Redakcja Polska

Kultowe słuchowisko Polskiego Radia "Matysiakowie" kończy 65 lat

15.12.2021 14:48
"Matysiakowie" są obecnie najdłużej nadawanym słuchowiskiem na świecie i nadal cieszy się wielką popularnością. Pierwszy odcinek radiowej powieści został wyemitowany 15 grudnia 1956 roku o 20:35.
Audio
  • Kultowe słuchowisko Polskiego Radia "Matysiakowie" kończy 65 lat
Zespół Matysiaków
Zespół "Matysiaków"Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Jego twórcą i głównym scenarzystą był uchodzący za prekursora powieści radiowej zmarły w 2007 roku Jerzy Janicki. Twórca słuchowiska pisał historię Matysiaków przez kilkadziesiąt lat. W 2011 roku, przy okazji 45-lecia radiowej powieści, podkreślił, że w zamyśle autorów miało to być "skrzyżowanie słuchowiska i reportażu" i wytrwać choćby rok na antenie Polskiego Radia.

Matysiakowie są warszawską rodziną mieszkającą na Powiślu przy ulicy Dobrej. W pierwszym odcinku, nadanym w Programie Drugim Polskiego Radia, słuchacze poznali między innymi seniora rodu Józefa Matysiaka - w tej roli wystąpił nieżyjący już Jan Ciecierski oraz jego żonę Helenę, w którą na długie lata wcieliła się również nieżyjąca już Stanisława Perzanowska.

Słuchacze pokochali Matysiaków, którzy propagują takie wartości, jak: rodzina, przyjaźń, szacunek dla pracy i miłość do Warszawy. Przeżywali ich życiowe perypetie, angażowali się emocjonalnie, a nawet udzielali rad, przysyłali też prezenty.

W okresie największej popularności radiowej powieści słuchało ponad 12 milionów osób. Przez lata Matysiakowie otrzymali ponad trzy miliony listów i wiele prezentów, w tym sprzętów gospodarstwa domowego, które zostały rozdane, między innymi domom dziecka i organizacjom dobroczynnym.

Dzięki akcjom społecznym aktorów i autorów słuchowiska został zbudowany Dom Spokojnej Starości im. Matysiaków w Warszawie. Radiowej noweli zawdzięczamy, że odnaleziony przez Władysława Żesławskiego pomnik Ignacego Paderewskiego - przez długi czas zapomniany i niezbyt dobrze widziany przez ówczesne władze - znalazł miejsce w Parku Ujazdowskim. Ponadto Józef Matysiak przyczynił się do renowacji i powrotu Syrenki Warszawskiej na jej dawne miejsce nad Wisłą. Dzięki Matysiakom na Krakowskim Przedmieściu stanął też pomnik Bolesława Prusa.

W 2011 roku zespół autorów i realizatorów radiowej powieści "Matysiakowie" został nagrodzony Honorowym Złotym Mikrofonem Polskiego Radia, a w 2016 roku otrzymał od Teatru Polskiego Radia nagrodę Honorowego Wielkiego Splendora, przyznaną w 60. rocznicę istnienia audycji.

Obecnie audycja ukazuje się na antenie radiowej Jedynki. Najnowszy odcinek zostanie wyemitowany 18 grudnia.

IAR/PP

"Autor nieznany" - film dokumentalny o nieznanym autorze zdjęć z pacyfikacji kopalni "Wujek"

14.12.2021 15:54
"Autor nieznany" - to tytuł filmu dokumentalnego o nieznanym do niedawna autorze zdjęć z pacyfikacji kopalni "Wujek", w której zginęło dziewięciu górników. Film został wyprodukowany przez Instytut Pamięci Narodowej, a swoją premierę będzie miał we wtorek 14 grudnia o 21.05 w TVP1. Dokument powstał w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i najbardziej krwawego jego wydarzenia, czyli ataku na strajkujących górników katowickiej kopalni.

"Likwidacja Memoriału będzie ciosem dla szerzenia wiedzy o Katyniu". Alekandr Gurjanow nie ma wątpliwości

15.12.2021 09:35
Likwidacja Stowarzyszenia Memoriał, do której dąży prokuratura generalna Rosji, byłaby ciosem dla edukacji społecznej o zbrodniach okresu stalinowskiego, w tym o zbrodni katyńskiej - mówi Aleksandr Gurjanow, szef sekcji polskiej Memoriału.