Wystawa Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki - zostanie otwarta w Pawilonie Polskim w ramach 19. Międzynarodowej Wystawy Architektury w Wenecji. Ekspozycja „Lary i penaty. O budowaniu poczucia bezpieczeństwa w architekturze” odnosi się do praktyk i rytuałów związanych z architekturą jako zasobu przednowoczesnej, zbiorowej inteligencji.
Ekspozycja stworzona została przez interdyscyplinarny zespół – architekta Macieja Siudę, artystów Krzysztofa Maniaka i Katarzynę Przezwańską oraz kuratorkę Aleksandrę Kędziorek.
Od prapoczątków architektury jedną z jej podstawowych funkcji jest ochrona. Zestaw lęków, które towarzyszą jej mieszkańcom, ewoluował – ludzie nadal poszukują w architekturze schronienia przed zjawiskami atmosferycznymi czy żywiołami, a współcześnie mierzą się również z katastrofą klimatyczną, wojnami czy perspektywą masowych migracji.
Czy architektura ma narzędzia do tego, by chronić nas przed przeciwnościami losu? Jakie praktyki związane z budowaniem i użytkowaniem budynków możemy wdrożyć, by zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa? Czy przesądy w rodzaju podkowa na drzwiach są dziś nadal kultywowane – i w jakim stopniu? Na te pytania szuka odpowiedzi kuratorka wystawy „Lary i penaty” Aleksandra Kędziorek z Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki, z którą rozmawia Ewa Plisiecka.