Redakcja Polska

Instytut Polonika na Ukrainie. "Dawne ziemie wschodnie RP są dla nas naturalnym terenem działalności"

22.05.2022 13:06
- Fundusze przeznaczane są głównie na prace konserwatorskie, a od wybuchu wojny najwięcej ich pochłaniała działalność na Ukrainie - mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika.
Lwów chroni swoje zabytki
Lwów chroni swoje zabytkishutterstock.com/Oleksandr Berezko

Instytut Polonika jest wyspecjalizowaną instytucją kultury, której celem jest zachowanie materialnych śladów kultury polskiej za granicą oraz kształtowanie świadomości Polaków na temat dziedzictwa kulturowego. Prowadzi projekty o charakterze konserwatorskim, naukowo-badawczym, edukacyjnym i popularyzatorskim, dzięki którym zachowywane są materialne świadectwa naszych dziejów i przywracana jest pamięć o ważnych dla współczesnych Polaków osobach oraz istotnych faktach historycznych. Został powołany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego w 2017 roku, bezpośrednio po jego wizycie we Lwowie na Ukrainie.

- Dawne ziemie wschodnie RP są dla nas najbardziej naturalnym terenem działalności. Chodzi o obszary II RP i I RP, niektóre zapomniane, jak Inflanty, które znajdują się na terytorium Łotwy. Takie miejsca są też w Mołdawii i na Słowacji. Fundusze przeznaczane są głównie na prace konserwatorskie, a do wybuchu wojny najwięcej pochłaniała działalność na Ukrainie - powiedziała Dorota Janiszewska-Jakubiak.

W związku z agresją Rosji na Ukrainę Instytut Polonika, wraz z ukraińskimi partnerami, stara się zabezpieczać zagrożone zniszczeniem obiekty dziedzictwa kulturowego. - Zaczęliśmy od Lwowa. Od lat współpracujemy z miejskim konserwatorem zabytków Lilią Onyszczenko. Zabezpieczyliśmy m.in. kolumnę Adama Mickiewicza, rzeźby wokół katedry łacińskiej. Staramy się też docierać poza Lwów. Na terenie obwodu wołyńskiego, lwowskiego i tarnopolskiego zabezpieczyliśmy ponad 200 obiektów. Nasi konserwatorzy dojechali w okolice Winnicy, Żytomierza i Berdyczowa - tłumaczyła Janiszewska-Jakubiak. 

Czynności prowadzone są przez Polonikę na trzy sposoby: zabezpieczanie przeciwpożarowe oraz przeciw odłamkom i fali uderzeniowej, skanowanie laserowe oraz zabezpieczanie nekropoliiPolega to m.in. na przygotowaniu specjalnych, o odpowiedniej pojemności, gaśnic, owijaniu odpowiednimi materiałami niepalnymi rzeźb, obrazów czy innych elementów wyposażenia, budowaniu konstrukcji osłaniających elewacje, pomniki, detal rzeźbiarski i architektoniczny, witraże. Sposób i metody zabezpieczania zależą od obiektu i miejsca jego usytuowania.

Instytut Polonika dostarczył też na Ukrainę m.in. gaśnice, samoczynne urządzenia gaśnicze, membrany paroprzepuszczalne (trudnopalne), koce gaśnice, tkaniny ognioodporne ceramiczne, płachty ochronne.

Polonika pomaga również w przechowaniu i dystrybucji na terenie Ukrainy tych materiałów, które trafiły do Lwowa dzięki zbiórkom publicznym zorganizowanym przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego, prowadzącą działania we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa i MKiDN.

PR24/ho

Mateusz Morawiecki: pomoc Ukrainie zadaniem dla całego polskiego społeczeństwa

21.05.2022 15:35
Premier Mateusz Morawiecki mówi, że pomoc Ukrainie to zadanie dla całego polskiego społeczeństwa. Szef rządu odpowiadał na pytania młodzieży podczas Ogólnopolskiego Kongresu Dialogu Młodzieżowego w Warszawie.

"Rosja musi zostać zatrzymana". Stanisław Żaryn: rosyjski imperializm sam się nie zatrzyma

21.05.2022 16:33
Rosja musi zostać zatrzymana, rosyjski imperializm sam się nie zatrzyma - wskazał w sobotę Stanisław Żaryn. "Naiwne podejście do rosyjskiego imperializmu będzie dawało bardzo złe owoce w przyszłości. Rosja musi zostać zatrzymana, rosyjski imperializm sam się nie zatrzyma" – napisał na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych .

Niemal 800 osób uczestniczyło w 8. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wilnie

22.05.2022 12:56
Około 800 osób wzięło udział w niedzielę w Wilnie w 8. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". Tegoroczny bieg był również upamiętnieniem Międzynarodowego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, który przypada 25 maja.