Redakcja Polska

Międzynarodowa promocja bogatego dziedzictwa polskich Żydów

17.07.2025 09:30
To cel listu intencyjnego, który wzmocni współpracę Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Muzeum POLIN
Muzeum POLINFoto: Sviatlana Mialik

Ze strony resortu list sygnował minister Władysław Teofil Bartoszewski, który przypomniał, że około siedemdziesięciu procent Żydów na świecie ma polskie korzenie: "Są naszymi rodakami, w związku z tym powinni wiedzieć o swojej przeszłości, również móc rozmawiać o swojej przeszłości w krajach, w których mieszkają i ministerstwo będzie dokładało wszelkich starań, żeby razem z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN to czynić. Bo to są Żydzi, którzy poczuwają się bardzo mocno do więzi z naszym krajem i trzeba to kultywować i trzeba im pomagać" - powiedział minister Bartoszewski. 

Przewodniczący Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata Andrzej Mikołajków podkreślał wagę takiej współpracy, szczególnie w świetle ostatnich wydarzeń w Polsce. Wszystko, co służy pamięci polskiego narodu i wyciąganiu właściwych wniosków i działania w przyszłości, jest niezmiernie cenne. Zaznaczył, że absolutnie nie wolno negować działalności muzeum POLIN, a podpisany list zwiększy jego możliwości.

Dyrektor muzeum Zygmunt Stępiński zaznaczył, że POLIN ma sieć międzynarodowych kontaktów, współpraca z MSZ może ją poszerzyć: "Są polskie placówki dyplomatyczne, są instytuty polskie w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. To by nam radykalnie ułatwiło na przykład organizację spotkań, jak również zbieranie historii mówionej, przekazywanych dokumentów, włącznie z opisami, które pomogą nam wzbogacić naszą własną kolekcję" - powiedział Zygmunt Stępiński. 


Dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, potomkowie polskich Żydów będą mieli łatwiejszy dostęp do wiedzy na temat swojej historii. Resort i muzeum POLIN będą również działać na rzecz edukacji obywatelskiej przeciwko wszelkim formom wykluczenia.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: POLIN MSZ Żydzi

Jesse Eisenberg i "Prawdziwy ból": list miłosny do Polski otwiera Festiwal Kamera Dawida

05.11.2024 13:11
Film Jessego Eisenberga "Prawdziwy ból", który zainaugurował 22. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej "Kamera Dawida", wzbudził szerokie zainteresowanie polskiej publiczności. Premiera filmu odbyła się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a w wydarzeniu uczestniczyli m.in. Jesse Eisenberg, Kieran Culkin, Jennifer Grey oraz polscy współtwórcy filmu.

Muzeum POLIN czeka na zgłoszenia szkół do akcji Żonkile

26.03.2025 13:43
Szkoły, biblioteki, domy kultury mogą się włączyć w akcję Żonkile. Akcja organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN upamiętnia wydarzenia sprzed 82 lat, czyli powstania w getcie warszawskim.

W muzeum POLIN wręczono medale Powstanie w Getcie Warszawskim

15.05.2025 19:21
W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wręczono medale Powstanie w Getcie Warszawskim. Jak powiedział Piotr Wiślicki, prezes Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, w czasach przekłamywania historii, przenikania mowy nienawiści do debaty publicznej, potrzebni są bohaterowie.