Redakcja Polska

6. odsłona akcji "Niepodległa do Hymnu”. 11 listopada wspólnie zaśpiewamy hymn narodowy

08.11.2023 13:07
Biuro „Niepodległa” po raz kolejny zaprasza wszystkich Polaków - mieszkających w Polsce i za granicą -  do wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego w dniu Święta Niepodległości.  
Audio
  • Biuro "Niepodległą" o obchodach Święta Niepodległości - rozmowa z Karolem Gajewskim [posłuchaj]
Niepodległa: do hymnu
Niepodległa: do hymnuFoto: materiały prasowe

- Wspólny śpiew ma niesamowitą moc wzmacniania więzi. Nawet jeśli śpiewamy wspólnie z nieznajomymi, to przez te kilka chwil możemy poczuć tą wspólnotę w sposób szczególny i niepowtarzalny – podkreśla Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura „Niepodległa”. - Przykład wspólnego śpiewania hymnu pokazuje, jak niematerialne dziedzictwo kulturowe wpływa na naszą tożsamość i poczucie własnej wartości. Daje też wzór do naśladowania i kontynuowania tradycji przez młodsze pokolenie – dodaje Wojciech Kirejczyk. To już 6. odsłona akcji "Niepodległa do Hymnu”.

Obchody Święta Niepodległości organizowane przez Biuro „Niepodległa” to nie tylko wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, ale też "Festiwal Niepodległa" na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Jak zapowiadają organizatorzy 11 listopada cała ulica zmieni się w wielką festiwalową scenę, a wystąpi cała plejada muzycznych gwiazd. Natomiast w wigilię Święta Niepodległości w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się koncert "Matejko - obrazy polskiej duszy", poświęcony wybitnemu malarzowi, jednemu z patronów roku 2023.

O tegoroczne obchody i o szczególny moment, integrujący Polaków w kraju i za granicą, czyli o wspólne śpiewanie polskiego hymnu Ewa Plisiecka zapytała Karola Gajewskiego, wicedyrektora Biura „Niepodległa”.

Biuro "Niepodległa" zaprasza do wspólnego świętowania Dnia Flagi i Dnia Polonii i Polaków za Granicą

02.05.2023 10:43
Propozycje biura to przygotowane m.in. z myślą o Polonii podcasty „Halo, tu Niepodległa" o słynnych Polakach, którzy przyczynili się do wzmocnienia wizerunku Polski na świecie.

Mobilny spektakl "Iskry Niepodległej" dojechał do setnego przystanku

05.10.2023 12:31
Widowisko Biura Niepodległa popularyzujące zasłużonych Polaków - ojców niepodległości, sportowców, podróżników, ludzi kultury, naukowców czy społeczników – dotarło na kampus Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.  

Rusza 4. edycja kampanii #KtoTyJesteś adresowanej do Polonii i Polaków mieszkających za granicą

08.11.2023 10:26
Dlaczego warto dbać i rozwijać znajomość języka polskiego, polskiej kultury i historii. Jakie realne korzyści przynosi dwujęzyczność. To główne tematy 4. edycji kampanii edukacyjnej #KtoTyJesteś adresowanej do Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju. Realizatorem działań jest Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego.