Redakcja Polska

Rusza 4. edycja kampanii #KtoTyJesteś adresowanej do Polonii i Polaków mieszkających za granicą

08.11.2023 10:26
Dlaczego warto dbać i rozwijać znajomość języka polskiego, polskiej kultury i historii. Jakie realne korzyści przynosi dwujęzyczność. To główne tematy 4. edycji kampanii edukacyjnej #KtoTyJesteś adresowanej do Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju. Realizatorem działań jest Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego.   
Start 4. edycji kampanii KtoTyJesteś
Start 4. edycji kampanii KtoTyJesteśFoto: Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie

Projekt jest finansowany przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki.

Głównym celem, organizowanej od 2018 roku, kampanii #KtoTyJesteś jest promocja dwujęzyczności oraz języka polskiego jako nośnika wartości i kultury.

Grupą docelową kampanii są Polonia i Polacy mieszkający poza granicami kraju – nauczyciele, uczniowie i rodzice.

 Webinary dla nauczycieli

Kluczowym elementem kampanii będą webinary dla nauczycieli. Mają one na celu wspomóc efektywną i przyjazną edukację językowo-kulturową młodych Polaków za granicą. Istotnym wsparciem podczas dwóch spotkań online będą eksperci kampanii, którzy przybliżą nauczycielom nowoczesne, pozytywne i efektywne metody nauczania oraz podpowiedzą, w jaki sposób zainteresować młodego odbiorcę językiem, historią i kulturą kraju pochodzenia. Poprowadzi je, podobnie jak w poprzednim roku, Iwona Brzózka-Złotnicka – polonistka i ekspertka edukacyjna, popularyzatorka specjalizująca się w wykorzystaniu nowych technologii w procesie nauczania i uczenia się, silnie kojarzona z kampanią oraz nowoczesną działalnością edukacyjną. 

 Webinary zostaną zorganizowane na przełomie listopada i grudnia, a ich emisja odbędzie się na profilu kampanii na Facebooku. Tytuły spotkań to:

- „Podróż w przeszłość z narzędziami przyszłości: Wykorzystanie technologii w nauczaniu języka polskiego i historii”

- „Film jako narzędzie: Wykorzystanie polskiego kina w edukacji” 

- Cieszymy się, że po raz kolejny będziemy mieli okazję wesprzeć nauczycieli, przeprowadzając ich przez nowoczesne i skuteczne metody inspirowania językiem polskim, kulturą i dwujęzycznością. Pokażemy, jak efektywnie wykorzystywać gry edukacyjne czy filmy, aby uczynić proces nauki języka bardziej interesującym. Podpowiemy, jak przygotować angażujące ćwiczenia dostosowane do potrzeb konkretnych uczniów i które filmy czy klipy najlepiej nadają się do omawiania w klasie – mówi Iwona Brzózka-Złotnicka.

Zdjęcie ilustracyjne
Logo kampanii

 

Konkurs dla szkół

W tym roku odbędzie się także 2. edycja konkursu grantowego dla polskich szkół i placówek edukacyjnych działających za granicą. Zadaniem konkursowym będzie przygotowanie projektu edukacyjnego promującego język polski, a udział w rywalizacji będą mogły wziąć grupy projektowe składające się z uczniów oraz nauczycieli ze wszystkich klas szkół funkcjonujących poza krajem. Nagrodzone zostaną̨ 4 najwyżej ocenione projekty. Nagrodami będą̨ granty w wysokości 5 000 złotych na realizację zaproponowanego działania.

Ponadto planowane są działania edukacyjne na profilu kampanii #KtoTyJesteś na Facebooku: facebook.com/KtoTyJestesKampaniaSpoleczna 

 Rada Młodych po raz pierwszy w kampanii

Nowością w tegorocznej edycji kampanii #KtoTyJesteś jest powołanie Rady Młodych  – organu doradczego złożonego z młodych Polaków żyjących za granicą.

Organizatorzy uznali, że ważnym jest, aby w kampanii głos oraz inicjatywę przejęli właśnie młodzi i zaprosili ich do wdrażania własnych pomysłów na upowszechnianie idei #KtoTyJesteś. Zdecydowaliśmy się na powołanie Rady Młodych, której członkowie będą działać na rzecz promocji języka polskiego oraz kultury i historii Polski.  Na realizację swoich pomysłów otrzymają 15 000 zł. Będą także mieć wpływ na koncepcje przyszłych edycji kampanii  – mówi Anna Trzcińska, koordynatorka kampanii z ramienia Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego.

Działania w ramach kampanii #KtoTyJesteś realizowane będą̨ w listopadzie i grudniu br. Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.ktotyjestes.pl.       


Źródło: Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie/ho                                             

                                                              

                                                              

163 lata temu urodził się Ignacy Jan Paderewski, wybitny pianista i polityk

06.11.2023 11:42
Ignacy Jan Paderewski zdobył międzynarodową sławę jako pianista. Koncertował w najsłynniejszych salach, a jego recitale zaszczycały obecnością koronowane głowy Europy. Jego działalność w dziedzinie polityki i kultury zapewniła mu miejsce w gronie najwybitniejszych osobowości pierwszej połowy XX wieku.

Praga: czeska premiera "Chłopów" otworzyła festiwal 3Kino

07.11.2023 08:25
Animowana adaptacja "Chłopów" Władysława Reymonta otworzyła praski festiwal 3Kino. To jubileuszowa, dziesiąta edycja przeglądu filmów środkowoeuropejskich w stolicy Czech.

Japonia: wydarzenia promujące działalność franciszkanina Zenona Żebrowskiego

07.11.2023 10:03
W Ambasadzie RP w Tokio przypomniano działalność charytatywną polskiego franciszkanina brata Zenona Żebrowskiego.

Polska muzyka sakralna po raz trzeci zabrzmi w samym sercu Londynu

07.11.2023 12:26
Festiwal Joy & Devotion, zorganizowany przez warszawski Instytut Adama Mickiewicza, powraca do kościoła St Martin-in-the-Fields, celebrując bogatą tradycję polskiej muzyki sakralnej na przestrzeni wieków.