Redakcja Polska

Ruszyła V edycja ogólnopolskiej kampanii "BohaterON - włącz historię!"

31.07.2020 11:16
W tym roku podczas 5. edycji kampanii BohaterOn wysyłając kartkę, każdy może nie tylko okazać pamięć Powstańcom Warszawskich, ale również realnie pomóc. Będzie można docenić też tych, którzy pielęgnują pamięć o wydarzeniach sprzed lat i promują historię Polski XX wieku w ramach II edycji Nagrody BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich.
Audio
Agnieszka Łesiuk-Krajewska, Zofia Czekalska ps Sosenka , wicepremier Piotr Gliński
Agnieszka Łesiuk-Krajewska, Zofia Czekalska ps Sosenka , wicepremier Piotr GlińskiFoto: Piotr Litwic

Akcja, której nazwa stanowi połączenie słów „bohater” i „ON” (ang. włączyć), z jednej strony ma na celu uhonorowanie Powstańców Warszawskich, a z drugiej – promocję historii Polski XX wieku. Organizatorzy dają wszystkim możliwość okazania pamięci indywidualnej o Powstaniu Warszawskim, przekazywaną Bohaterom tamtych dni w formie kartek. Włączają przez to do społecznej świadomości ten element historii poprzez nawiązanie bezpośredniego kontaktu z uczestnikami walki o Warszawę. Sukces minionych edycji projektu to ponad 830 tys. kartek wysłanych do bohaterów od nadawców z Polski oraz całego świata.

Pocztówki do Powstańca można wysyłać za pośrednictwem strony www.BohaterON.pl od 1 sierpnia do 2 października. Na kartce obowiązuje limit 25 słów – tylu, ile maksymalnie można było zawrzeć w korespondencji wysyłanej pocztą polową podczas Powstania Warszawskiego. Wypełnione przez Internet pocztówki zostaną wydrukowane (forma wydruku zależy od nominału przypisanego do wybranej kartki) i po zakończeniu akcji przekazane adresatom w formie tradycyjnej.

- W dzisiejszych czasach ważna jest pamięć, dbanie o przekazywanie naszej historii kolejnym pokoleniom, ale równie istotna jest pomoc dla tych, którzy tak wiele poświęcili dla pokolenia swoich wnuków, prawnuków czy też praprawnuków. Wiemy jak cenna dla Powstańców Warszawskich jest świadomość, że mogą na nas liczyć w każdej sytuacji - mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, organizatorka kampanii BohaterON - włącz historię! – dlatego zrodziła się idea odpłatnej kartki; po to, aby kontynuować dialog międzypokoleniowy, ale też po to, aby każdy z nas miał możliwość ofiarowania czegoś od siebie. Zachęcamy do pozostawiania swojego numeru telefonu – nie tylko adresu – to sugestia Powstańców – dziś jest im już dużo łatwiej oddzwonić do nadawców, co robią bardzo chętnie – tłumaczy Agnieszka Łesiuk-Krajewska.

Sukces pierwszej edycji Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich a więc ponad 200 zgłoszeń, możliwość wyłaniania zwycięzców spośród niezwykle ambitnych projektów, docenianie wartych naśladowania ludzi i świadomość, że takich ludzi, instytucji i inicjatyw jest więcej - upewniło organizatorów w przekonaniu, że warto z rozdawania nagród zrobić tradycję.  

 – Postanowiliśmy wykorzystać nasze doświadczenie w prowadzeniu projektów o tematyce historycznej, by wyróżnić tych, którzy już działają oraz zmotywować innych do realizowania podobnych inicjatyw. Ustanowiliśmy nagrodę – BohaterONy, która nosi imię Powstańców Warszawskich nie tylko dlatego, że chcieliśmy uhonorować naszych bohaterów z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania, ale również dlatego, że są oni pokoleniem Kolumbów, od którego możemy uczyć się miłości do ojczyzny, szacunku do historii i podtrzymywania pamięci o wydarzeniach sprzed lat. Jest jeszcze wiele do opowiedzenia i my, naszą nagrodą, chcemy do tego zachęcić – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska.

Nagroda BohaterONy 2020 ma za zadanie wyróżnienie osób, firm i instytucji, których aktywność w szczególny sposób promowała wiedzę o historii Polski z lat 1918–1989 oraz edukację historyczno-patriotyczną od 1 stycznia 2019 r. do 31 lipca 2020 r. Laureatów w każdej z siedmiu kategorii – instytucja, firma, nauczyciel, osoba publiczna, organizacja non profit, pasjonat i dziennikarz – wybierze Kapituła Nagrody złożona z przedstawicieli polskiego rządu, środowisk kombatanckich, historyków i ambasadorów kampanii BohaterON – włącz historię!. Na podstawie oddanych przez nią głosów zostaną przyznane Złote, Srebrne i Brązowe BohaterONy.

Udział w wyborze laureatów będą mieli również internauci, którzy w wyniku głosowania za pośrednictwem strony www.BohaterON.pl w każdej kategorii przyznają Złotego BohaterONa Publiczności.

Kandydata do nagrody może zgłosić każda pełnoletnia osoba – wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie kampanii i przesłać jego skan wraz ze zgodą kandydata na adres nagroda@bohateron.pl. Organizatorzy czekają na zgłoszenia od 1 do 31 sierpnia.

Z Agnieszką Łesiuk-Krajewską, inicjatorką i organizatorką kampanii, rozmawia Ewa Plisiecka.

 

Polskie Radio przygotowało specjalny album "1920. Bitwa, która ocaliła Europę"

30.07.2020 09:16
Z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej Polskie Radio przygotowało specjalny dwupłytowy album "1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Znalazły się na nim bezcenne wspomnienia uczestników wydarzeń z 1920 roku oraz znaczące historycznie wystąpienia okolicznościowe związane z Bitwą Warszawską - powiedziała prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.

79 lat temu podpisano układ Sikorski-Majski

30.07.2020 16:15
79 lat temu - 30 lipca 1941 roku - premier rządu RP na Uchodźstwie i Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych Władysław Sikorski oraz radziecki ambasador w Wielkiej Brytanii Iwan Majski podpisali w Londynie układ, na mocy którego obydwa kraje ponownie nawiązały stosunki dyplomatyczne, zerwane po napaści sowietów na Polskę we wrześniu 1939 roku.

Na Powązkach Wojskowych odsłonięto groby dzieci z Powstania Warszawskiego

31.07.2020 16:00
Groby pięciorga dzieci, które zginęły w Powstaniu Warszawskim, odsłonięto na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Dotychczas ich mogiły były opuszczone i zniszczone lub w ogóle nie istniały.