozostającego poza granicami kraju. Dofinansowywane projekty dotyczą nie tylko obszaru Rzeczypospolitej w jej granicach z 1772 r., ale również obiektów związanych ze środowiskami emigracyjnymi.

Dofinansowanie wysokości od 10 000 do 70 000 zł umożliwi organizację wolontariackich obozów, objazdów, pobytów studyjnych i kwerend służących rozpoznaniu i ochronie polskiego dziedzictwa kulturowego poza obszarem współczesnej Rzeczpospolitej Polskiej. Własny wkład finansowy to minimum 10 proc. potrzebnej sumy. O dotacje mogą ubiegać się organizacje pozarządowe, samorządowe instytucje kultury (z wyjątkiem instytucji współprowadzonych przez MKiDN i jednostki samorządu terytorialnego), kościoły i związki wyznaniowe oraz osoby prawne.

Przy ocenie wniosków preferowane będą projekty zakładające współpracę z partnerami z Polski lub kraju przyjmującego (instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi, podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą, kościołami i związkami wyznaniowymi, szkołami ponadpodstawowymi, uczelniami).

Wnioski można składać poprzez system witkac.pl od 25.03.2022r. do 25.04.2022 r.

Więcej informacji o programie dostępnych jest na stronie Instytutu POLONIKA: https://polonika.pl/programy/programy-grantowe/programy-grantowe-instytutu


PAP/ho

Joe Biden spotkał się z uchodźcami na Stadionie Narodowym. Padły mocne słowa: Putin jest rzeźnikiem

26.03.2022 17:10
Prezydent Joe Biden odwiedził Stadion Narodowy, gdzie razem z premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim przyglądał się, jak udzielana jest pomoc uchodźcom wojennym. Wysłuchał też osobistych historii Ukraińców. - Putin jest rzeźnikiem - stwierdził w rozmowie z mediami. 

Rosyjskie rakiety spadły na północą część Lwowa

26.03.2022 16:59
Na północną część Lwowa spadły w sobotę rakiety. Z centrum Lwowa widać gęste kłęby dymu, unoszące się nad miastem. Władze miejskie potwierdziły na razie, że doszło do trzech silnych eksplozji.

W ramach akcji Wileńszczyzna Ukrainie zebrano ponad 10 tysięcy euro

26.03.2022 17:50
W ramach akcji Wileńszczyzna Ukrainie Polacy na Litwie zebrali ponad 10 tys. euro, za które zostały kupione opatrunki dla ukraińskich żołnierzy broniących swego kraju przed rosyjskim agresorem.