Redakcja Polska

Wystawa „Ochotnicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku” w Ossowie

14.08.2023 17:15
Ekspozycja uświetniająca 103. rocznicę bitwy zwanej Cudem nad Wisłą to hołd i pamięć o ochotnikach, którzy swoją postawą i niezłomnością skutecznie przeciwstawili się bolszewikom, by ochronić swój kraj przed Sowiecką Rosją.
Audio
  • Wystawa „Ochotnicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku” w Ossowie - rozmowa z Karolem Gajewskim z Biura "Niepodległa"
Karol Gajewski, wicedyrektor Biura Niepodległa, w studiu PRdZ
Karol Gajewski, wicedyrektor Biura "Niepodległa", w studiu PRdZ Foto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Wystawa składa się z 10  tablic. Dominuje motyw wstęgi, która symbolizuje napływanie ochotników. Pochodzili oni z różnych części Polski, a nawet świata, różnili się wiekiem, płcią, wykształceniem, statusem społecznym, poglądami politycznymi, ale zjednoczyli się we wspólnym celu – obronie niepodległości Polski. Energia ochotników wniosła nowego ducha w szeregi osłabionego wojska. Ten żar ducha, zapał i entuzjazm oddaje kolor pomarańczowy wykorzystany w projekcie.

Inspiracją do wykorzystania tej barwy były również wspomnienia uczestnika wojny polsko-bolszewickiej Józefa Drążkiewicza, który w wieku 16 lat, będąc uczniem IV klasy gimnazjum w Sierpcu, zaciągnął się do 221 ochotniczego pułku „Dzieci Warszawy”. Przybył do stolicy 24 lipca 1920 roku i po trzech dniach otrzymał czapkę furażerkę z orzełkiem i biało-czerwoną kokardą wyróżniającą ochotników. Opisuje on moment wymarszu z Warszawy po piaszczystych drogach, a także przybycie o zachodzie słońca do Ossowa.

- Zwiedzający znajdując się w przestrzeni wystawy, prezentowanej również w sierpniu, staje w tej aurze, w której znajdowali się ochotnicy, poniekąd wchodząc na ich drogę i ścierając się z ich losami - podkreśla Karol Gajewski, z-ca dyrektora Biura „Niepodległa”, które przygotowało ekspozycję. Rozmawia z nim Ewa Plisiecka.

 

Biuro "Niepodległa" zaprasza do wspólnego świętowania Dnia Flagi i Dnia Polonii i Polaków za Granicą

02.05.2023 10:43
Propozycje biura to przygotowane m.in. z myślą o Polonii podcasty „Halo, tu Niepodległa" o słynnych Polakach, którzy przyczynili się do wzmocnienia wizerunku Polski na świecie.

W wakacyjną trasę po 30 polskich miastach ruszył multimedialny projekt „Iskry Niepodległej”

21.07.2023 13:34
To mobilne widowisko edukacyjne Biura „Niepodległa” prezentujące sylwetki znanych i cenionych Polaków, ważnych postaci najnowszej historii Polski: ojców niepodległości, sportowców, podróżników, ludzi kultury, naukowców czy społeczników.

"Cud nad Wisłą". W Ossowie oddano hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej 1920 roku

11.08.2023 16:54
W Ossowie w powiecie wołomińskim oddano hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej. 103 lata temu w bitwie zwanej "Cudem nad Wisłą" polscy żołnierze zwyciężyli w walce z bolszewikami. W uroczystościach zorganizowanych przez władze Wołomina wzięli udział między innymi przedstawiciele Francji i Węgier.