Redakcja Polska

"Autor nieznany" - film dokumentalny o nieznanym autorze zdjęć z pacyfikacji kopalni "Wujek"

14.12.2021 15:54
"Autor nieznany" - to tytuł filmu dokumentalnego o nieznanym do niedawna autorze zdjęć z pacyfikacji kopalni "Wujek", w której zginęło dziewięciu górników. Film został wyprodukowany przez Instytut Pamięci Narodowej, a swoją premierę będzie miał we wtorek 14 grudnia o 21.05 w TVP1. Dokument powstał w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i najbardziej krwawego jego wydarzenia, czyli ataku na strajkujących górników katowickiej kopalni.
Katowice, 16.12.1981. Pacyfikacja kopalni Wujek na początku stanu wojennego. Podczas pacyfikacji śmierć poniosło 9 górników
Katowice, 16.12.1981. Pacyfikacja kopalni "Wujek" na początku stanu wojennego. Podczas pacyfikacji śmierć poniosło 9 górnikówPAP

Dyrektor Biura Edukacji IPN Adam Hlebowicz wyjaśnia, że reżyser filmu odkrywa tajemnicę związaną z autorem przejmujących zdjęć z tego co wydarzyło się w kopalni wujek 16 grudnia w 81 roku. - Przez wiele lat nieznany autor najbardziej wstrząsających zdjęć okresu stanu wojennego był nieznany. Ten film odkrywa tajemnicę, pokazuje punkt po punkcie jak dochodzi do odkrywania prawdy. Okazuje się 19-latek, że to przypadkowy uczestnik wydarzeń; zdjęcia nieostre, zdjęcia słabe z punktu widzenia technicznego, ale zdjęcia bezcenne. Będziemy w środku wydarzeń tego co najbardziej dramatycznego wydarzyło się w grudniu 81 roku w Polsce - podkreśla Adam Hlebowicz.

Górnicy kopalni "Wujek" strajkowali w geście sprzeciwu wobec wprowadzenia stanu wojennego. Do stłumienia protestu, komunistyczne władze wysłały milicję, wojsko oraz specjalne oddziały ZOMO, wyposażone w czołgi i ostrą amunicję.

Odpowiedzialności za zbrodnię na górnikach kopalni "Wujek" jak i inne tragedie stanu wojennego uniknęły najważniejsze wówczas osoby w państwie. Wojciech Jaruzelski, stojący na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, ani jego współpracownicy między innymi ówczesny szef MSW Czesław Kiszczak, odpowiedzialni politycznie za wprowadzenie stanu wojennego, za zbrodnie popełnione w czasie jego trwania nie zostali ukarani.

Generał Kiszczak zmarł w 2015 roku. Za śmierć górników kopalni "Wujek", odpowiedzialność dopiero w czerwcu 2008 roku poniósł dowódca plutonu specjalnego Romualda C., którego sąd skazał na 6 lat więzienia, trzynastu jego podwładnym wymierzył kary od 3,5 do 4 lat pozbawienia wolności.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: kopalnia Wujek PRL

Zastępca szefa białoruskich pograniczników był obecny podczas szturmu na polską granicę 16 listopada

14.12.2021 13:51
Udało się zidentyfikować człowieka, który był obecny podczas szturmu 16 listopada br. na polską granicę na przejściu Kuźnica - Bruzgi. To gen. mjr Roman Podliniew zastępca szefa białoruskich pograniczników - powiedział we wtorek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Mąż Swiatłany Cichanouskiej - Siarhiej - skazany na 18 lat kolonii karnej

14.12.2021 14:21
Białoruski bloger Siarhiej Cichanouski, mąż przywódczyni opozycji Swiatłany Cichanouskiej został skazany we wtorek na 18 lat kolonii karnej. Sąd uznał, że Cichanouski i jego współpracownicy przygotowywali i organizowali masowe zamieszki.